1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


01 квітня 2020 року

м. Київ


справа № 753/8249/17

провадження № 61-37508св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Сімоненко В. М.,

суддів: Калараша А. А., Мартєва С. Ю. (суддя-доповідач), Петрова Є. В., Штелик С. П.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

представник позивача - ОСОБА_2,

відповідачі: ОСОБА_3, ОСОБА_4,

третя особа - регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ в м. Києві,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду міста Києва від 08 травня 2018 року у складі суддів: Рейнарт І. М., Болотова Є. В., Кирилюк Г. М.

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2017 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, за участю третьої особи - регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ у м. Києві, про визнання договору купівлі-продажу автомобіля недійсним.

Позов мотивовано тим, що вона та ОСОБА_3 з 26 грудня 1997 року до 08 липня 2016 року перебували у шлюбі.

За час шлюбу ними як подружжям було набуто майно, серед якого автомобіль КІА Sоrеnto, 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2, зареєстрований на ім`я відповідача.

Після розірвання шлюбу ОСОБА_3 без її згоди, як співвласника майна, відчужив автомобіль.

Вважає, що розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно набуте за час шлюбу, а розпорядження майном, що є об`єктом права спільної сумісної власності після розірвання шлюбу здійснюється співвласниками виключно за взаємною згодою.

На підставі викладеного просила суд визнати договір купівлі-продажу автомобіля КІА Sоrеnto, 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 10 березня 2017 року, недійсним та стягнути на її користь із ОСОБА_3 судові витрати.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 13 березня 2018 року позов задоволено, визнано недійсним договір купівлі-продажу автомобіля КІА Sоrеnto, 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2, укладений 10 березня 2017 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у сервісному центрі 8045 РСЦ МВС у м. Києві за № 8045/2017/364111.

Стягнуто зі ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 640,00 грн судового збору.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що автомобіль КІА Sоrеnto, 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_2, вважається спільною сумісною власністю ОСОБА_5 та ОСОБА_3, був відчужений одним із співвласників без згоди іншого, а тому такий правочин на підставі частини другої статті 65 СК України, є недійсним.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Апеляційного суду міста Києва від 08 травня 2018 року рішення суду першої інстанції скасовано і ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 відмовлено.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що відсутні правові підстави передбачені частиною другою статті 65 СК України для визнання договору купівлі-продажу автомобіля недійсним, оскільки на час укладення договору ОСОБА_4 не знала і не могла знати, що спірний автомобіль є спільною сумісною власністю подружжя, і що ОСОБА_5 , як співвласник майна не надавала згоду на його відчуження.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі, поданій у червні 2018 року до Верховного Суду, ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_5 просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення місцевого суду.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 27 червня 2018 року відкрито касаційне провадження, витребувано справу з суду першої інстанції.

У липні 2018 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 20 лютого 2020 року справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував при розгляді справи норми матеріального права; висновки суду апеляційної інстанції суперечать висновкам Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах.

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суд установив, що ОСОБА_5 та ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбі з 26 грудня 1997 року, рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 08 липня 2016 року шлюб розірвано.

У період шлюбу ОСОБА_5 та ОСОБА_3, як подружжям, набуто майно, у тому числі автомобіль КІА Sоrеnto, 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2, зареєстрований на ім`я відповідача.

10 березня 2017 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у сервісному центрі 8045 РСЦ МВС у м. Києві за № 8045/2017/364111 укладено договору купівлі-продажу автомобіля.

ОСОБА_5 , як співвласник автомобіля, не надавала згоду на його відчуження.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Відповідно до пункту 2 розділу II "Перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Частиною другою статті 389 ЦПК України (у редакції чинній на час подання касаційної скарги) передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з частиною першою і другою статті 400 ЦПК України (у редакції чинній на час подання касаційної скарги) під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


................
Перейти до повного тексту