Постанова
Іменем України
06 квітня 2020 року
м. Київ
справа № 634/875/17
провадження № 61-807св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Литвиненко І. В. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Фаловської І. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області,
треті особи - Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області, Катеринівська сільська рада Сахновщинського району Харківської області,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного суду від 11 грудня 2019 року у складі колегії суддів Кіся П. В., Хорошевського О. М., Яцини В. Б. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, треті особи: Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області, Катеринівська сільська рада Сахновщинського району Харківської області про поновлення порушеного права,
ВСТАНОВИВ:
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст заяви
28 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив визнати за ним право на земельну частку (пай) у землях КСП "Комуніст" Катеринівської сільської ради Сахновщинського району, Харківської області у розмірі 5,9 умовних кадастрових гектарів та визнати причину пропущення строку позовної давності поважною.
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що він в період з 1987 року по 27 грудня 2002 року працював та був членом у колгоспі "Комуніст" Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, що підтверджується записом в трудовій книжці серія НОМЕР_1, виданої 20 грудня 1985 року, архівною довідкою від 07 березня 2017 року № 6 та архівною довідкою №01-78/04с від 01 березня 2017 року.
Відповідно до довідки відділу Держгеокадастру у Сахновщинському районі Харківської області від 07 лютого 2017 року № 29-20.28-0.3-133/2-17 зазначено, що у списку громадян-членів КСП "Комуніст", який додається до Державного акту на право колективної власності на землю серії ХР-24-00-000509 від 21 лютого 1996 року реформованого КСП "Комуніст" на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області прізвище позивача значиться за № 747, але до списку громадян-членів КСП "Комуніст", який додається до справи по паюванню земель колективної власності КСП "Комуніст", він не був включений, тому сертифікат на право на земельну частку (пай) не був виготовлений та зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП "Комуніст" на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області.
Відповідно до довідки відділу Держгеокадастру у Сахновщинському районі Харківської області від 07 лютого 2017 року № 29-20.28-0.3-133/2-17 розмір земельної частки (паю) по КСП "Комуніст" складає - 5,9 умовних кадастрових гектарів. Вартість земельної частки (паю) станом на 30 серпня 2016 року становить 99 260,41 грн.
Згідно довідки відділу статистики у Сахновщинському районі № 03.1-11/639 від 23 лютого 2017 року назву колгоспу "Комуніст" змінено на Колективне сільськогосподарське підприємство "Промінь", яке 04 вересня 2006 року припинило свою діяльність у зв`язку з визнанням його банкрутом.
Майновий сертифікат серії ХА № 030845 позивач одержав у 2002 році та розпорядився ним на власний розсуд. У 2003 році ОСОБА_1 звернувся до керівництва ПСП "Промінь" з заявою про включення його до додаткових списків на отримання земельної частки (паю), і як стало відомо, позивач помилково не був включений до списків, що додавалися до справи по паюванню земель колективної власності КСП "Комуніст", у зв`язку з чим він змушений був звернутись до суду з позовом.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Сахновщинського районного суду Харківської області від 12 лютого 2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, треті особи: Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області, Катеринівська сільська рада Сахновщинського району Харківської області про поновлення порушеного права - задоволено.
Поновлено ОСОБА_1 строк позовної давності.
Визнано за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) у землях КСП "Комуніст" Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області у розмірі 5,9 умовних кадастрових гектарів.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач є особою матеріально не забезпеченою, на протязі певного часу не мав можливості отримати документ на право на земельну частку (пай) з незалежних від нього причин, тому суд вважає причину пропуску строку позовної давності позивачем поважною, а тому позивач не мав можливості захистити своє порушене право.
Постановою Харківського апеляційного суду від 11 грудня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області задоволено.
Рішення Сахновщинського районного суду Харківської області від 12 лютого 2019 року скасовано і ухвалено нове.
Відмовлено у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, треті особи: Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області, Катеринівська сільська рада Сахновщинського району Харківської області про поновлення порушеного права.
Суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач звернувся до суду з позовом поза межами позовної давності, поважних причин для поновлення якої не встановлено.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
08 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою на постанову Харківського апеляційного суду від 11 грудня 2019 року, в якій просив скасувати постанову Харківського апеляційного суду від 11 грудня 2019 року та залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що законодавством України не встановлено строків позовної давності для оформлення громадянином свого права власності в даному випадку, а тому посилання відповідача на пропуск строку позовної давності у три роки не ґрунтується на вимогах закону, а є тільки суб`єктивною думкою відповідача.
Крім того, право особи на земельну частку (пай) виникає з моменту отримання сільськогосподарським підприємством Державного акта про право колективної власності, в якому ця особа вказана як така, що має право на земельну частку (пай). Це право є непорушним та підлягає захисту без обмеження строком позовної давності.
Доводи інших учасників справи
Представник Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - Репета Г. В. у поданому відзиві на касаційну скаргу зазначила, що постанова апеляційного суду прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, враховуючі усі фактичні обставини справи, із правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Головне управління Держгеокадастру у Харківській області відповідно до статті 122 Земельного кодексу України з 01 січня 2013 року наділене повноваженнями передачі у власність або в користування для всіх потреб, земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах області, а відтак управління не наділено правом розпорядження землями колективної власності.
Крім того, позивачем у позові не оскаржуються дії або бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Харківській області як відповідача по цій справі, а також не зазначено, яку норму та якого закону було порушено управлінням, щоб визначити його статус в якості відповідача по даній справі. У зв`язку з чим, управління не наділено повноваженнями щодо розпорядження землями колективної власності.
Також ОСОБА_1 було відомо про наявність у нього права ще з 2002 року, а з позовом він звернувся 28 вересня 2017 року, тобто через 15 років, тоді як законом передбачено трирічний строк.
Правова необізнаність позивача, або ті обставини, що позивач є особою матеріально не забезпеченою не можна вважати поважними причинами, оскільки ці обставини суттєво йому не перешкоджали у доступі до суду, що не вимагало тривалого часу чи значних судових витрат, пов`язаних з подачею позову. Тому наведені ним причини не можна вважати такими, що перешкодили йому вчасно звернутися до суду із позовом.
Таким чином, постанова Харківського апеляційного суду від 11 грудня 2019 року є законною та обґрунтованою, а також такою, яка ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права на підставі належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів по справі.
З урахуванням викладеного, просила залишити касаційну скаргу ОСОБА_1 без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Рух справи в суді касаційної інстанції.
Ухвалою Верховного Суду від 18 лютого 2020 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано матеріали справи із Сахновщинського районного суду Харківської області.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач, в період з 1987 року по 27 грудня 2002 року працював та був членом у колгоспі "Комуніст" ( в подальшому КСП "Промінь, ПСП "Промінь") Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, що підтверджується записом в трудовій книжці серії НОМЕР_1 виданої 20 грудня 1985 року.
Згідно Архівної довідки виданої начальником архівного відділу Сахновщинської районної державної адміністрації 01 березня 2017 року, № 01-78/04с, вбачається, що дійсно рішенням правління колгоспу "Комуніст" Сахновщинського району Харківської області від 29 грудня 1987 року, протокол № 16, ОСОБА_1 прийнятий в члени колгоспу.
У 2002 році позивачу був виданий майновий сертифікат серії ХА № 030845 про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, яким йому було надано право на пайовий фонд майна КСП "Комуніст", ПСП "Промінь" село Катеринівка Сахновщинського району відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників.
Відповідно до довідки виданою відділом Держгеокадастру у Сахновщинському районі Харківської області від 07 лютого 2017 року №29-20.28-0.3-133/2-17, ОСОБА_1, який зареєстрований по АДРЕСА_1, дійсно був включений до списку додатку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства за № 747, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю серія ХР-24-00-000509 від 21 лютого 1996 року реформованого КСП "Комуніст" на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області. Розмір земельної частки (паю) по даному реформованому КСП складає 5,9 умовних кадастрових гектарів. Грошова оцінка земельної ділянки станом на 30 серпня 2016 року складає 99 260,41 грн. Згідно Справи по паюванню земель по КСП "Комуніст" на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області ОСОБА_1 не був включений, тому сертифікат на право на земельну частку (пай) на ОСОБА_1 не був виготовлений та зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП "Комуніст" на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області. Хоча в довідці зазначено, що ОСОБА_1 дійсно був включений до списку додатку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства за № 747, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю серія ХР-24-00-000509 від 21 лютого 1996 року реформованого КСП "Комуніст" на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області.
Як зазначено в довідці Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області від 07 березня 2017 року № 7, на основі рішення звітних зборів членів колгоспу "Комуніст" від 03 лютого 1993 року протокол "Про зміну форми власності на назви" створено КСП "Комуніст". Рішенням загальних зборів членів КСП "Комуніст" від 25 січня 2000 року КСП "Комуніст" реорганізовано в ПСП "Промінь".
Позивач неодноразово звертався до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з проханням щодо виділення йому земельної частки (паю) із земель КСП "Комуніст" Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області у розмірі 5,9 умовних кадастрових гектарів із земель резерву (запасу) на території Катеринівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області.
Судом першої інстанції встановлено, що позивача помилково не було включено до списку громадян членів КСП імені Свердлова смт Орілька, Лозівського району Харківської області, доданого до Державного акта на право колективної власності на землю, що мають право на земельну частку (пай), що позбавляє його права на отримання у приватну власність земельної частки (паю).
Відповідно до пункт 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16 квітня 2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Місцевим судом встановлено, що на момент отримання Державного акта на право колективної власності на землю та розпаювання земель вищевказаного КСП позивач мав право на земельну частку (пай).
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-ІХ установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тому у тексті цієї постанови норми ЦПК України наводяться в редакції, яка була чинною станом на 07 лютого 2020 року.
Частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).
Під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Згідно з статтями 15, 16 ЦК України, статтею 4 ЦПК Україникожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Згідно пункту 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95м "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям"право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).