ПОСТАНОВА
Іменем України
14 квітня 2020 року
Київ
справа №580/1768/19
адміністративне провадження №К/9901/34603/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Дашутіна І.В.,
суддів: Мартинюк Н.М., Шишова О.О.,
розглянув в попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції касаційну скаргу Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у складі судді Гаврилюка В.О. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 у складі колегії суддів: Ганечко О. М., Василенка Я. М., Шурка О. І. у справі № 580/1768/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду із указаним позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (далі - відповідач) в якому просив:
- визнати протиправною відмову у проведенні розслідування нещасного випадку ОСОБА_1, викладену в листах голови ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 22.04.2019 № 16/1-33 та від 23.05.2019 № 16/1-42;
- зобов`язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області призначити (вчинити дії по призначенню) і провести розслідування нещасного випадку, що трапився при виконані службових обов`язків та за результатами розслідування скласти акт розслідування нещасного випадку та акт, що свідчить про причини та обставини отримання травми ОСОБА_1 за формою, що затверджується УМВС.
2. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 позовні вимоги задоволено.
2.1. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1. Представник ОСОБА_1 направив на адресу ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області клопотання від 10.04.2015 № 5 про призначення та проведення розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 та просив скласти за його результатами відповідні акти, що передбачені Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ 27.12.2002 № 1346.
3.2. Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області направила на адресу представника позивача лист від 22.04.2019 № 16/1-33, в якому зазначила, що відповідно до пункту 4 статті 105 Цивільного кодексу України, до комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційної комісії) переходить повноваження щодо управління справами юридичної особи, а не виконання функцій юридичної особи, тобто, ліквідаційна комісія не наділена повноваженнями проведення розслідувань. Таким чином, правові підстави для організації проведення розслідування нещасного випадку, який стався в 2013 році з ОСОБА_1, відсутні.
3.3. У подальшому, представник позивача направив на адресу ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області клопотання від 18.04.2019 № 7, в якому просив надати інформацію/відповідь про стадію розгляду клопотання від 10.04.2019 про призначення і проведення розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 06.12.2013, та складання за його результатами відповідних актів, що передбачені Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ 27.12.2002 № 1346.
3.4. Відповідачем направлено на адресу представника позивача лист від 24.04.2019 № 16/1-37, в якому зазначено, що ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області підготовлено відповідь на клопотання від 22.04.2019 № 16/1-32, яку відправлено на адресу представника позивача.
3.5. Надалі, представником позивача направлено на адресу ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області клопотання від 13.05.2019 № 10 про призначення та проведення розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 та просив скласти за його результатами відповідні акти, що передбачені Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх Справ 27.12.2002 № 1346.
3.6. Крім того, ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області направлено на адресу представника позивача лист від 23.05.2019 № 16/1-42, в якому зазначено про те, що відповідно до пункту 4 статті 105 Цивільного кодексу України, до комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційної комісії) переходить повноваження щодо управління справами юридичної особи, а не виконання функцій юридичної особи, тобто ліквідаційна комісія не наділена повноваженнями проведення розслідувань. Відповідачем вказано про те, що правові підстави для організації проведення розслідування нещасного випадку, який стався в 2013 році з ОСОБА_1, відсутні.
3.7. Уважаючи вищезазнені висновки відповідача необгрунтованими та помилковими, позивач звернувся до суду із указаним позовом.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, зазначив, що чинне законодавство не містить застережень щодо неможливості проведення розслідування нещасного випадку головою ліквідаційної комісії органу Міністерства внутрішніх справ України. На підставі аналізу чинного законодавства, станом на момент виникнення спірних правовідносин та оцінці обставин справи, судами встановлено, що відмова ліквідаційної комісії у проведенні розслідування нещасного випадку ОСОБА_1, викладена в листах голови ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 22.04.2019 № 16/1-33 та від 23.05.2019 № 16/1-4 є протиправними.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Відповідачем подано касаційну скаргу, в якій він просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
5.1. Доводи касаційної скарги, грунтуються на тому, що судами першої та апеляційної інстанцій не було взято до уваги відсутність у Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області повноважень щодо проведення розслідування нещасних випадків.
5.2. Також скаржник зазначає про те, що відсутні докази вчасного повідомлення позивачем безпосереднього керівника про факт нещасного випадку одразу після його настання. На переконання відповідача звертаючись із заявою після спливу тривалого часу, позивачем порушено процедуру визначену Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України.
6. Позивачем подано відзив на касаційну скаргу, в якому він просить залишити скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстнацій - без змін.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
7. Частиною другою статті 19 Конституції України від 28.06.1991 № 254к/96-ВР визначено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
8. Відповідно до статті 14 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII працівник зобов`язаний дбати про особисту безпеку і здоров`я, а також про безпеку і здоров`я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства. Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
9. Крім того, положеннями пункту 5 статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов`язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров`ю або настала смерть.
10. З метою врегулювання питань, пов`язаних з розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України розроблено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.12.2002 № 1346 (надалі - Порядок № 1346).
11. Так, приписами пункту 2.1 Порядку № 1346 визначено, що розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров`я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі (далі - нещасні випадки).
12. Відповідно до пункту 2.2 Порядку № 1346, визначено, що за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* (додаток 1) і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов`язків.
13. Згідно з положеннями пункту 2.4 Порядку № 1346, якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто, нещасний випадок не пов`язаний з виконанням службових обов`язків, про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ*.
14. Разом з тим, пунктом 3.8 Порядку № 1346 закріплено, що комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов`язана протягом трьох діб після утворення комісії: обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо; визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці; з`ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам; визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов`язків (не пов`язаний з виконанням службових обов`язків) або в період проходження служби при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з безпосередньою участю потерпілого в охороні громадського порядку, громадської безпеки або в боротьбі зі злочинністю; скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п`яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.
15. Крім того, пунктами 3.1, 3.2 Порядку № 1346, визначено, що про кожний нещасний випадок (у тому числі поранення) працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу підрозділу і вжити заходів до надання необхідної допомоги.