Постанова
Іменем України
02 квітня 2020 року
м. Київ
справа № 686/23964/18
провадження № 61-4870св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
Тітова М. Ю. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Стрільчука В. А.,
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1 ,
заінтересована особа - ОСОБА_2 ,
провівши у порядку письмового провадження попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29 листопада 2018 року в складі судді Стефанишина С. Л. та постанову Київського апеляційного суду від 06 лютого 2019 року в складі колегії суддів: Спірідонової Т. В., Гринчука Р. С., Грох Л. М.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою та просила видати обмежувальний припис стосовно ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1, у вигляді заходів тимчасового обмеження його прав, з покладенням на нього обов`язку заборони перебувати в місці спільного проживання (перебування) з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1, строком на шість місяців.
В обґрунтування заяви зазначала, що з 12 вересня 1981 року вона перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . Впродовж тривалого періоду ОСОБА_2 неодноразово вчиняв насильство по відношенню до неї та внаслідок цього притягувався до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 173-2 КУпАП.
Зазначає, що притягнення до адміністративної відповідальності не призвело до виправлення ОСОБА_2 та запобіганню вчинення ним насильства по відношенню до неї, він систематично продовжує вчиняти психологічне насильство, що супроводжується погрозами фізичною розправою, шарпанням та штовханнями.
ОСОБА_2 постійно висловлюється по відношенню до неї нецензурною лайкою, обзиває, налаштовує проти неї доньку та онука, принижує її людську гідність. Такі обставини спричиняють погіршення її психологічного та фізичного здоров?я, унеможливлюють нормальну життєдіяльність та ведення щоденних справ, призводять до погіршення відносин із близькими та оточуючими людьми.
Вважає, що відповідно до статті 26 Закону України "Про запобігання та протидії насильству" до ОСОБА_2 слід вжити захід тимчасового обмеження його прав, а саме заборонити перебувати в місці спільного проживання з нею строком на шість місяців.
Короткий зміст судових рішень суду першої та апеляційної інстанції
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 06 лютого 2019 року, в задоволенні заяви відмовлено.
Відмовляючи в задоволення заяви, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з відсутності обґрунтованих ризиків вчинення ОСОБА_2 домашнього насильства щодо заявника.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги
У березні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29 листопада 2018 року та постанову Київського апеляційного суду від 06 лютого 2019 року і ухвалити нове про задоволення заяви.
Касаційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції не надав належної оцінки наданим нею доказам, а суд апеляційної інстанції формально віднісся до доводів її апеляційної скарги.
Вказує, що неодноразове притягнення її чоловіка до адміністративної відповідальності не є дієвим заходом щодо припинення вчинення ним домашнього насильства, а тому висновки судів про відсутність ризиків його вчинення вважає безпідставними.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 23 травня 2019 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.
03 лютого 2020 року справа № 686/23964/18 надійшла до Верховного Суду.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ". Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За вказаних обставин тут і надалі положення ЦПК України застосовуються у редакції, яка діяла до 08 лютого 2020 року.
Частиною другою статті 389 ЦПК України встановлено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 409 ЦПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Фактичні обставини, встановлені судами
Суди встановили, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 12 вересня 1981 року перебувають у зареєстрованому шлюбі, проживають разом за адресою: АДРЕСА_1 .
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 лютого 2015 року ОСОБА_2 притягнутий до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 173-1 КУпАП за те, що він 28 грудня 2014 року близько 13:15 год, перебуваючи за місцем свого проживання, вчинив насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_1, в ході якого виражався нецензурними словами та погрожував фізичною розправою, чим спричинив шкоду її психологічному здоров`ю.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 вересня 2018 року ОСОБА_2 притягнутий до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 173-1 КУпАП за те, що він 17 липня 2018 року близько 11:00 год, перебуваючи за місцем свого проживання у квартирі АДРЕСА_1, вчинив насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_1, а саме ображав нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров`ю потерпілої.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Основним нормативно-правовим актом, яким регулюються спірні правовідносини, є Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству". Цей Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів - осіб, які постраждали від такого насильства.