1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


08 квітня 2020 року

м. Київ


справа № 522/20820/13-ц

провадження № 61-23030св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є.,

суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Курило В. П.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Березівський районний відділ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Державна казначейська служба України,


розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського апеляційного суду від 19 листопада 2019 року в складі судді Черевко П. М.,


В С Т А Н О В И В:


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 02 вересня 2019 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення порядку виконання рішення Приморського районного суду м. Одеси від 16 липня 2015 року за позовом ОСОБА_1 до Березівського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (далі - Березівський РВ ГУ МВС України в Одеській області), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (далі - ГУ МВС України в Одеській області), Державної казначейської служби України, за участю прокуратури Приморського району м. Одеси, про визнання незаконними та протиправними дій суб`єктів владних повноважень, зобов`язання вчинити певні дії, відшкодування майнової шкоди, завданої незаконними та протиправними діями, стягнення майнових витрат при розгляді справи, відшкодування моральної шкоди, відмовлено.


Не погоджуючись із указаною ухвалою, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 02 вересня 2019 року.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 21 жовтня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме: зазначення в апеляційній скарзі прокуратури Приморського району м. Одеси, та надання до апеляційної скарги копій скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи.

11 листопада 2019 до Одеського апеляційного суду на виконання вимог ухвали Одеського апеляційного суду від 21 жовтня 2019 року про залишення апеляційної скарги без руху ОСОБА_1 надіслала виправлену апеляційну скаргу та одну копію виправленої апеляційної скарги.

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 19 листопада 2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 визнано неподаною та повернуто.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У січні 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Одеського апеляційного суду від 19 листопада 2019 року, у якій заявник просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та передати справу до апеляційного суду на розгляд, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.

Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційний суд у порушення норм процесуального права повернув їй апеляційну скаргу, хоча вона вважала, що виконала усі вимоги ухвали суду апеляційної інстанції, визначені ухвалою Одеського апеляційного суду від 21 жовтня 2019 року.


Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду


08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".


Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.


За таких обставин розгляд касаційної скарги здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.


Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Касаційна скарга підлягає задоволенню.


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Визнаючи неподаною та повертаючи ОСОБА_1 апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції виходив із того, що заявник у наданий йому строк не усунув недоліків апеляційної скарги у повному обсязі, зокрема не надав копій скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості учасників справи.

Проте такого висновку апеляційний суд дійшов із порушенням вимог процесуального закону.

Апеляційна скарга за формою й змістом повинна відповідати вимогам статті 356 ЦПК України.


................
Перейти до повного тексту