ПОСТАНОВА
Іменем України
09 квітня 2020 року
м. Київ
справа № 335/1442/19(2-а/335/65/2019)
адміністративне провадження № К/9901/5936/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Яковенка М. М.,
суддів - Дашутіна І. В., Шишова О. О.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 335/1442/19 (2-а/3358/65/2019)
за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспектора 2 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції України в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції України Карнауха Дмитра Сергійовича, Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Державної казначейської служби України, про визнання протиправними дій і бездіяльності, стягнення моральної шкоди,
за касаційною скаргою Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду (у складі колегії суддів: А. А. Щербак, Н. П. Баранник, Н. І. Малиш) від 03 лютого 2020 року,
УСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії інспектора 2 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Карнауха Дмитра Сергійовича, які мали місце 29 серпня 2018 року, щодо застосування до позивача фізичної сили;
- визнати протиправними дії інспектора 2 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Карнауха Дмитра Сергійовича, які мали місце 29 серпня 2018 року, щодо застосування до позивача кайданок;
- визнати протиправними дії інспектора 2 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Карнауха Дмитра Сергійовича, які мали місце 29 серпня 2018 року, щодо затримання позивача;
- визнати протиправною бездіяльність інспектора 2 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Карнауха Дмитра Сергійович, яка мала місце 29 серпня 2018 року і полягала у ненаданні позивачу медичної допомоги;
- визнати протиправною бездіяльність інспектора 2 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції України лейтенанта поліції Карнауха Дмитра Сергійович, яка мала місце 29 серпня 2018 року і полягала у не роз`ясненні позивачу права на отримання безоплатної вторинної правової допомоги;
- стягнути на користь позивача з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції за рахунок коштів Державного бюджету України моральну шкоду у розмірі 50000,00 грн., а також судові витрати.
2. Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 23 грудня 2019 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії та бездіяльність інспектора 2 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції України Карнауха Дмитра Сергійович, які мали місце 29 серпня 2018 року.
Стягнуто з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції України за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 30000,00 грн.
3. Не погодившись із прийнятим рішенням, Департаментом патрульної поліції України Національної поліції України (далі Департамент) подано апеляційну скаргу.
4. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року у апеляційну скаргу повернуто особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв`язку з тим, що апеляційну скаргу підписано особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено у встановленому законом порядку.
5. 02 березня 2020 року, не погоджуючись з судовим рішенням, Департаментом подано до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року та справу направити для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції, оскільки вважають, що ухвала суду апеляційної інстанції є необґрунтованою, яка прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
6. Ухвалою Верховного суду від 05 березня 2020 року відкрито провадження за вказаною касаційною скаргою та установлено десятиденний строк з моменту отримання копії зазначеної ухвали для подачі відзиву на касаційну скаргу
7. Ухвалою Верховного Суду від 06 квітня 2020 року закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.
8. Станом на 06 квітня 2020 року письмового відзиву на касаційну скаргу до Верховного Суду не надходило, що не перешкоджає її розгляду по суті.
ІІ. ОЦІНКА СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
9. Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції, керуючись пунктом 1 частини четвертої статті 298 КАС України, виходив з того, що копія довіреності, виданої Малій О. М. на представництво інтересів Департаменту патрульної поліції і його структурних підрозділів, територіальних (відокремлених) підрозділів (у тому числі Управління патрульної поліції в Запорізькій області) та інтереси посадових осіб, не засвідчена у визначеному законом порядку, а саме: не містить відбитку печатки організації, що має засвідчувати підпис відповідальної особи, яка засвідчила копію.
IІІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
10. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, вважає її необґрунтованими та такими, що підлягає скасуванню, оскільки судом порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення у справі та перешкоджає відповідачу у доступі до правосуддя.
11. В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник зазначив, що копія довіреності, яка додана до апеляційної скарги, належним чином засвідчена та підтверджує повноваження представника на подачу апеляційної скарги.
ІV. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Верховний Суд, враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норми процесуального права, відповідно до частини першої статті 341 КАС України, виходить з такого.
13. За змістом пункту 8 частини першої статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
14. Аналогічні положення закріплено також в частині першій статті 13 КАС України, яка визначає основні засади (принципи) адміністративного судочинства.
15. Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 298 КАС України, апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо: апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
16. Згідно з частиною третьою статті 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
17. За змістом частин першої, третьої статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи, зокрема, довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.