Постанова
іменем України
31 березня 2020 року
м. Київ
справа № 361/3508/19
провадження № 51-6039км19
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Короля В.В.,
суддів Лагнюка М.М., Макаровець А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Кулініч К.С.,
прокурора Кузнецова С.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на вирок Київського апеляційного суду від 12 листопада 2019 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019110130001096, за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт Калита Броварського району Київської області, жителя АДРЕСА_1, раніше неодноразово судимого, останній раз вироком Дніпровського районного суду м. Києва
від 24 травня 2016 року за ч. 3 ст. 185, ч. 3 ст. 186, ч. 4 ст. 70 Кримінального кодексу України (далі - КК) до покарання у виді позбавлення волі на строк чотири роки шість місяців, звільненого 23 січня 2019 року у зв`язку з відбуттям строку покарання,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК.
Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Броварського міськрайонного суду Київської області від 22 травня 2019 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 2 ст. 186 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк п`ять років.
На підставі ст. 75 КК звільнено ОСОБА_1 від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю два роки шість місяців і покладенням на нього обов`язків, передбачених ст. 76 цього Кодексу, а саме: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання або роботи; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Київський апеляційний суд скасував вирок Броварського міськрайонного суду Київської області від 22 травня 2019 року щодо ОСОБА_1 у частині призначеного покарання та ухвалив 12 листопада 2019 року новий вирок, яким ОСОБА_1 визнав винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК, і призначив покарання у виді позбавлення волі на строк п`ять років.
Згідно з вироком ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він 29 березня 2019 року близько 23 години 05 хвилин, знаходячись на східцевому майданчику п`ятого поверху другого під`їзду будинку АДРЕСА_2, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на повторне відкрите викрадення чужого майна, наблизився до потерпілого ОСОБА_2 та вихопив із його рук мобільний телефон марки "iPhone" моделі "6 S", з яким залишив місце події, та розпорядився ним на власний розсуд, заподіявши потерпілому ОСОБА_2 матеріальної шкоди на загальну суму 5 507 грн 38 коп.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить змінити вирок апеляційного суду щодо нього і на підставі ст. ст. 75, 76 КК звільнити його від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю три роки та покладенням на нього відповідних обов`язків. На його думку, призначене апеляційним судом покарання з відбуванням його реально є таким, що не відповідає даним про його особу з підстав суворості. При цьому вказує, що при призначенні покарання апеляційним судом не в повній мірі були враховані дані про його особу, а саме те, що він є сиротою, на його утриманні знаходиться дружина, троє дітей дружини, його малолітній син, сестра інвалід дитинства та бабуся, а також думка потерпілого.
Позиції інших учасників судового провадження
Прокурор Кузнецов С.М. вважав касаційну скаргу необґрунтованою та просив вирок апеляційного суду щодо ОСОБА_1 залишити без зміни.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора Кузнецова С.М., перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів вважає, що касаційна скарга засудженого задоволенню не підлягає на таких підставах.
Відповідно до ч. 1 ст. 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин.
При цьому згідно з ч. 1 ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є лише: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого. При вирішенні питання про наявність зазначених у частині першій цієї статті підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу.
Висновки суду про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК, та кваліфікація його дій засудженим у касаційній скарзі не оспорюються і не заперечуються.