ПОСТАНОВА
Іменем України
01 квітня 2020 року
Київ
справа №815/6969/15
провадження №К/9901/16275/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, третя особа - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Шевчук О.А., Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г. від 08 серпня 2016 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з Державної служби України з надзвичайних ситуацій на його користь недоотриману одноразову грошову допомогу у розмірі 158018,40 грн.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року позов задоволено.
Стягнуто з Державної служби України з надзвичайних ситуацій на користь ОСОБА_1 недоотриману одноразову грошову допомогу у розмірі 158018,40 грн.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що обчислювати одноразову грошову допомогу слід виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
4. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2016 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року скасовано. Прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позову.
5. Постановляючи зазначене рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що до спірних правовідносин слід застосовувати Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту від 11 липня 2007 року №908, який є спеціальним нормативно-правовим актом, та яким передбачено порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги при настанні наслідків інвалідності уже звільненим зі служби особам.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій, ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, звернувся із касаційною скаргою, в якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) на посаді заступника начальника управління персоналу Головного управління ДСНС України в Одеській області.
8. Наказом ДСНС України № 710 о/с від 29 грудня 2014 року та внутрішнім наказом начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області №1590 від 30 грудня 2014 року полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1, заступника начальника управління персоналу Головного управління ДСНС України в Одеській області, відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою КМУ від 11 липня 2013 року №593, звільнено у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктом 176 підпунктом " 3" (за станом здоров`я), виключено з 30 грудня 2014 року з кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення.
9. Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК № 75028 від 02 лютого 2015 року ОСОБА_1 встановлена ІІІ група інвалідності строком до 01 березня 2016 року. Причина інвалідності: травма та її наслідки, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби та з проходженням служби.
10. Відповідно до протоколу засідання комісії МНС України № 5 від 20 жовтня 2015 року з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту вирішено згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 908 виплатити інваліду ІІІ групи ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у сумі 99921,60 грн.
11. При розрахунку та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв`язку з настанням інвалідності ІІІ групи, ДСНС України виходило з розміру його посадового окладу за останньою посадою, окладу за звання та надбавки за вислугу років.
12. Одноразова грошова допомога у зазначеному розмірі була виплачена ОСОБА_1 .
13. Не погоджуючись з виплаченою сумою допомоги, ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
14. Касаційна скарга ОСОБА_1 обґрунтована тим, що відповідач протиправно при нарахуванні та виплаті належної йому грошової допомоги виходив лише з посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Разом з тим, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вважає, що усі зазначені складові грошового забезпечення мають бути враховані при нарахуванні та виплаті йому одноразової грошової допомоги.
15. У запереченні на касаційну скаргу Державна служба України з надзвичайних ситуацій, посилаючись на законність судового рішення, просить залишити його без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Частинами першою та другою статті 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
18. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.