Постанова
Іменем України
02 квітня 2020 року
м. Київ
справа № 734/1101/19
провадження № 61-22352св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Лідовця Р. А. (суддя-доповідач), Воробйової І. А., Черняк Ю. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - військова частина А1048 (В0941),
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернігівського апеляційного суду від 25 жовтня 2019 року у складі колегії суддів: Шитченко Н. В., Висоцької Н. В., Мамонової О. Є.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини А1048 (В0941) про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії військової частини та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовна заява мотивована тим, що 25 лютого 2019 року він отримав витяг з протоколу засідання житлової комісії військової частини А1048 (В0941) від 22 червня 2016 року № 4, з якого вбачається, що його було знято з квартирного обліку зі складом сім`ї три особи з причини переводу до іншого місця служби.
Вважає дане рішення житлової комісії військової частини А1048 (В0941) щодо зняття з квартирного обліку незаконним, оскільки його не було повідомлено про намір керівництва прийняти таке рішення, на засідання житлової комісії він запрошений не був, копію рішення йому надіслано не було, а про його існування дізнався лише 25 лютого 2019 року, у зв`язку із чим і просив поновити йому строк для звернення до суду. Посилався на те, що з протоколу, який оскаржується, не вбачається підстав, за яких його та членів його родини знято з квартирного обліку.
Ураховуючи наведене, ОСОБА_1 просив суд: визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії військової частини А1048 (В0941), оформлене протоколом від 22 червня 2016 року № 4, в частині зняття його та членів його сім`ї з квартирного обліку; зобов`язати відповідача поновити його та членів його сім`ї в списку квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у загальній, першочерговій та позачерговій чергах із збереженням часу перебування на обліку з моменту первинної реєстрації.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Козелецького районного суду Чернігівської області від 19 липня 2019 року у складі судді Бараненко С. М. поновлено строк ОСОБА_1 для звернення до суду із позовною заявою.
Позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення житлової комісії військової частини А1048 (військова частина - польова пошта В0941), викладене в протоколі від 22 червня 2016 року № 4 у частині щодо зняття ОСОБА_1 з членами його сім`ї з квартирного обліку.
Зобов`язано військову частину А1048 (військова частина - польова пошта В0941) поновити ОСОБА_1 з членами його сім`ї в списку квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у загальній першочерговій та позачерговій чергах зі збереженням часу перебування на обліку з моменту первинної реєстрації.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що, приймаючи рішення про зняття позивача з квартирного обліку, військова частина А1048 не дотрималась вимог статті 42 ЖК Української РСР. Крім того, позивач не був належно повідомлений про час та місце проведення засідання житлової комісії 22 червня 2016 року, і всупереч вимог Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями таке засідання було проведено за відсутності військовослужбовця.
Оскільки позивач отримав витяг з протоколу комісії лише 25 лютого 2019 року, тому можливо поновити йому строк для звернення з позовом до суду.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Чернігівського апеляційного суду від 25 жовтня 2019 року апеляційну скаргу військової частини А1048 задоволено.
Рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 19 липня 2019 року скасовано.
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що позивач правомірно був виключений зі списку осіб, що мають право на отримання житла, оскільки був направлений для подальшого проходження служби до іншої військової частини, тобто втратив право перебувати на житловому обліку у відповідача і мав бути зарахований на облік за новим місцем проходження служби разом із членами його сім`ї зі збереженням часу перебування на обліку у разі реалізації такого права.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у грудні 2019 року до Верховного Суду, ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення районного суду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційний суд дійшов помилкового висновку щодо скасування рішення суду першої інстанції, яке є законним та обґрунтованим. Судом не було враховано, що ЖК Української РСР також повинен застосовуватися до цих правовідносин, а відповідач всупереч положенню статті 40 цього кодексу не повідомив його про зняття з обліку, чим звузив його права, зокрема на те, щоб бути присутнім при розгляді цього питання.
Крім того, апеляційний суд не звернув увагу на те, що в оскаржуваному рішення житлової комісії неправильно вказано його по-батькові.
Доводи особи, яка подала відзиви на касаційну скаргу
У лютому 2020 року командир військової частини А1048 подав до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому вказує, що доводи позивача є безпідставними, не спростовуються висновків апеляційного суду, тому просить залишити оскаржуване судове рішення без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Відповідно до частини другої розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Положенням частини другої статті 389 ЦПК України (тут і далі у редакції, чинній на час подання касаційної скарги) встановлено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до вимог частин першої та другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Судове рішення суду апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги висновків апеляційного суду не спростовують.