ПОСТАНОВА
Іменем України
02 квітня 2020 року
Київ
справа №826/6717/16
адміністративне провадження №К/9901/55452/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2018 року у складі колегії суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю., Чаку Є.В. у справі 826/6717/16 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив суд скасувати рішення Міністерства юстиції України щодо скасування реєстраційної дії: державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи від 03.02.2016 № 10741050026040846, що вчинена Морозовим Антоном Віталійовичем, державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві; скасувати рішення Міністерства юстиції України щодо скасування реєстраційної дії: державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах (зміна керівника юридичної особи) від 03.02.2016 № 10741070027040846, що вчинена Морозовим Антоном Віталійовичем, державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 28 лютого 2017 року скасовано рішення Міністерства юстиції України щодо скасування реєстраційної дії: державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи від 03 лютого 2016 року №10741050026040846, що вчинена Морозовим А.В., державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві.
Скасовано рішення Міністерства юстиції України щодо скасування реєстраційної дії: державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах (зміна керівника юридичної особи) від 03 лютого 2016 року №10741070027040846, що вчинена Морозовим А.В., державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2018 року постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 28 лютого 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2018 року та залишити в силі та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що на момент здійснення реєстраційних дій за №10741050026040846 та №10741070027040846 державному реєстратору надано необхідний перелік документів для проведення таких реєстраційних дій, а тому проведена державна реєстрація здійсненна у повній відповідності до діючого законодавства.
Відзиву на касаційну скаргу учасниками справи до суду не подано.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що 17 лютого 2016 року до Міністерства юстиції України надійшла скарга представника ТОВ "Центр міжнародного обміну" Череп С.М. від 12 лютого 2016 року, в якій скаржник просив скасувати реєстраційні дії №10741050026040846 та №10741070027040846 про зміну учасника та керівника ТОВ "Центр міжнародного обміну", здійснені 03 лютого 2016 року державним реєстратором Морозовим А.В., запобігти перереєстрації прав на нерухоме майно, що належить товариству на підставі документів, поданих неналежними особами.
За наслідком розгляду зазначеної скарги Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації сформувала висновок від 10 березня 2016 року, яким вирішено задовольнити скаргу в повному обсязі та скасувати реєстраційні дії в ЄДР від 03 лютого 2016 року №10741050026040846 та №10741070027040846 щодо ТОВ "Центр міжнародного обміну", проведені державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Морозовим А.В. у зв`язку з порушенням вимог чинного законодавства, а саме п.7 ч.1 ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", ч.2 ст.7 Закону України "Про господарські товариства", ст.2411 КЗпП України.
На підставі висновків комісії Міністерство юстиції України видало наказ №851/5 від 24 березня 2016 року, яким задоволено скаргу Череп С.М. у повному обсязі, скасовано реєстраційні дії в ЄДР від 03 лютого 2016 року №10741050026040846 та №10741070027040846 щодо ТОВ "Центр міжнародного обміну", проведені державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Морозовим А.В. у зв`язку з порушенням вимог чинного законодавства, а саме п.7 ч.1 ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", ч.2 ст.7 Закону України "Про господарські товариства", ст.2411 КЗпП України.
Вважаючи вказаний наказ протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані рішення відповідача прийняті на підставі висновку Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, який не відповідає вимогам щодо повноти та всебічності з`ясування обставин, викладених у скарзі зацікавленої особи, таким чином, вони прийняті з порушенням вимог щодо обґрунтованості, безсторонності (неупередженості), добросовісності, розсудливості, пропорційності.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що у державного реєстратора були наявні підстави для зупинення розгляду поданих документів на 15 календарних днів у зв`язку з порушенням ОСОБА_1 встановленого ст.7 Закону України "Про господарські товариства" строку для подання документів державному реєстратору, а отже державні реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Цент міжнародного обміну" від 03 лютого 2016 року №10741050026040846 та №10741070027040846, вчинені державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві Морозовим А.В. з порушенням встановленого законодавством порядку, без урахування наявності підстав для зупинення розгляду поданих документів, за відсутності подання ОСОБА_1 документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, що могло мати наслідком поновлення розгляду поданих для державної реєстрації документів.
Розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій керувалися тим, що спір у цій справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.
Проте такий висновок не ґрунтується на правильному застосуванні норм процесуального права.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.
Поняття "суд, встановлений законом" зводиться не лише до правової основи самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Стаття 2 КАС у редакції, чинній на час звернення позивача до суду, завданням адміністративного судочинства визначала захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.