1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



31 березня 2020 року


Київ

справа № 804/8214/16

провадження № К/9901/39084/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленка Олександра Володимировича про зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленка Олександра Володимировича на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду у складі судді Верби І.О. від 27 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Чабаненко С.В., Прокопчук Т.С., Шлай А.В. від 31 травня 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. про зобов`язання вчинити певні дії, в якому просила:

- включити рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1, відкритий у ПАТ "Фідобанк", із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню у відповідності до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб шляхом подання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації щодо рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1, відкритого у ПАТ "Фідобанк", як рахунку, включеного до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "Фідобанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню у відповідності до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" шляхом подання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб" шляхом подання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування за відповідними вкладами.




Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Зобов`язано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. включити рахунок № НОМЕР_1 ОСОБА_1, відкритий у ПАТ "Фідобанк", із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню у відповідності до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду шляхом подання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації щодо рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 .

Зобов`язано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. включити ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "Фідобанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб шляхом подання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування за вкладами.



3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" прямо встановлює, що тільки під час дії тимчасової адміністрації Фонд зобов`язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.

Проте, в цій справі процедура тимчасової адміністрації закінчилась, отже, є необґрунтованими посилання відповідача на здійснення перевірки та її продовження під час процедури ліквідації банку, оскільки проведення відповідних перевірок обмежені процедурою тимчасової адміністрації.

Судом встановлено, що відсутнє кримінальне провадження стосовно позивачки або за відповідним фактом, рахунок позивачки не є арештованим, позивачка не отримувала повідомлення про визнання правочину нікчемним та уповноваженою особою не здійснювались дії по застосуванню наслідків нікчемного правочину, що в сукупності дає підстави здійснити висновок про протиправність обмеження рахунку позивачки у процедурі ліквідації банку.




Короткий зміст вимог касаційної скарги



4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленко О.В. звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2017 року, а справу направити на новий розгляд.




СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 17 травня 2016 року між ОСОБА_1 та ПАТ "Фідобанк" укладено договір у формі заяви про відкриття банківського (поточного) рахунку, за умовами якого на ім`я позивачк відкрито банківський (поточний) рахунок № НОМЕР_3 .

17 травня 2016 року на рахунок позивачки було перераховано 200000,00 грн, з яких списано на користь банку комісійній платіж 1500,00 грн.

20 травня 2016 року постановою Правління Національного банку України "Про віднесення ПАТ "Фідобанк" до категорії неплатоспроможних" від 20 травня 2016 року № 8 ПАТ "Фідобанк" віднесено до категорії неплатоспроможних, у зв`язку з чим того ж дня Фондом прийнято наказ №783 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Фідобанк" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку", відповідно до якого розпочато процедуру виведення ПАТ "Фідобанк" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на один місяць з 20 травня по 19 червня 2016 року (включно) та призначено уповноважену особу Фонду - провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Коваленка О.В., та делеговано йому усі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ "Фідобанк".

9 червня 2016 року виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення "Щодо продовження строку тимчасової адміністрації у ПАТ "Фідобанк" № 959, яким продовжено строк тимчасової адміністрації у ПАТ "Фідобанк" та повноваження уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Фідобанк", визначені статтями 37 - 39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", з 20 червня по 19 липня 2016 року.

На підставі рішення Правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Фідобанк" від 18 липня 2016 року № 142-рш виконавчою дирекцією Фонду 19 липня 2016 року прийнято рішення № 1265 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Фідобанк" та делегування повноважень ліквідатора банку", відповідно до якого розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Фідобанк" з 20 липня 2016 року по 19 липня 2018 року та призначено уповноважену особу Фонду - провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Коваленка О.В., та делеговано йому усі повноваження ліквідатора ПАТ "Фідобанк".

20 липня 2016 року на офіційному сайті Фонду з`явилося оголошення про призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" та початок процедури ліквідації ПАТ "Фідобанк", в якому зазначено, що відповідно до рішення Правління Національного банку України від 18 липня 2015 року №142-рш "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію публічного акціонерного товариства "Фідобанк", виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 19 липня 2015 року № 1265 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Фідобанк" та делегування повноважень ліквідатора банку", згідно з яким, розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Фідобанк" та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію "Фідобанк" строком із 20 липня 2016 року по 19 липня 2018 року включно.

На веб-сайті Фонду розміщено інформацію про те, що відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", протягом дії тимчасової адміністрації в ПАТ "Фідобанк" уповноваженою особою Фонду буде проведена оцінка фінансового та майнового стану банку з метою підготовки плану врегулювання щодо виведення його з ринку. У зв`язку з цим на даний момент усі операції по рахунках клієнтів ПАТ "Фідобанк" призупинені.

На запит позивачки від 6 липня 2016 року уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленком О.В. 3 серпня 2016 року надано відповідь, що "в період з 13 травня 2016 року по 20 травня 2016 року у банку масово відбувались спроби здійснити велику кількість нестандартних операцій серед клієнтів банку. З метою недопущення, уникнення та подолання небажаних наслідків, що могли б поставити під загрозу безпеку коштів, довірених банку, або завдати шкоду належному веденню банківської діяльності, банком були здійснені заходи щодо посиленого контролю за деякими видами операцій за участю фізичних осіб. Ваші рахунки, по яких Ви робите запит щодо виплати коштів, з находяться в процесі перевірки".

На звернення позивачки, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб листом № 37-036-37103/16 повідомив, що в переліку вкладників для здійснення виплати гарантованої суми, що був переданий до Фонду уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленком О.В., відсутня інформація про виплати вкладнику ОСОБА_1 .



6. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірним, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.




ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд зобов`язаний забезпечити збереження активів та документації банку. Протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов`язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

На відповідність вищезазначеної норми протоколом засідання комісії з перевірки вкладів фізичних осіб від 8 червня 2016 року, призначеної наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Фідобанк" № 29 від 25 травня 2016 року, вирішено:

1. Віднести заявлені за результатами перевірки операції по перерахуванню коштів з рахунків юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на поточні (в тому числі карткові) рахунки фізичних осіб, до таких, що мають ознаки операцій, спрямованих на безпідставне отримання клієнтами коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та за результатами яких рахунки фізичних осіб, за якими були здійснені такі операції, підлягатимуть тимчасовому обмеженню до виплати коштів вкладникам на час здійснення тимчасової адміністрації.

2. Віднести виявлені за результатами перевірки операції по перерахуванню коштів з поточних (в тому числі карткових) та вкладних рахунків фізичних осіб на поточні (в тому числі карткові) та вкладні рахунки інших фізичних осіб до таких, що мають ознаки операцій, які могли спричинити збільшення гарантованої суми відшкодування Фондом, та за результатами яких рахунки фізичних осіб, за якими здійснені такі операції, підлягаю тимчасовому обмеженню до виплати коштів вкладникам на час здійснення тимчасової адміністрації.

3. Надати на розгляд уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Фідобанк" перелік рахунків (вкладів) фізичних осіб, операції щодо виплат за якими можуть бути тимчасово обмежені на час тимчасової адміністрації.

4. Надати на затвердження уповноваженій особі Фонду проект наказу про тимчасове обмеження здійснення банком на час здійснення тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам.

До таких операцій включено й операцію (по вкладу) по рахунку ОСОБА_1

8 червня 2016 року уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб оформлений наказ тимчасової адміністрації № 94 "Про тимчасове обмеження здійснення в ПАТ "Фідобанк" на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам за відповідними рахунками вкладників на підставі протоколу засідання комісії з перевірки вкладів фізичних осіб від 8 червня 2016 року.

Відповідно до цього наказу, тимчасово обмежено здійснення ПАТ "Фідобанк" на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам за рахунками.

Відповідно до пункту 2 Порядку виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, а також дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у разі їх виявлення, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 26 травня 2016 року № 826, протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов`язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.

На виконання даної норми, відповідно до наказу № 29 від 25 травня 2016 року уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленком О.В. було створено комісію для перевірки вкладів фізичних осіб в банку.

За результатами проведеної перевірки уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" на ім`я начальника Дніпровського ВП ГУ НП у Дніпропетровській області направлено заяву про вчинення кримінального правопорушення від 14 грудня 2016 року.

Дніпровський ВП ГУ НП у Дніпропетровській області листом від 30 грудня 2016 року повідомив відповідача про направлення звернення начальнику Шевченківського ВП Дніпровського ВП ГУ НП в Дніпропетровській області

5 травня 2017 року Бабушкінським районним судом м. Дніпропетровська постановлена ухвала щодо зобов`язання уповноважених на те посадових осіб Шевченківського ВП ДВП ГУНП України в Дніпропетровській області внести відповідні відомості до ЄРДР про скоєний злочин, відповідно до заяви уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. щодо скоєння ОСОБА_2 кримінального правопорушення передбаченого статтями 15, частиною 4 статті 190 Кримінального кодексу України.

Оскільки на даний час проводиться перевірка вище здійснених операцій щодо встановлення факту їх нікчемності та триває кримінальна справа, вимоги позивачки є передчасними та не можуть бути задоволені на даний час.



8. Відзиву на касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2017 року ОСОБА_1 не подано.




ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



9. Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".



10. Частиною 1 статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.



11. Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.


................
Перейти до повного тексту