1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



31 березня 2020 року


Київ

справа № 826/7893/16

провадження № К/9901/44888/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" Кадирова Владислава Володимировича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва у складі судді Огурцова О.П. від 1 березня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В., Кучми А.Ю. від 22 травня 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" Кадирова В.В., Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" Кадирова В.В. щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "Дельта Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

- зобов`язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" Кадирова В.В. надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо виплати відшкодування у розмірі 8050,00 доларів США, за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_1 за договором банківського вкладу № 012-28811-040814 ("Депозит Delta Premier") від 4 серпня 2014 року та договором про відступлення права вимоги № 04/02 від 12 грудня 2014 року;

- зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 до загального реєстру вкладників ПАТ "Дельта Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 1 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2017 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.



3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що вирішальною умовою, для включення особи до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є наявність у такої особи вкладу в банку.

Враховуючи те, що у позивача відсутній укладений з банком договір банківського вкладу (рахунку) та, як наслідок, відсутні кошти на відповідному рахунку уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" правомірно не включила ОСОБА_1 до переліку вкладників, внаслідок відсутності розрахункової суми відшкодування та відсутності договірних взаємовідносин безпосередньо між позивачкою і банком.



Короткий зміст вимог касаційної скарги



4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 1 березня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 4 серпня 2014 року між ПАТ "Дельта Банк" (банк) та ОСОБА_3 (вкладник) було укладено договір банківського вкладу № 012-28811-040814 ("Депозит Delta Premier") за умовами якого банк відкриває вкладнику вкладний (депозитний) рахунок № НОМЕР_1 та приймає від вкладника внесені ним в порядку, передбаченому цим договором, грошові кошти в сумі 100000,00 доларів США.

12 грудня 2014 року між ОСОБА_3 (первісний кредитор) та ОСОБА_1 (новий кредитор) було укладено договір про відступлення права вимоги № 04/02, відповідно до якого первісний кредитор відступає, а новий кредитор набуває право вимоги стосовно частини грошових коштів у розмірі 8050,00 доларів США, внесених первісним кредитором на вкладний згідно з умовами договору банківського вкладу № 012-28811-040814 ("Депозит Delta Premier") від 4 серпня 2014 року, укладеного між первісним кредитором та ПАТ "Дельта Банк".

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 2 березня 2015 року № 150 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 2 березня 2015 року 51 "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Дельта Банк", згідно з яким з 3 березня 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Дельта Банк".

Рішенням виконавчої дирекції Фонду "Про внесення змін до рішення виконавчої дирекції Фонду від 2 березня 2015 року № 51 "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Дельта Банк" від 8 квітня 2015 року № 71 до рішення виконавчої дирекції Фонду від 2 березня 2015 року № 51 внесено зміни, а саме: викладено пункт 2 цього рішення у такій редакції: " 2. Тимчасову адміністрацію запровадити строком на шість місяців з 3 березня 2015 року по 2 вересня 2015 року включно".

Рішенням виконавчої дирекції Фонду "Про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Дельта Банк" від 3 серпня 2015 року № 147 строки здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Дельта Банк" продовжено до 2 жовтня 2015 року включно.

На підставі постанови Правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" від 2 жовтня 2015 року № 664, виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення "Про початок процедури ліквідації АТ "Дельта Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку" від 2 жовтня 2015 року № 181. Відповідно до вказаного рішення розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Дельта Банк" з 5 жовтня 2015 року по 4 жовтня 2017 року та призначено уповноважену особу Фонду - провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Кадирова В.В.

2 вересня 2015 року та 21 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звертався із заявами до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" Кадирова В.В. про включення до списку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та здійснення виплати належних коштів, оскільки 12 грудня 2014 року між ОСОБА_3 (первісний кредитор) та ОСОБА_1 (новий кредитор) було укладено договір про відступлення права вимоги № 04/02 по договору банківського вкладу № 012-28811-040814 ("Депозит Delta Premier") від 4 серпня 2014 року, укладеного між ОСОБА_3 та ПАТ "Дельта Банк".

Листом від 9 листопада 2015 року № 05-3164741 позивача було повідомлено, що ПАТ "Дельта Банк" не надавало письмової згоди на відступлення прав вимоги за договором банківського вкладу (депозиту), який згадується у зверненні, у зв`язку з чим, банк не визнає відступлення прав вимоги, про яке йдеться у зверненні, і повідомляє про відсутність правових підстав для задоволення вимог, викладених у зверненні.



6. Враховуючи, що позивача не було включено до переліку та реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Дельта Банк", в результаті чого позивачу не виплачено гарантовану суму коштів за договором про відступлення права вимоги, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.



ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вкладник - фізична особа, яка уклала або на користь якої укладено договорі банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифікату;

вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли від вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифікату, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Відповідно до статті 1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором

Виходячи з визначення договору банківського вкладу, банк бере на себе зобов`язання боржника, а клієнт виступає кредитором (або ж інакшими словами вкладником) у даному зобов`язанні.

Згідно із частиною 1 cтатті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відповідно до частини 1 cтатті 513 ЦК України правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

Згідно зі cтаттею 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первинного кредитора у зобов`язанні в обсязі та на умовах, які існували на момент переходу цих

прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини 1 cтатті 516 ЦК України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 cтатті 515 ЦК України встановлено, що заміна кредитора не допускається у зобов`язаннях, нерозривно пов`язаних з особою кредитора, зокрема у зобов`язаннях про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю.

Враховуючи, що договір цесії (договір відступлення права вимоги) є похідним від основного договору, то і всі умови договору банківського обслуговування мають застосовуватись до позивача таким же чином, як і до клієнта банку.

З моменту укладення договору про відступлення права вимоги № 04/02 від 12 грудня 2014 року ОСОБА_1 став стороною договору банківського вкладу № 012-28811-040814 ("Депозит Delta Premier") від 4 серпня 2014 року, набувши ті ж права й обов`язки, що й первісний вкладник - ОСОБА_3 . Таким чином, з цього моменту ОСОБА_1 набув статус вкладника у понятті статті 1058 ЦК України та пункту 4 частини 1 cтатті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".




................
Перейти до повного тексту