ПОСТАНОВА
Іменем України
01 квітня 2020 року
Київ
справа №812/366/18
провадження №К/9901/56674/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Бевзенка В. М., Данилевич Н. А.
розглянув у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року, ухваленого у складі головуючого судді Смішливої Т. В., та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2018 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого - Сіваченка І. В., суддів: Гаврищук Т. Г., Шишова О. О.,
І. Суть спору
1. У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернувсь до суду з адміністративним позовом до Сєвєродонецької міської ради Луганської області (далі - Сєвєродонецька міська рада) про визнання протиправним та скасування рішення від 30 січня 2018 року № 2233 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання".
2. В обґрунтування позову зазначає, що він є депутатом Сєвєродонецької міської ради VII скликання. 30 січня 2018 року відповідачем прийнято рішення № 2233 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання", яким ОСОБА_1 включено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання.
2.1. Стверджує, що внаслідок прийняття відповідачем рішення від 30 січня 2018 року № 2233, ОСОБА_1 як депутатом порушено приписи закону щодо несумісності статусу депутата місцевої ради з іншими посадами та видами діяльності.
2.2. Вказує, що під час обговорення питання про включення в порядок денний питання про внесення позивача до складу членів виконкому, останній звернувся до депутатів із заявою про те, що він є діючим депутатом та не може входити до складу виконкому, але цей факт було проігноровано більшістю депутатами.
2.5. Вважаючи рішення відповідача від 30 січня 2018 року № 2233 незаконним, ОСОБА_1 звернувсь до суду з вимогою про його скасування.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
3. ОСОБА_1 відповідно до постанови Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 12 листопада 2015 року № 109 зареєстрований депутатом Сєвєродонецької міської ради від Радикальної партії Олега Ляшка .
4. Згідно з рішенням Сєвєродонецької міської ради від 16 лютого 2016 року № 100 "Про затвердження заступників міського голови" затверджено на посаду першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_3 ; заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради: ОСОБА_4 ; ОСОБА_1 ; ОСОБА_7.
5. Так, 17 лютого 2016 року ОСОБА_1 склав присягу посадової особи місцевого самоврядування, внаслідок чого йому присвоєно дев`ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування.
6. Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 05 травня 2016 року № 404 "Про затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради" затверджено на посаду: першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_3 ; заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради: ОСОБА_4 ; ОСОБА_1 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, начальника Фонду комунального майна ОСОБА_9 .
7. Пунктом 2 вищевказаного рішення від 05 травня 2016 року № 404 визнано такими, що втратили чинність рішення 6-ї (позачергової) сесії міської ради VII скликання від 16 лютого 2016 року № 100 "Про затвердження заступників міського голови" та 8-ї (чергової) сесії міської ради VII скликання від 29 лютого 2016 року № 121 "Про затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради".
8. Своєю чергою, виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради утворений на підставі рішення Сєвєродонецької міської ради від 02 грудня 2015 року № 3 "Про утворення виконавчого комітету міської ради та визначення його кількісного складу", відповідно до пункту 1 якого кількісний склад нараховує 15 осіб.
9. Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 29 вересня 2016 року № 751 "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради" затверджено членами виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради:
ОСОБА_2 , міського голову (за посадою);
ОСОБА_5 , секретаря ради (за посадою);
ОСОБА_6 , керуючого справами виконкому (за посадою);
ОСОБА_3 , першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
ОСОБА_9, заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, начальника ФКМ;
ОСОБА_8, заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
ОСОБА_10, радника міського голови;
ОСОБА_11, члена ради директорів концерну "Луганськбуд";
ОСОБА_12, виконуючого обов`язки директора Благодійного фонду Олексія Кунченка "Заради майбутнього";
ОСОБА_13, директора ТОВ "Хімресурс";
ОСОБА_14 , директора КП "Сєвєродонецьккомунсервіс";
ОСОБА_15 , директора КП "Комбінат шкільного харчування";
ОСОБА_16 , приватного підприємця;
ОСОБА_17 ;
ОСОБА_18 , приватного підприємця.
10. Пунктом 2 вказаного рішення визнані такими, що втратили чинність рішення 12-ї сесії міської ради VII скликання від 05 травня 2016 року № 405 "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради" та рішення 15-ї сесії міської ради VII скликання від 21 липня 2016 року № 571 "Про внесення змін до рішення 12-ї (позачергової) сесії міської ради VII скликання від 05 травня 2016 року № 405 "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради".
11. 30 січня 2018 року Сєвєродонецькою міською радою прийнято рішення №2233, яким внесено зміни до кількісного складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 02 грудня 2015 року № 3 "Про утворення виконавчого комітету міської ради та визначення його кількісного складу", а саме:
збільшено кількісний склад виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання до 18 (вісімнадцяти) осіб;
внесено зміни до персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 29 вересня 2016 року № 751 "Про затвердження персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради", шляхом введення до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання за посадою:
ОСОБА_7 - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
ОСОБА_1 - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
ОСОБА_19 - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
12. ОСОБА_1, з посиланням на норму частини дев`ятої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою встановлено заборону на входження до складу виконавчого комітету міської ради депутатів відповідної ради, звернувсь до міського голови із заявою від 30 січня 2018 року щодо відмови позивача від включення його до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, а також звернувся до депутатів, як під час вирішення питання про включення до порядку денного питання про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, так і під час прийняття оскаржуваного рішення.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
13. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2018 року, в позові відмовлено.
14. Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для скасування оскаржуваного рішення, оскільки особа, яка займає посаду заступника міського голови з питань роботи виконавчих органів ради, має входити до складу виконавчого комітету міської ради за законом в силу займаної посади без отримання згоди останнього на таке включення.
15. Зазначена позиція була підтримана і Донецьким апеляційним адміністративним судом, який переглянув постанову суду першої інстанції та залишив її без змін.
IV. Касаційне оскарження
15. Позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати їх рішення, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
14. В обґрунтування касаційної скарги вказує на помилковість висновків судів попередніх інстанцій, оскільки оскаржуване рішення слугувало підставою для дострокового припинення депутатських повноважень позивача як депутата міської ради місцевої організації Радикальна партія Олега Ляшка, а відтак порушено політичні права позивача, а також права виборців.
14.1. Вказує, що судами не було проаналізовано правомірності дотримання процедури включення до порядку денного пропозиції депутата Сєвєродонецької міської ради, голови постійної комісії мандатної, з питань депутатської діяльності, етики, по роботі ради та гласності, голови депутатської фракції ПП "Об`єднання "Самопоміч" ОСОБА_20 щодо внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради та правомірності дій останньої.
14.2. Наголошує, що судами не вивчено дотримання порядку оприлюднення проекту оскаржуваного рішення та пов`язаних з цим рішень, не надано оцінки порушенню строку оприлюднення. Зважаючи, що проект відповідного рішення на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради на виконання вимог статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" у строк не пізніше як за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття не оприлюднювався.
15. Водночас, представник Сєвєродонецької міської ради у відзиві вказує на безпідставність касаційної скарги і просить залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
16. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
17. 08 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
18. За правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
19. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.
20. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
21. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
22. Відповідно до статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
23. Згідно зі статтею 45 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
24. Статтею 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" установлено, що повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
25. За змістом частин першої та другої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
26. Частиною третьою статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.