ПОСТАНОВА
Іменем України
31 березня 2020 року
Київ
справа №766/15426/16-а
адміністративне провадження №К/9901/18676/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Желєзного І.В., судді Коваленко Н.В., розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні
про визнання дій неправомірними
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Семенюк Г.В., суддів Потапчук В.О., Шеметенко Л.П.,
В С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (далі також - відповідач), в якому просив:
визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо відмови позивачу у зарахуванні періоду роботи дефектоскопістом- рентгеногамаграфування з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року до пільгового стажу за Списком №1;
зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні зарахувати позивачу період роботи дефектоскопістом-рентгеногамаграфування з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року до пільгового стажу за Списком №1;
зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу із зарахуванням періоду роботи дефектоскопістом- рентгеногамаграфування з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року до пільгового стажу за Списком №1 з часу призначення пенсії.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 25 січня 2017 року позов задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що стаж роботи позивача підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Крім того, суд зазначив, що відповідач не надав суду жодних доказів, які б підтверджували правомірність відмови в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах позивачу та не довів, що надані ним документи не можуть слугувати доказами наявності у позивача пільгового трудового стажу за вищевказані періоди.
Відповідач, не погодившись з даною постановою суду, подав апеляційну скаргу.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні задоволено. Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 25 січня 2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Постановляючи зазначене судове рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що, оскільки позивачем не було надано документів, які підтверджують проведення атестації робочого місця в "Херсонському судноремонтному заводі ім. Куйбишева" з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року, то не зарахування УПФ в місті Херсоні цього періоду роботи до стажу роботи ОСОБА_1 на посаді, передбаченої Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, відповідає вимогам закону.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, позивач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просив скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі судове рішення суду першої інстанції.
Доводи касаційної скарги зводяться до незгоди позивача із висновками суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог за період з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року у зв`язку із відсутністю доказів проведення атестації робочого місця позивача, оскільки цей суд керувався лише загальним аналізом чинного законодавства відносно проведення атестації робочих місць, проте суд апеляційної інстанції проігнорував положення законодавства, які гарантують позивачу конституційне право на соціальний захист, зокрема, на пенсію за віком на пільгових умовах.
Крім того, позивач зазначає, що ним до суду подані документи, на підставі яких можна встановити, зокрема, наступне:
1. роботи, які виконував позивач, включені до списку №1, затвердженому Кабінетом Міністрів України;
2. назва професії у трудовій книжці позивача відповідає ЄТКД;
3. зайнятість позивача відповідно до професії, за відсутності "Карти умов праці" підтверджується щорічними актами за підписом голови атестаційної комісії та довідками підприємства за підписами керівника заводу (додаток 10, 11 до позовної заяви).
Враховуючи викладене, позивач вважає, що суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та прийняв судове рішення з правильним застосуванням норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, тоді як судом апеляційної інстанції невірно застосовано положення статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", положення законодавства України щодо проведення атестації робочого місця та скасовано рішення, яке відповідало закону.
Позиція інших учасників справи
18 травня 2017 року до суду надійшли заперечення відповідача на касаційну скаргу, в яких зазначається, що рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим, прийнятим з правильним застосуванням норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, тому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі №766/15426/16-а, витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати заперечення на касаційну скаргу, однак розгляд справи цим судом не був закінчений.
У зв`язку із початком роботи Верховного Суду, на виконання підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, далі - КАС України) матеріали цієї справи передано до Верховного Суду.
Суддя-доповідач ухвалою від 30 березня 2020 року прийняв до провадження адміністративну справу №766/15426/16-а та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 31 березня 2020 року.
При розгляді цієї справи в касаційному порядку учасниками справи клопотань заявлено не було.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що відповідно до записів трудової книжки позивача та довідки, останній працював на посаді дефектоскопіста-рентгеногамаграфування з 10 березня 1978 року по 13 лютого 1986 року (7 років 9 місяців 11 днів) та з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року (2 роки 3 місяця 1 день).
У відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" позивачу було призначено пільгову пенсію за Списком №1 на підставі статті 100, де до стажу роботи за Списком №1 (7 років 9 місяців 11 днів) зараховано період роботи на виборній посаді (5 років). Період робот з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року (2 роки 3 місяця 1 день) за Списком №1 до пільгового стажу включений не був.
Пропрацювавши майже 8 років дефектоскопістом-рентгеногамаграфування (1978-1986 роках), 13 лютого 1986 року позивач був обраний головою профспілкового комітету СРЗ ім. Куйбишева та перейшов на профспілкову роботу. У зв`язку із прийняттям у 1992 році нового пенсійного законодавства, на підставі рішення профспілкового комітету, він з 1 жовтня 1992 року, повернувся на посаду дефектоскопіста, аби допрацювати ще 2,5 роки пільгового стажу, щоб в підсумку пільговий стаж дорівнював 10 рокам. Одночасно, в вільний від основної роботи час, за погодженням профспілкового комітету, він виконував обов`язки голови профспілкового комітету заводу за сумісництвом. ОСОБА_1 відпрацював необхідні 2 роки та 3 місяці і лише після цього перейшов на іншу роботу (з 2 січня 1995 року). Означений факт підтверджується відповідними записами у трудовій книжці, актами за 1992-1995 роки, а також довідками з підприємства і іншими матеріалами, за цей час.
Під час перерахунку його пенсії у 2015 році робітниками пенсійного фонду були зроблені помилки, які вони виправили через 7 місяців, а саме при наданні нових перерахунків пенсії, вже у 2016 році, позивач дізнався, що весь цей час до коефіцієнту стажу не зараховуються 2 роки та 3 місяці пільгового стажу, набутого ним з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року.
2 вересня 2016 року позивач надіслав заяву до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні, в якій просив зарахувати період роботи дефектоскопістом-рентгеногамаграфування з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року до пільгового стажу за списком №1 та здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням періоду роботи дефектоскопистом-рентгеногамаграфування з 1 жовтня 1992 року по 2 січня 1995 року до пільгового стажу за Списком №1.
29 вересня 2016 року листом Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка висновків судів попередніх інстанції доводів учасників справи
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року не відповідає, а викладені у касаційній скарзі доводи скаржника є прийнятні з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно із частиною першою статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до статті 24 Закон №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Закон №1058-IV набрав чинності 1 січня 2004 року. До цього моменту пенсійні відносини врегульовувалися Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII).
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.