1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



31 березня 2020 року

Київ

справа №520/2067/19

адміністративне провадження №К/9901/21260/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Калашнікової О.В.,

суддів: Білак М.В., Губської О.А.,

розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу №520/2067/19

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про скасування висновку, визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,

за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2019 року (прийняте головуючим суддею Котеньовим О.Г.), на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Присяжнюка О.В., суддів: Любчич Л.В., Спаскіна О.А.)



УСТАНОВИВ:

І. Рух справи

1. У березні 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області (відповідач, ГУ НП в Харківській області), в якому просив:

- скасувати висновок ГУ НП в Харківській області від 09 грудня 2015 року відносно ОСОБА_1 про зарахування стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років та для визначення тривалості додаткової відпустки;

- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 10 грудня 2015 року №101о/с відносно позивача щодо встановлення стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки;

- зобов`язати ГУ НП в Харківській області зарахувати позивачу до стажу служби в поліції для встановлення надбавки за вислугою років та надання додаткової оплачуваної відпустки та до календарної вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого до призначення на посаду слідчого Ленінського РВ ГУМВС в Харківській області в межах п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

1.1. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно не було зараховано до стажу роботи служби в поліції навчання у цивільному навчальному закладі, що позбавляє права ОСОБА_1 на встановлення надбавки за вислугу років та на отримання додаткової оплачуваної відпустки.



ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2. ОСОБА_1 у період з 01 вересня 1992 року по 01 липня 1997 року навчався у Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого (далі - НЮАУ імені Ярослава Мудрого) на денній формі навчання.

3. Згідно з направленням на роботу № 58, виданим НЮАУ імені Ярослава Мудрого, позивача направлено в розпорядження УМВС в Харківській області для роботи на посаді слідчого відповідно до штатного розпису з 01 серпня 1997 року.

4. 12 вересня 1997 року ОСОБА_1 прийнятий на службу в органи внутрішніх справ з подальшим присвоєнням спеціального звання - лейтенант міліції.

5. У період з 12 вересня 1997 року по 06 листопада 2015 року позивач проходив службу в Органах внутрішніх справ України.

6. Наказом від 06 листопада 2015 року № 617 Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області згідно з пунктом 9 Розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, позивача звільнено зі служби в Органах внутрішніх справ України за пунктом 64 "З" (у зв`язку з переходом на роботу в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади).

7. Згідно з відомостями послужного списку на підставі наказу ГУ НП в Харківській області від 07 листопада 2015 року № 1 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника відділу СУ ГУНП в Харківській області.

8. Відповідно до висновку комісії ГУ НП в Харківській області про встановлення стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років станом на 07 листопада 2015 року позивачу зараховано в стаж для виплати відсоткової надбавки:

- стаж служби у період з 12 вересня 1997 року по 06 листопада 2015 року - в Органах внутрішніх справ;

- з 07 листопада 2015 року по теперішній час - служба в Національній поліції України (оголошено наказом 10.12.2015 №101 о/с щодо встановлення стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, згідно якого позивачу не було враховано навчання в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого).

9. Не погодившись із зазначеним висновком та наказом, позивач звернувся до суду з цим позовом.



ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

10. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2019 року, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року, позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

11. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про те, що відповідач протиправно не зарахував до стажу служби в поліції для встановлення надбавки за вислугою років та надання додаткової оплачуваної відпустки та до календарної вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі, оскільки на час прийняття позивача на службу в органах внутрішніх справ і на час винесення оскаржуваного рішення до вислуги років поліцейського зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.



IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ (ЗАПЕРЕЧЕНЬ)

12. Не погодившись із рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просив скасувати оскаржувані судові рішення, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

13. В касаційній скарзі зазначено, що відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції позивача повинен обраховуватись з моменту видання наказу по особовому складу про призначення на службу в Органах внутрішніх справ. Отже, відсутні підстави для врахування часу навчання у цивільному вищому навчальному закладі до стажу служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

14. Відповідач вказав, що вислуга років враховується тільки при виданні наказу про звільнення, тому суди попередніх інстанцій передчасно вирішили питання про обставини, які можуть виникнути у майбутньому, втрутившись у дискреційні повноваження органу державної влади.

15. Позивачем не подано до Верховного Суду відзиву на касаційну скаргу ГУ НП в Харківській області.



V. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

16. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

17. Згідно зі статтею 78 Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII) стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони ( зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2509-VIII від 12.07.2018 року, до вказаних змін - час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих);

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

18. Кабінетом Міністрів України 17 липня 1992 року №393 прийнято постанову "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі - Постанова №393).

VI. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

19. 08 лютого 2020 року набув чинності Закон України від 15 січня 2020 року N 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон N 460-IX).


................
Перейти до повного тексту