У Х В А Л А
12 березня 2020 року
м. Київ
Справа № 336/2160/19
Провадження № 14-40зц20
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача - Лященко Н.П.
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1, подану його представником Дерев`янко Іриною Олександрівною, на ухвалу Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 16 січня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про припинення права власності на частку у майні,
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про припинення права власності відповідача та визнання за позивачем права власності на 1/6 частину будинку АДРЕСА_1 .
Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 27 серпня 2019 року, залишеним без змін постановою Запорізького апеляційного суду від 3 грудня 2019 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
У січні 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга представника ОСОБА_1 - Дерев`янко І. О. від 27 грудня 2019 року, в якійпозивач просив скасувати рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 27 серпня 2019 року та постанову Запорізького апеляційного суду від 3 грудня 2019 року і ухвалити нове рішення про задоволення його позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду ухвалою від 16 січня 2019 року (в установленому законом порядку описка в даті ухвали судового рішення не виправлена) відмовив у відкритті касаційного провадження з підстав, визначених пунктом 1 частини другої статті 394 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), оскільки за змістом положень пункту 2 частини третьої статті 389 цього Кодексу судові рішення у малозначних справах не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, визначених цією ж нормою.
Ухвалу суду касаційної інстанції мотивовано тим, що ціна позову у цій справі складає 62 500 грн (вартість 1/6 частини будинку, компенсацію за яку внесено позивачем на депозитний рахунок суду), тобто суму, яка станом на 1 січня 2019 року не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1 921, 00 грн * 100 = 192 100, 00 грн), а тому справа, на судові рішення у якій подана касаційна скарга, відноситься до категорії малозначних.
5 березня 2020 року до Великої Палати Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, подана від його імені адвокатом Дерев`янко І. О., у якій скаржник просить Велику Палату Верховного Суду скасувати ухвалу Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 16 січня 2020 року та своєю постановою вирішити питання щодо застосування до цієї справи норм загального позовного провадженні та передати справу до Верховного Суду для розгляду по суті касаційної скарги позивача. До касаційної скарги додано завірені копії судових рішень, ухвалених у справі, зокрема ухвали Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду, датованої 16 січня 2019 року.
Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
У складі Верховного Суду діють: Велика Палата Верховного Суду; Касаційний адміністративний суд; Касаційний господарський суд; Касаційний кримінальний суд; Касаційний цивільний суд (стаття 37 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Велика Палата Верховного Суду є постійно діючим колегіальним органом Верховного Суду, який: у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права; діє як суд апеляційної інстанції у справах, розглянутих Верховним Судом як судом першої інстанції; аналізує судову статистику та вивчає судову практику, здійснює узагальнення судової практики; здійснює інші повноваження, визначені законом (стаття 45 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Право касаційного оскарження та судові рішення, які можуть бути оскаржені в касаційному порядку, визначено у статті 389 ЦПК України.
Вичерпний перелік підстав для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду встановлено статтею 403 ЦПК України. При цьому питання про передачу цивільної справи за касаційною скаргою на розгляд Великої Палати Верховного Суду згідно зі статтями 403, 404 цього Кодексу відноситься до повноважень Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.