1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



30 березня 2020 року

Київ

справа №711/493/17

адміністративне провадження №К/9901/23364/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А.А.,

суддів Берназюка Я.О., Желєзного І.В.,



розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Черкаській області

на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.02.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2017

у справі №711/493/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Черкаській області

про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії.

I. РУХ СПРАВИ

1. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області у якому просив:

визнати протиправною відмову ГУ Національної поліції в Черкаській області у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності;

зобов`язати ГУ Національної поліції в Черкаській області розглянути заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності;

зобов`язати ГУ Національної поліції в Черкаській області призначити і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності в сумі 290 000,00 грн.

2. Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 27.02.2017, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2017, позов задоволено частково:

визнано протиправним рішення Головного управління Національної поліції в Черкаській області про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 викладене у Листі №29/Д-176 від 29.12.2016 року заступника начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області;

зобов`язано Головне управління Національної поліції в Черкаській області призначити та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу в сумі 290 000 (двісті дев`яносто тисяч) гривень у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

3. У поданій касаційній скарзі Головне управління Національної поліції в Черкаській області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 у період з 14.08.1995 по 19.11.2002 та з 21.12.2004 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а саме: в УМВС України в Черкаській області.

5. Наказом №311 о/с УМВС України в Черкаській області о/с від 06.11.2015 згідно з п.9 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію" та відповідно до Положень про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ у Запас Збройних Сил з 06.11.2015 року.

6. На підставі наказу №1 о/с від 07.11.2015 позивача було прийнято на службу до ГУ Національної поліції в Черкаській області з 07.11.2015. Зазначене підтверджується записом в трудовій книжці позивача.

7. На підставі наказу ГУ Національної поліції в Черкаській області № 58 о/с від 29.04.2016 ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції в Запас Збройних Сил за п.2 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).

8. Підставою для прийняття рішення про звільнення позивача зі служби в поліції слугував рапорт ОСОБА_1 та свідоцтво про хворобу від 18.04.16 №78, подання Черкаського відділу поліції.

9. Згідно копії свідоцтва про хворобу № 78 від 18.04.2016, захворювання ОСОБА_1 пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

10. 14.11.2016 за результатами медичного огляду, Черкаською обласною медико-соціальною експертною комісією №2 ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності з 11.11.2016, причина інвалідності - захворювання, пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

11. 05.12.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності.

12. Листом від 29.12.2016 за №29/Д-176 відповідач відмовив у призначенні та виплаті позивачу вказаної допомоги, у зв`язку з тим що законодавством не передбачена виплата одноразової грошової допомоги колишнім поліцейським, причиною інвалідності якої стало захворювання, пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ

13. Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

14. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що виходив з того, що оскільки позивач при виконанні службових обов`язків отримав захворювання, внаслідок якого йому встановлена інвалідність, на час проходження відповідного медогляду ОСОБА_1 працював в Нацполіції, то він має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до порядку №850.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

15. Відповідач у своїй касаційній скарзі наголошує, що поранення позивача пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, у зв`язку з чим відсутнє визначення позивачу часткової втрати працездатності, пов`язаного з проходженням ним служби в поліції. Тому відсутні підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги на підставі ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". Окремо скаржник зазначає, що суди безпідставно застосували до спірних правовідносин Порядок №850, дія якого на колишніх працівників поліції не розповсюджується.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

16. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.

17. Оскільки судові рішення оскаржуються відповідачем лише в частині, якою позов задоволено, Верховний Суд переглядає зазначені рішення в межах доводів касаційної скарги.

18. Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

19. 7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII)

20. До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами ст. 23 Закону України "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 (далі - Порядок № 850, Постанова № 850 відповідно).

21. Відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

22. На виконання вимог статті 23 Закону України "Про міліцію" Постановою № 850 затверджено Порядок.

23. Відповідно до п. 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.

24. Днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії (п. 2 Порядку № 850).

25. Згідно з п. 5 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII (набрав чинності 7 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".

26. Разом з тим, за змістом п. 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію" зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 580-VIII.

27. Згідно з ч. 2 ст. 97 Закону № 580-VIII порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України (далі - МВС).

28. З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону № 580-VIII, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4).


................
Перейти до повного тексту