ПОСТАНОВА
Іменем України
27 березня 2020 року
Київ
справа № 804/3064/17
провадження № К/9901/21476/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду у складі судді Боженко Н.В. від 4 липня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Дадим Ю.М., Богданенко І.Ю., Уханенка С.А. від 26 вересня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, які полягають у відмові в призначенні та непризначенні, ненарахуванні та невиплаті одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області призначити і виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі і порядку, передбаченому статтями 97, 99 Закону України "Про Національну поліцію", Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 4 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано протиправними дії та бездіяльність Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, які полягають у відмові в призначенні та непризначенні, ненарахуванні та невиплаті, одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського ОСОБА_1 .
Зобов`язано Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області призначити і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки позивач при виконанні службових обов`язків з зоні проведення АТО отримав поранення, внаслідок якого йому встановлена IІІ група інвалідності, то він має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно із Законом України "Про Національну поліцію" в порядку, передбаченому Порядком № 4.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 4 липня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ.
29 серпня 2014 року перебуваючи у складі взводу № 5 батальйону патрульної поліції особливого призначення "Херсон" УМВС України в Херсонській області отримав поранення при виконанні службових обов`язків в зоні АТО.
Наказом ГУ МВС України у Дніпропетровській області від 6 листопада 2015 року № 485 о/с ОСОБА_1 звільнений в запас Збройних Сил (з поставленням на військовий облік) за пунктом 63 "к" (у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи організації).
7 листопада 2015 року наказом Головного управління Національної поліції України у Дніпропетровській області № 1 о/с ОСОБА_1 призначений поліцейським полку патрульної служби поліції особливого призначення "Дніпро-1" Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 24 жовтня 2016 року № 299 о/с ОСОБА_1 було звільнено за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
17 листопада 2016 року позивачем було подано до Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому 3-ї групи інвалідності та 45% втрати професійної працездатності внаслідок поранення, отриманого під час виконання службових обов`язків.
ГУ МВС України в Дніпропетровській області підготовлено висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про міліцію" із зазначенням, що днем виникнення у позивача права на грошову допомогу є 12 жовтня 2016 року (дата встановлення відсотку втрати працездатності через поранення, що пов`язані з виконанням службових обов`язків) та з посиланням на Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, у сумі 217 500,00 грн.
Вказаний висновок разом із рапортом ОСОБА_1 направлений ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області до МВС України супровідним листом від 21 листопада 2016 року № 9/2016.
МВС України листом від 30 листопада 2016 року № 15/2-4645 повернуло на адресу ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області матеріали про призначення одноразової грошової допомоги працівнику поліції ОСОБА_1 без розгляду та повідомило, що призначення вказаної допомоги повинно проводитися за останнім місцем служби поліцейського.
Документи для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 було розглянуті Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області.
Листом Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 7 грудня 2016 року № 6740/Бр позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги було відмовлено. Відмова була обґрунтована тим, що МСЕК встановлена 3 група інвалідності та 45 % втрати професійної працездатності по травмі, яка отримана в період проходження служби в органах внутрішніх справ, тобто до призначення його в органи Національної поліції України, тому права на одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" він не має.
6. Вважаючи таке рішення неправомірним, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди не врахували, що поранення позивача пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, у зв`язку з чим відсутнє визначення позивачу часткової втрати працездатності, пов`язаного з проходженням ним служби в поліції. Тому відсутні підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги на підставі статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку № 4.
8. Відзиву на касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 4 липня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року ОСОБА_1 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
10. 7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).
11. До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами ст. 23 Закону України "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
12. Відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
13. На виконання вимог статті 23 Закону України "Про міліцію" постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
14. Відповідно до пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
15. Днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії (пункт 2 Порядку № 850).
16. Згідно із пунктом 5 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (набрав чинності 7 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".
17. Разом з тим, за змістом пункту 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію" зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
18. Згідно із частиною 2 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.