1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

24 березня 2020 року

м. Київ

справа № 755/1626/18

провадження №61-13471св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Воробйової І. А. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А., Черняк Ю. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Фонд соціального страхування України,

третя особа - ОСОБА_2,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, в інтересах якого діє адвокат Кобилецький В`ячеслав Вікторович, на рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 14 березня 2019 року

у складі судді Катющенко В. П. та постанову Київського апеляційного суду від 06 червня 2019 року у складі колегії суддів: Ящук Т. І., Немировської О. В., Чобіток А. О.,

ВСТАНОВИВ:


1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У січні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Фонду соціального страхування України, третя особа - ОСОБА_2, про визнання звільнення з роботи незаконним, скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Позов обґрунтовано тим, що згідно з наказом від 15 липня 2016 року № 330-к його було прийнято на посаду головного спеціаліста відділу інженерно-технічного забезпечення управління господарського забезпечення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Наказом директора Фонду соціального страхування ОСОБА_2 № 1052 від 22 грудня 2017 року ОСОБА_1 звільнено з роботи з посади головного спеціаліста відділу обліку матеріально-технічної бази Фонду соціального страхування України 29 грудня 2017 року, у зв`язку з скороченням чисельності та штату працівників.

Вважає дане звільнення таким, що не відповідає вимогам чинного трудового законодавства. Так, у зв`язку з проведенням реорганізації шляхом злиття Фондів, всіх працівників з 01 серпня 2017 року відповідно до п.6 ст. 36 КЗпП України переведено до Фонду соціального страхування України.

12 вересня 2017 року Правлінням Фонду соціального страхування України було прийнято постанову № 47 "Про затвердження граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України", на виконання якої був виданий наказ № 603 "Про зміни в організації виробництва і праці". Представником управління по роботі з персоналом відповідача ОСОБА_3 одночасно всіх працівників Виконавчої дирекції Фонду в усній формі було ознайомлено зі змістом вказаного наказу.

Вважає, що про звільнення належним чином позивач не був попереджений, письмових повідомлень про зміни в організації виробництва і праці він не отримував. Він сумлінно та професійно виконував обов`язки, покладені на нього трудовим договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку. Він персонально не отримував письмового попередження про виключення із штатного розпису посади, яку він займає, та про його звільнення на підставі пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України.

Таке письмове попередження він повинен був отримати не пізніше, ніж за два місяці до дати звільнення. Крім того, відповідач не запропонував йому іншої роботи в Фонді. Натомість, у той час після 26 жовтня 2017 року так і після 02 січня 2018 року відповідач продовжував прийом на роботу працівників за наявними вакансіями.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просив визнати його звільнення незаконним, скасувати наказ про звільнення, поновити на займаній посаді, стягнути з відповідача суму заборгованості по заробітній платі за час вимушеного прогулу.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 14 березня 2019 року

у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження протиправності дій відповідача при його звільненні, а також порушення його трудових прав.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Київського апеляційного суду від 06 червня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 14 березня 2019 року залишено без змін.

Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції, зазначивши при цьому, що наявні у позивача вакантні посади не могли бути запропоновані позивачу, оскільки вони не відповідають його спеціальності та професії. Також суд апеляційної інстанції відхилив доводи апеляційної скарги про переважне право позивача на залишення на роботі, посилаючись на відсутність працівників, які продовжували б роботу на такій же посаді та відсутність підстави для оцінки переважного права позивача.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У липні 2019 року ОСОБА_1, в інтересах якого діє адвокат Кобилецький В. В., подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою судді Верховного Суду від 29 липня 2019 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі.

Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

У серпні 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що відповідач персонально не попередив позивача про наступне вивільнення за два місяці у зв`язку зі скорочення його посади. Надана відповідачем копія відомостей з підписом працівників є додатком до всього наказу від 26 жовтня 2017 року, а не до конкретного пункту. Про наявність зазначеного наказу позивач дізнався лише після звільнення.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У вересні 2019 року до Верховного Суду надійшли відзиви на касаційну скаргу від ОСОБА_2 та Фонду соціального страхування України, в якому вони просили залишити оскаржувані судові рішення без змін, оскільки вони прийняті при всебічному та повному з`ясуванні обставин справи, ґрунтуються на правильному застосуванні норм чинного законодавства України.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Наказом від 15 липня 2016 року № 339к ОСОБА_1 прийнятий на посаду головного спеціаліста відділу інженерно-технічного забезпечення управління господарського забезпечення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що підтверджується копією трудової книжки НОМЕР_1 .

Наказом від 31 липня 2017 року № 386-к ОСОБА_1 звільнений у зв`язку з переведенням у виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування України.

Наказом від 01 серпня 2017 року № 315к ОСОБА_1 прийнятий на посаду головного спеціаліста відділу обліку матеріально - технічної бази Фонду управління справами Фонду соціального страхування України.

Постановою правління Фонду соціального страхування України від 12 вересня 2017 року № 47 "Про затвердження граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України" затверджена з 01 січня 2018 року гранична чисельність працівників Фонду у кількості 5192 штатних одиниці, у тому числі граничну чисельність працівників виконавчої дирекції Фонду - 188 штатних одиниць.

Директором виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України листом від 29 вересня 2017 року №2.4-37-671 було доведено до відома голови Професійної спілки працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, що 12 вересня 2017 року правлінням Фонду соціального страхування України видана постанова "Про затвердження граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України" №47, якою з 01 січня 2018 року затверджена гранична чисельність працівників Фонду у кількості 5192 штатних одиниць, а на сьогодні гранична чисельність працівників Фонду складає 7988 штатних одиниць. На виконання вимог статті 22 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", попереджено про майбутні можливі зміни у структурі Фонду з 01 січня 2018 року та заплановане скорочення працівників, про зміни в організації виробництва і праці, істотних умов праці.

Постановою правління Фонду соціального страхування України №50 від 10 жовтня 2017 року "Про затвердження структури органів Фонду" затверджено структуру робочих органів виконавчої дирекції Фонду згідно з додатком 1 та структуру виконавчої дирекції Фонду згідно з додатком 2, яка вводиться в дію з 01 січня 2018 року. 31 жовтня 2017 року затверджений відповідний штатний розпис, в якому відсутній відділ обліку матеріально-технічної бази Фонду.

Гранична чисельність працівників виконавчої дирекції Фонду станом на 31 жовтня 2017 року становила 267 штатних одиниць (облікова чисельність становила - 260 осіб), станом на 01 січня 2018 року - 188 штатних одиниць (облікова - 198 осіб).

Наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України №603 від 26 жовтня 2017 року "Про зміни в організації виробництва і праці" введено в дію з 01 січня 2018 року у виконавчій дирекції Фонду соціального страхування України зміни в організації виробництва і праці, що тягнуть за собою зміну істотних умов праці, вказаних у постановах правління Фонду соціального страхування України від 12 вересня 2017 року №47 "Про затвердження граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України", від 10 жовтня 2017 року №50 "Про затвердження структури органів Фонду", від 10 жовтня 2017 року №52 "Про затвердження схеми посадових окладів працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та її робочих органів", від 10 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Положення про умови оплати праці та стимулювання праці працівників Фонду соціального страхування України".


................
Перейти до повного тексту