ОКРЕМА ДУМКА
(спільна)
суддів Верховного Суду Гриціва М. І., Прокопенка О. Б., Ткачука О. С. на постанову Великої Палати Верховного Суду від 11 лютого 2020 року у справі № 9901/426/19 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія) про визнання протиправним та скасування рішення.
У серпні 2019 року позивачі звернулися до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом, у якому просили визнати протиправним і скасувати рішення Комісії від 01 серпня 2019 року № 140/зп-19 (далі - Рішення № 140/зп-19) про оголошення конкурсу на зайняття 220 вакантних посад суддів у місцевих загальних судах шляхом переведення судді на посаду судді до іншого суду (далі - Конкурс) та стягнути на їх користь витрати, пов`язані зі справлянням судового збору.
Звернення з таким позовом обґрунтували тим, що спірним Рішенням № 140/зп-19 Комісія, зокрема, оголосила Конкурс та затвердила умови його проведення, за якими позивачі були позбавлені можливості брати участь в оголошеному конкурсі. Посилаючись на Конституцію України, Закон України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII), Закон України від 06 вересня 2012 року № 5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» (далі - Закон № 5207-VI), рішення Європейського суду з прав людини, вважають, що Комісія протиправно визначила коло суб`єктів, які мають право брати участь у Конкурсі, а отже, таке рішення є дискримінаційним.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду 09 жовтня 2019 рокуухвалив рішення, яким позов задовольнив.
Визнав протиправним та скасував Рішення №140/зп-19.
Стягнув на користь позивачів витрати у вигляді судового збору та витрати, пов`язані із прибуттям до суду.
Комісія не погодилась із цим рішенням і подала до Великої Палати Верховного Суду апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати, а провадження у справі закрити.
За наслідками розгляду апеляційної скарги Велика Палата Верховного Суду постановою від 11 лютого 2020 року скасувала рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року, а провадження у справі закрила на підставі пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Велика Палата Верховного Суду, ухвалюючи це рішення, виходила з таких мотивів.
Предметом спору у цій справі є рішення Комісії про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів у місцевих загальних судах шляхом переведення судді на посаду судді до іншого суду. Відповідач станом на час розгляду справи ще до ухвалення судом рішення по суті спору ухвалив рішення про скасування проведення оголошеного оскаржуваним рішенням Конкурсу. Велика Палата Верховного Суду рішення відповідача про скасування проведення Конкурсу визнала як виправлення останнім (суб`єктом владних повноважень) оскаржених рішень та дій.
До сказаного додала, що скасування ВККС проведення оголошеного Рішенням № 140/зп-19 Конкурсу не дає підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивачів неможливе без визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення відповідача.
З постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 лютого 2020 року не погоджуємося як по суті спору, так і стосовно дотримання процесуальних норм при розгляді цієї справи, тож, керуючись частиною третьою статті 34 КАС України, вважаємо за необхідне висловити окрему думку.
Нам шкода, але ми не поділяємо думку Великої Палати Верховного Суду про те, що скасування ВККС проведення оголошеного Рішенням № 140/зп-19 Конкурсу є тим актом, дією чи іншим юридично значущим фактором, яким Комісія повно, вичерпно виправила порушення, які допустила, коли ухвалила оскаржене рішення, і що таке рішення не містить підстав для визнання оскарженого рішення суб`єкта владних повноважень протиправним після такого виправлення.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Суд встановив, що Комісія 01 серпня 2019 року прийняла Рішення № 140/зп-19, яким, зокрема:
- оголосила конкурс на заміщення вакантних посад суддів у місцевих судах шляхом переведення 220 вакантних посад суддів у місцевих судах, з яких 150 - у місцевих загальних судах, 20 - у місцевих господарських судах та 50 - у місцевих адміністративних судах, згідно з додатком 1;
- затвердила Умови проведення конкурсу на заміщення вакантних посад суддів у місцевих судах шляхом переведення судді на посаду судді до іншого суду згідно з додатком 2;
- установила порядок подання заяв про участь у конкурсі, перелік документів і вимоги до таких документів, а також строк подання таких заяв і документів.
У пункті 3 зазначених Умов проведення конкурсу встановила, що до участі в конкурсі допускаються кандидати, які на день подання документів є суддями, що обіймають посади безстроково або строк повноважень яких не закінчився, і виявили намір бути переведеними на посаду судді до місцевого загального, місцевого адміністративного чи місцевого господарського суду та є такими, що:
1) відповідають займаній посаді судді за результатами кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді судді, у тому числі підтвердили здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді за результатами кваліфікаційного оцінювання в межах відповідного конкурсу, якщо за результатами його проходження суддя вважається таким, що підтвердив відповідність займаній посаді судді, або підтвердили здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді згідно з пунктом 21 розділу XII Закону № 1402-VIII в разі одночасного звернення до Комісії із заявою щодо проведення стосовно них кваліфікаційного оцінювання для участі в конкурсі;
2) у порядку та строки, визначені цими Умовами, подали всі необхідні документи.
ВККС 01 серпня 2019 року на підставі вказаного рішення оприлюднила на офіційному вебсайті оголошення про конкурс на заміщення 220 вакантних посад суддів місцевих судів шляхом переведення суддів на посаду судді до іншого суду відповідно до статей 79 та 82 Закону № 1402-VIII та Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (зі змінами).
Отже, оскаржуваним рішенням Комісії визначено вимоги, яким мають відповідати кандидати для допуску до участі в оголошеному 01 серпня 2019 року Комісією Конкурсі. Зокрема, до участі в ньому допускаються тільки ті кандидати, які на день подання документів є суддями, що обіймають посаду безстроково або строк повноважень яких не закінчився, та які відповідають займаній посаді судді за результатами кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді.
У справі встановлено, що позивачі є громадянами України, які призначені на посаду судді у встановленому законом порядку і не звільнені з займаної посади відповідно до закону, прийняли присягу судді, зараховані у штат відповідного суду, стосовно частини з них, як зазначено в позові, триває кваліфікаційне оцінювання або завершено успішно чи з ухваленням рішення про невідповідність займаній посаді, яке оскаржено в судовому порядку.
ОСОБА_1 та інші позивачі оскаржили до адміністративного суду Рішення № 140/зп-19. Вимоги мотивували тим, що це рішення обмежує їхнє право на доступ до професії через звуження прав судді та є таким, що поставило в умови нерівного становища осіб, які мають намір взяти участь в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів у місцевих загальних судах (позбавила позивачів можливості взяти участь у цьому Конкурсі).
08 жовтня 2019 року Комісія ухвалила рішення № 182/зп-19, яким вирішила:
- скасувати проведення оголошеного рішенням Комісії від 01 серпня 2019 року № 140/зп-19 Конкурсу на заміщення 220 вакантних посад суддів у місцевих судах шляхом переведення суддів;
- залишити без розгляду та повернути кандидатам заяви та документи, подані ними для участі у конкурсі. Копії заяв і документів, поданих кандидатами, які є суддями, долучити до відповідних суддівських досьє.
Зі змісту вказаного рішення вбачається, що Комісія скасувала проведення оголошеного 01 серпня 2019 року Конкурсу. Підставами цього рішення стала значна кількість заяв про участь у конкурсі від суддів, кваліфікаційне оцінювання яких не завершено з об`єктивних причин. Цю кількість заяв Комісія визнала необхідною для скасування проведення Конкурсу, оголошеного Рішенням № 140/зп-19.
Нормативно закріплюючи порядок зайняття посади судді суду загальної юрисдикції, у Законі № 1402-VII використано поняття «добір та призначення на посаду судді».
За частиною першою статті 70 вказаного Закону добір та призначення на посаду судді здійснюється в порядку, визначеному Законом № 1402-VII, та включає щонайменше п`ятнадцять стадій. Згідно з пунктами 12, 13, 14 цієї частини статті стадіями добору є: оголошення ВККС відповідно до кількості вакантних посад судді у місцевих судах конкурсу на заміщення таких посад; проведення ВККС конкурсу на заміщення вакантної посади судді на основі рейтингу кандидатів, які взяли участь у такому конкурсі, та внесення рекомендації Вищій раді правосуддя (далі - ВРП) щодо призначення кандидата на посаду судді; розгляд ВРП рекомендації ВККС та ухвалення рішення щодо кандидата на посаду судді.
Згідно з частинами першою - четвертою статті 79 цього Закону конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу. Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді затверджується ВККС. Для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді Комісія ухвалює рішення про його оголошення, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному вебсайті і вебпорталі судової влади та публікує її у визначених нею друкованих засобах масової інформації не пізніш як за місяць до дня проведення конкурсу. Загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення визначаються ВККС.
Якщо проаналізувати наведені законодавчі положення, які регламентують порядок добору кандидатів на посаду судді, то під цим поняттям треба розуміти процес забезпечення судів загальної юрисдикції підготовленими, висококваліфікованими кадрами, а також як складний, поетапний, тривалий процес відбору та призначення високопрофесійних та високоморальних (гідних) кваліфікованих кандидатів на посаду суддів судів загальної юрисдикції відповідно до національного законодавства та міжнародних стандартів.
Добір кандидатів на посади суддів неможливо провести без загальних засад чи принципів добору кандидатів на посаду суддів.
Варто визнати, що принципи формування суддівського корпусу є похідними від принципів функціонування судової влади і відображають основні засади процесу добору суддів як складової організації діяльності судової влади загалом.
Добір кандидатів на посаду судді повинен відповідати принципу справедливості, верховенства права, дотримання якого має унеможливити прояви свавілля і забезпечувати реалізацію основних прав та свобод; законності, незалежності, відкритості та публічності, доступності та безпосередності у процедурі добору, відповідно до якого, зокрема, ВККС і ВРП у межах своєї компетентності мають безпосередньо виявити належні теоретичні знання та рівень професійної підготовки кандидата на посаду судді, ступінь його готовності та здатності здійснювати правосуддя з питань юрисдикції відповідного суду, а також особисті, моральні якості кандидата.
У справі, що розглядається, ВККС формально виконала вимоги закону: ухвалила рішення про оголошення конкурсу на вакантні п