1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



26 березня 2020 року

Київ

справа №826/27738/15

адміністративне провадження №К/9901/44168/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №826/27738/15

за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Інтеграл-банк" Андронова Олега Борисовича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа - Публічне акціонерне товариство "Інтеграл-банк", про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Інтеграл-банк" Андронова Олега Борисовича на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2016 року, ухвалену у складі головуючого судді Келеберди В.І., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року, постановлену у складі: головуючого судді Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І.,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Інтеграл-банк" Андронова Олега Борисовича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа: ПАТ "Інтеграл-банк", про:

- визнання протиправною відмови включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Інтеграл-банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оформленої листом від 16.11.2015 №07-1/2171;

- зобов`язання включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Інтеграл-банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов`язання подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо позивача, як вкладника, який мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Інтеграл-банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Вимоги обґрунтував тим, що є вкладником згаданого банку у розумінні статті 2 Закону України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а Уповноваженою особою протиправно застосовано до нього норму п. 4 ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", оскільки на момент звернення з заявою про виплату коштів він не був пов`язаною з банком особою.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2016 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправною оформлену листом від 16.11.2015 №07-1/2171 відмову Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Інтеграл-банк" Андронова О.Б. включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Інтеграл-банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Інтеграл-банк" Андронова О.Б. включити ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Інтеграл-банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі договорів банківського вкладу від 03.04.2014 №7442 та від 11.02.2015 №8028.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Суди встановили, що між ОСОБА_1 та ПАТ "Інтеграл-банк" укладено договори банківського вкладу від 03.04.2014 №7442, від 11.02.2015 №8028 (вид банківського вкладу - на вимогу).

Станом на 15.09.2015 залишок грошових коштів на рахунках позивача становив: по договору від 03.04.2014 №7442 на суму 3102,06 грн; по договору від 11.02.2015 №8028 всього на суму 4 701,44 доларів США (в еквіваленті 103209,28 грн), які особисто були внесені позивачем.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 15 вересня 2015 року №606 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Інтеграл-банк" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 16 вересня 2015 року № 170 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Інтеграл-банк".

Відповідно цього рішення у Публічному акціонерному товаристві "Інтеграл-банк" (далі - ПАТ "Інтеграл-банк") запроваджено тимчасову адміністрацію на три місяці з 16 вересня 2015 року до 15 грудня 2015 рку включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ "Інтеграл-банк", визначені статтями 37-39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Андронову Олегу Борисовичу строком на три місяці з 16 вересня 2015 р. по 15 грудня 2015 р. включно.

Листом від 16.11.2015 №07-1/2171 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на підставі п. 4 ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, мотивував своє рішення тим, що відмова Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Інтеграл-банк" у включенні позивача до переліку осіб, які мають право на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів ФГВФО, як пов`язаної з банком особи, не підтверджується належними та допустимими доказами.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Уповноважена особа Фонду подала касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій.

В обґрунтування скарги посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права. Вказує, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на підставі пункту 4 частини четвертої статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не відшкодовує кошти, розміщенні у банку особою, яка є пов`язаною з банком особою або була такою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів відзначає, що незгода відповідача з наявностю у позивача права на відшкодування за рахунок Фонду коштів, розміщених нею за Договорами банківського вкладу, зводяться до аргументів стосовно приналежності його до пов`язаних з банком осіб, проти чого останній заперечує.

Відтак, у світлі наведених учасниками справи доводів та зважаючи на зміст спірних правовідносин, з`ясуванню, насамперед, підлягають обставини справи стосовно належності позивача до категорії пов`язаних із банком осіб, у розумінні пункту 4 частини четвертої статті 26 Закону №4452-VI, а також поширення цієї правової норми на відносини між сторонами з приводу відшкодування Фондом коштів, розміщених позивачем на рахунках.

Так, правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати ним відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом № 4452-VI.

Частиною першою статті 3 Закону №4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн. Фонд не відшкодовує кошти: передані банку в довірче управління; за вкладом у розмірі менше 10 гривень; за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника.

Згідно з положеннями статті 27 Закону №4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр", "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Отже, Закон №4452-VI пов`язує можливість реалізації права на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами з настанням таких обставин: 1) прийняття Національним банком України рішення про віднесення відповідного банку до категорії неплатоспроможних (у разі, якщо на дату прийняття такого рішення дія договору банківського вкладу закінчилась) або рішення про відкликання банківської ліцензії; 2) наявність на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних у фізичної особи банківського вкладу за договором, укладеним до вказаної дати; 3) наявність на зазначеному банківському вкладі фізичної особи коштів разом з нарахованими відсотками на суму не менше 10 грн; 4) включення уповноваженою особою Фонду фізичної особи до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми коштів за вкладами, з визначенням конкретної суми відшкодування; 5) затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, відповідно до складеного уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, на дату прийняття Правлінням Національного банку України постанови від 15 вересня 2015 року №606 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Інтеграл-банк" до категорії неплатоспроможних" на рахунках ОСОБА_1, відкритих відповідно до укладених договорів від 03.04.2014 та від 11.02.2015, знаходились суми 3102,06 грн та 4701,44 доларів США (в еквіваленті 103209,28 грн) відповідно.

Разом з тим, Уповноваженою особою Фонду позивача не було включено до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів Фонду на підставі пункту 4 частини четвертої статті 26 Закону №4452-VI.

Відповідно до частини першої статті 34 Закону № 4452-VI Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.


................
Перейти до повного тексту