ПОСТАНОВА
Іменем України
26 березня 2020 року
Київ
справа №826/313/16
адміністративне провадження №К/9901/38646/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №826/313/16
за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" Савельєвої Анни Миколаївни, треті особи: Публічне акціонерне товариство "Радикал Банк", Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" Савельєвої Анни Миколаївни на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Кузьменка В.А., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Грибан І.О., суддів: Беспалова О.О., Парінова А.Б.
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" Савельєвої Анни Миколаївни, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення його до Загального реєстру вкладників ПАТ "Радикал Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов`язати відповідача подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо нього, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Радикал Банк" у розмірі 184330,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він є вкладником в розумінні Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а відповідач протиправно не включив його до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки таке невключення суперечить вимогам закону та порушує його право, як вкладника, на отримання гарантованої суми вкладу.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Савельєвої Анни Миколаївни щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Савельєву Анну Миколаївну подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом у Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за договором банківського рахунку №17160/П-1-980 від 12 травня 2015 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Також, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог та визнав протиправним і скасув наказ Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Савельєвої Анни Миколаївни від 9 листопада 2015 року №204 "Про визнання правочинів нікчемними" в частині визнання нікчемним правочину (трансакції) щодо перерахуванням на поточний рахунок ОСОБА_1 грошових коштів у розмірі 184330,00 грн з призначенням платежу "Поповнення поточного рахунку", дата вчинення трансакції 9 липня 2015 року, час вчинення трансакції 17:22.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Як встановлено, 12 травня 2015 року між ОСОБА_1 (клієнт) та ПАТ "Радикал Банк" (банк) укладено договір банківського рахунку №17160/П-1-980, за умовами якого банк відкриває клієнту поточний рахунок та здійснює його розрахунково-касове обслуговування.
Згідно з квитанцією № 11592 від 9 липня 2015 року позивач вніс через касу банку на власний рахунок кошти в сумі 184330 грн. Внесення коштів та зарахування їх на рахунок позивача підтверджується також випискою по особовим рахункам ПАТ "Радикал Банк" за 9 липня 2015 року, відповідно до якої на рахунок позивача зараховано грошові кошти у сумі 184330 грн.
Разом з цим, постановою Правління Національного банку України № 452/БТ від 9 липня 2015 року ПАТ "Радикал Банк" віднесено до категорії неплатоспроможних.
9 липня 2015 року виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 130 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Радикал Банк", відповідно до якого з 10 липня 2015 року у банку запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у ПАТ "Радикал Банк" Шевченка О.В.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 9 листопада 2015 року №769 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 9 листопада 2015 року №203 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Радикал Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку", згідно з яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Радикал Банк" з 10 листопада 2015 року по 9 листопада 2017 року включно з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію ПАТ "Радикал Банк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Савельєву Анну Михайлівну.
Згідно з наказом Уповноваженої особи Фонду № 204 від 9 листопада 2015 року на підставі положень частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визнано нікчемними правочини (трансакції в системі АБС Б-2 щодо розміщення коштів на депозитних/поточних рахунках клієнтів через рахунки каси банку 9 липня 2015 року поза межами робочого часу та/або операційного дня, а також трансакції в системі АБС Б-2 щодо розміщення коштів на депозитних/поточних рахунках клієнта через рахунки каси банку 9 липня 2015 року за одним й тим самим часом проведення трансакції в одній касі одним і тим же касиром), які пов`язані з вкладними (депозитними) операціями за договором банківського вкладу (депозиту) та/або договорами банківського рахунку (поточними рахунками), а також зарахування грошових коштів на рахунки таких осіб в ПАТ "Радикал Банк" згідно додатку № 1, який додається до наказу.
Так, відповідно до додатку № 1 до наказу № 204 від 9 листопада 2015 року відповідачем визнано нікчемним правочин - трансакцію на користь позивача з призначенням платежу "Поповнення поточного рахунку" на суму 184330 грн, дата вчинення трансакції 9 липня 2015 року, час вчинення трансакції 17:22год.
Листом від 19 листопада 2015 року вих. №3775/15 Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Радикал Банк" Савельєва А.М. повідомила позивача про те, що відповідно до положень частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" є нікчемним правочин, що був вчинений (укладений) Банком з позивачем, а саме: трансакція ПАТ "Радикал Банк" щодо перерахування на користь позивача грошової суми з призначенням платежу "Поповнення поточного рахунку" на суму 184330 грн, дата вчинення трансакції 9 липня 2015 року, час вчинення трансакції 17:22год.
Позивач, вважаючи вказані дії, а також бездіяльність відповідача щодо не включення його до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, протиправними, та такими що порушують право на отримання гарантованої суми вкладу, звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачем не доведено наявність правових підстав для не включення позивача до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а також не надано доказів нікчемності спірного правочину.
Також, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним і скасування наказу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Савельєвої Анни Миколаївни від 9 листопада 2015 року №204 "Про визнання правочинів нікчемними" в частині визнання нікчемним правочину (трансакції) щодо перерахуванням на поточний рахунок ОСОБА_1 грошових коштів у розмірі 184330,00 грн з призначенням платежу "Поповнення поточного рахунку", дата вчинення трансакції 9 липня 2015 року, час вчинення трансакції 17:22 год.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Уповноважена особа Фонду подала касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування скарги посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права. Вказує, що його дії щодо проведення перевірки по виявленню нікчемних правочинів та застосування відповідних наслідків повністю відповідають нормам Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", порушень прав позивача, як вкладника, при цьому не допущено.
У поданих запереченнях представник позивача просить відмовити в задоволенні скарги, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення скарги з огляду на таке.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.