ПОСТАНОВА
Іменем України
26 березня 2020 року
Київ
справа №235/7506/16-а
адміністративне провадження №К/9901/17427/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №235/7506/16-а
за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Красноармійського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 лютого 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Величко О.В., та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 28.11.2016 про відмову в призначенні пенсії;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижу шахтарської праці" згідно його заяви від 16.11.2016 № 456 з урахуванням довідки про пільговий характер роботи.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 23 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року, позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Красноармійського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28.11.2016.
Зобов`язано Красноармійське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 23.12.2015 по 31.07.2016 та з 01.08.2016 по 30.09.2016 на ТОВ "Шахтобудівельна компанія "Донецькшахтопроходка".
Суди встановили, що позивач з 25.08.2013 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. На момент оформлення пенсії його стаж на підземних роботах складав 13 років 01 місяць 26 днів, а загальний стаж складав 28 років 09 місяців 29 днів.
Після виходу на пенсію він продовжував працювати в підземних умовах та станом на листопад 2016 року його стаж роботи на підземних роботах склав 15 років.
Позивач, вважаючи, що має право на перерахунок пенсії, звернувся 16.11.2016 до відповідача з заявою.
Проте, рішенням Красноармійського ПФУ від 28.11.2016 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки до його пільгового стажу не був врахований період роботи на ТОВ "Шахтобудівельна компанія "Донецькшахтопроходка" з 23.12.2015 по 31.07.2016 та з 01.08.2016 по 30.09.2016.
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, мотивував своє рішення тим, що позивачем до Красноармійського об`єднаного управління ПФУ в Донецькій області було надано належним чином засвідчену копію трудової книжки та індивідуальні відомості застрахованої особи, якими підтверджується факт роботи позивача в ТОВ ШБУ "Донецькшахтопроходка" в період з 23.12.2015 по 31.07.2016 та з 01.08.2016 по 30.09.2016, а тому відповідач, відмовляючи у зарахуванні до пільгового стажу вищезазначені періоди роботи, діяв протиправно, порушуючи права та законні інтереси позивача
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Красноармійське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права. Вказує, що довідка ТОВ ШБУ "Донецькшахтопроходка" не може бути прийнята до уваги як документ, що підтверджує пільговий стаж роботи позивача, оскільки видана підприємством, що знаходиться на непідконтрольній українській владі території та не може бути перевірена Управлінням.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, враховуючи межі касаційного перегляду, визначені статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, не знаходить підстав для задоволення скарги з огляду на таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституцій України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону 1058-VI, який набрав чинності з 1 січня 2004 року, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ.
Згідно із пунктом "а" статті 13 Закону № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року (стаття 8 Закону України №345-VI "Про підвищення престижу шахтарської праці").