ПОСТАНОВА
Іменем України
25 березня 2020 року
Київ
справа №280/1775/19
адміністративне провадження №К/9901/25754/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Гусака М.Б., Усенко Є.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Запорізької митниці ДФС на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 4 червня 2019 року (суддя Конишева О.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2019 року (головуючий суддя - Чепурнов Д.В., судді: Мельник В.В., Сафронова С.В.) у справі №280/1775/19 за позовом Акціонерного товариства "Гідросила МЗТГ" до Запорізької митниці ДФС про визнання протиправним та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2019 року Акціонерне товариство "Гідросила МЗТГ" (далі по тексту - позивач, АТ "Гідросила МЗТГ") звернулося до суду з позовом до Запорізької митниці ДФС (далі по тексту - відповідач, Митниця), в якому просило визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112090/2018/00027, оформлену 25 жовтня 2018 року Запорізькою митницею ДФС.
Вимоги адміністративного позову обґрунтовано тим, що поданий позивачем до митного оформлення товар не є об`єктом антидемпінгових заходів, передбачених рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 27 грудня 2017 року №АД-382/2017/4411-05 "Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації (із змінами, внесеними рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 20 квітня 2018 року №АД-390/2018/4411-05). Прутки, які отримував позивач, є прокатом сортовим сталевим гарячекатаним круглим, виготовленим за ГОСТ 4543-2016 та ГОСТ 2590-2006 і не відповідає за своїм хімічним складом арматурному прокату, що підтверджується відповідними висновками та сертифікатами якості. Крім того, митна декларація (далі - МД) містила усі відомості та обов`язкові реквізити, була подана позивачем без порушення вимог митного законодавства.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 березня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2019 року, адміністративний позов задоволено.
Вирішуючи спір між сторонами, суди встановили, що 16 лютого 2017 року між Акціонерним Товариством "Оскольський електрометалургійний комбінат" (постачальник) та позивачем (покупець) укладено контракт № СГИМ-307444 (далі - Контракту), відповідно до якого постачальник зобов`язується поставити, а покупець прийняти та оплатити продукцію (металопрокат) виробництва АТ "Оскольський електрометалургійний комбінат", у номенклатурі, кількості та у строки відповідно до узгоджених доповнень (специфікацій), що додаються до даного контракту та є його невід`ємною частиною..
21 серпня 2018 року сторони уклали специфікацію № 7 до вказаного контракту.
Згідно з тимчасовою митною декларацією UA112090/2018/002739 від 8 жовтня 2018 року позивачем задекларовано наступний товар, отриманий на виконання Контракту від АТ "Оскольський електрометалургійний комбінат":
Товар №1 - прутки з легованої сталі марки 20Х (ГОСТ 4543-2016) гарячекатані. Прямі відрізки круглого поперечного перерізу не укладені в бунти діаметром 26 мм., 36 мм. Не мають виїмок, виступів, борозен або інших рельєфів поверхні, одержаних у процесі прокатування. Прутки не являють собою арматурний прокат (арматурою) або катанку. Комерційна назва:
36-В1-ІV-ГОСТ2590-2006/20Х-2ГП-КМС2-ГОСТ4543-2016 Прутки легованої сталі інші, гарячекатані, інші, круглого поперечного перерізу діаметром 36 мм.;
26-В1-ІV-ГОСТ2590-2006/20Х-2ГП-КМС2-ГОСТ4543-2016 Прутки легованої сталі інші, гарячекатані, інші, круглого поперечного перерізу діаметром 26 мм.;
Відповідають ГОСТ 2590-2006. Точність виготовлення прокату - В1. Кривизна, клас кривизни IV. Група якості поверхні - 2ГП. Тимчасовий опір розриву: 840-870 Н/кв. мм. Марка сталі 20Х. Хімічний склад: Вуглець - 0,22%; кремній - 0,28%; марганець - 0,71%; сірка - <9,007%; фосфор - 0,007%; хром - 0,94%; нікель - 0,04%; мідь - 0,05%. Відповідають ГОСТ 2590-2006. Прутки використовуються для виготовлення деталей гідравлічних розподільників (золотник, клапан, тощо). Виробник: АТ "Оскольський електрометалургійний комбінат. Країна виробництва - RU".
Товар № 2 "Прутки із нелегованої вуглецевої сталі марки 35 (ГОСТ 1050-2013) гарячекатані, не ковані. Прямі відрізки, круглого поперечного перетину, не укладені в бунти, діаметром 26 мм. Не мають виїмок, виступів, борозен або інших рельєфів поверхні, одержаних у процесі прокатування. Прутки не являють собою арматурний прокат (арматуру) або катанку. Комерційна назва: - 26-В1-ІV-ГОСТ2590-2006/35-2ГП-М1 - ТВ 1-ГОСТІ050-2013 Прутки нелегованої сталі, гарячекатані, з вмістом вуглецю 0,37%, круглого поперечного перерізу діаметром 26 мм. Відповідають ГОСТ 2590-2006. Точність виготовлення прокату - В1. Кривизна, клас кривизни IV. Група якості поверхні 2ГП. Механічні властивості - МІ. Твердість - ТВ1. Тимчасовий опір розриву: 58р Н/кв. мм. Марка сталі 35. Хімічний склад: Вуглець - 0,37%; кремній - 0,27°/д; марганець - 0,64%; сірка - 0,008%; фосфор - 0,008%; хром - 0,05%; нікель - 0,03%; мідь - 0,02%. Прутки використовуються для виготовлення деталей гідравлічний розподільників (золотник, клапан, тощо). Виробник: АТ "Оскольський електрометалургійний комбінат". Країна виробництва - RU".
25 жовтня 2018 року декларантом до митного оформлення було надіслано додаткову МД, якій присвоєно № UА112090/2018/002889.
У оформленні МД №UA112090/2018/002889 від 25 жовтня 2018 року було відмовлено, про що складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційної призначення № UA112090/2018/00027.
Картку відмови було прийнято з наступних причин:
Неправильно заповнена графа 47 МД: а саме неправильно заповнено спосіб розрахунку щодо повернення сплаченого за тимчасовою МД антидемпінгового мита по товару № 1 код 7228306900, опис якого відповідає опису товару, зазначеному у рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 20 квітня 2018 року № АД-390/2018/4411-05 (далі - Рішення №АД-390/2018), яким внесено зміни в рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 28 грудня 2017 року № АД-382/2017/4411-05 (далі - Рішення №АД-382/2017); невірно заповнена графа 47 по товару №2; порушені вимоги наказу Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651 "Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на благо у єдиного адміністративного документа"; декларантом протягом строків, встановлених статтею 255 МК України для завершення митного оформлення не подано письмове звернення щодо внесення змін до МД відповідно до положень пункту 4 частини четвертої статті 54 та статті 269 МК України.
Задовольняючи вимоги адміністративного позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, вказав, що для визначення об`єкту справляння антидемпінгового мита встановлено чіткий алгоритм ідентифікації арматури, катанки та сортового прокату шляхом проведення дослідження товару за відповідними параметрами (хімічний склад, механічні характеристики, геометричні параметри профілю, марочний склад та клас міцності) у визначеному переліку лабораторій. Втім, відповідачем не було вчинено дій для направлення відібраних зразків товару на експертне дослідження до акредитованих лабораторій.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Запорізька митниця ДФС подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник зазначив, що судами попередніх інстанцій залишено поза увагою, що у Рішенні №АД-390/2018 чітко визначено, що саме відноситься до арматурного прокату, який обкладається антидемпінговим митом, із визначених конкретних кодів УКТЗЕД такого товару. Заявлений позивачем до митного оформлення товар з кодами УКТЗЕД 7228 30 69 00 та 7214 99 79 00 міститься у переліку, наведеному у вказаному рішенні Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі.
Відзив на касаційну скаргу до суду не надходив.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" ця касаційна скарга розглядається в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом (до 8 лютого 2020 року).
Спірним питанням у цій справі є те, чи є об`єктом обкладення антидемпінговим митом на підставі Рішення №АД-382/2017, з урахуванням змін, внесених Рішенням №АД-390/201, товар, митне оформлення якого здійснювалось позивачем ев підставі декларації № UА112090/2018/002889.
За змістом пункту 4 частини другої статті 271 МК України антидемпінгове мито застосовується в Україні як особливий вид мита.
Відповідно до частини четвертої статті 275 МК України антидемпінгове мито встановлюється відповідно до Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" у разі ввезення на митну територію України товарів, які є об`єктом демпінгу, що заподіює шкоду або створює загрозу заподіяння шкоди національному товаровиробнику.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 289 МК України моментом виникнення обов`язку із сплати митних платежів зокрема є момент фактичного ввезення товарів на митну територію України.
Пунктом 2 статті 1 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" від 22 грудня 1998 року №330-XIV (далі - Закон №330-XIV) встановлено, що антидемпінгове мито (попереднє або остаточне) - особливий вид мита, що справляється у разі ввезення на митну територію країни імпорту товару, який є об`єктом застосування антидемпінгових заходів (попередніх або остаточних).
Зазначеним Законом регламентовано статус і повноваження Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (далі - Комісія), за змістом частини п`ятої статті 5 якого Комісія у межах своєї компетенції приймає рішення, організовує та контролює їх виконання. Акти Комісії, зокрема щодо проведення антидемпінгового розслідування та застосування антидемпінгових заходів, є обов`язковими для виконання.
Частиною першою статті 28 Закону №330-XIV встановлено, що попереднє або остаточне антидемпінгове мито справляється за ставкою і на умовах, встановлених у відповідному рішенні Комісії про застосування антидемпінгових заходів.
28 грудня 2017 року Комісія розглянула подані Міністерством економічного розвитку і торгівлі України матеріали про результати антидемпінгового розслідування щодо імпорту в Україну арматури та катанки походженням з Російської Федерації. За результатами такого розгляду Комісія зробила позитивний висновок та відповідно до статті 16 Закону №330-XIV прийняла рішення №АД-382/2017/4411-05, згідно з яким вирішила застосувати остаточні антидемпінгові заходи строком на п`ять років щодо імпорту в Україну товару походженням з Російської Федерації, що має такий опис: арматурний прокат (арматура) діаметром від 6 до 40 мм (включно) та катанка діаметром від 5,5 до 14 мм (включно), що класифікуються згідно з УКТЗЕД за кодами 7213 10 00 00, 7213 91 10 00, 7213 91 20 00, 7213 91 41 00, 7213 91 49 00, 7213 91 70 00, 7213 91 90 00, 7213 99 10 00, 7213 99 90 00, 7214 20 00 00, 7214 99 10 00, 7214 99 39 00, 7214 99 50 00, 7214 99 79 00, 7214 99 95 00, 7227 20 00 00, 7227 90 10 00, 7227 90 50 00, 7227 90 95 00, 7228 20 91 00, 7228 20 99 00, 7228 30 20 00, 7228 30 69 00, 7228 30 89 00. Остаточні антидемпінгові заходи застосовуються шляхом запровадження справляння остаточного антидемпінгового мита щодо імпорту в Україну товару, опис якого зазначено вище, з Російської Федерації у розмірі 15,21 %.