ПОСТАНОВА
Іменем України
26 березня 2020 року
Київ
справа №305/536/17
адміністративне провадження №К/9901/16609/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів: Стеценка С.Г., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 на постанову Рахівського районного суду Закарпатської області від 20.07.2017 у складі судді Тулика І.І. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2017 у складі колегії суддів: Сапіги В.П. (головуючий), Обрізка І.М., Носа С.П. у справі №305/536/17 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Рахівської міської ради, третя особа Комунальне підприємство "Тиса" Рахівської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) звернулися в суд з позовом до Рахівської міської ради, третя особа Комунальне підприємство "Тиса" Рахівської міської ради (далі - КП "Тиса") про визнання протиправними та скасування рішень від 19.10.2016 №203 "Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування" (далі - Рішення №203) та №204 "Про надання дозволу на розробку детальних планів територій" (далі - Рішення №204).
2. Постановою Рахівського районного суду Закарпатської області від 20.07.2017 та ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2017 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено, що:
3.1. Позивачі - ОСОБА_1, ОСОБА_2 є депутатами Рахівської міської ради.
3.2. Рішенням №203 12 сесії Рахівської міської ради 7 скликання надано КП "Тиса" дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування для обслуговування комплексу будівель та споруд амфітеатру по вул. Буркут, будинок б/н, орієнтованою площею 2,0 га, для обслуговування парку ім. Шевченка по вул. Б.Хмельницького, орієнтованою площею 1,0 га. КП "Тиса" рекомендовано замовити виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування в організації, яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виконання даних робіт. Контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію Рахівської міської ради з питань регулювання земельних відносин та містобудування.
3.3. Рішенням №204 12 сесії Рахівської міської ради 7 скликання надано КП "Тиса" дозвіл на розробку детальних планів територій на земельні ділянки: для ведення господарської діяльності орієнтовною площею 0,0400 га по АДРЕСА_1, для обслуговування комплексу, будівель та споруд амфітеатру орієнтованою площею 2,0 га по вул. Буркут, б/ н, для обслуговування парку ім. Шевченка, орієнтовною площею 1,0 га пл вул. Б.Хмельницького, б/н. КП "Тиса" рекомендовано замовити виготовлення вищезгаданої містобудівної документації в організації, яка має відповідний дозвіл (ліцензію) на виконання даних робіт. Контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію Рахівської міської ради з питань регулювання земельних відносин та містобудування.
4. Суди попередніх інстанцій, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходили з того, що оспорювані рішення прийняті на підставі та в межах повноважень відповідача, у спосіб, визначений чинним законодавством і жодним чином не порушують права та інтереси позивачів.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Позивачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_2, подали касаційну скаргу на постанову Рахівського районного суду Закарпатської області від 20.07.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2017, в якій просять оскаржувані судові рішення скасувати і ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
5.1. Аргументи скаржників на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та допущення ними порушень норм процесуального права. Зокрема, скаржники зазначають, що всупереч вимог частини 3 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI), проекти оспорюваних рішень Рахівської міської ради №203, №204 не були оприлюднені не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду. Крім того, всупереч Регламенту Рахівської міської ради проекти цих рішень не надавались депутатам та не розглядались на засіданнях постійної комісії з регулювання земельних відносин і містобудування. Скаржники також наголошують на порушенні відповідачем норм статті 123 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) при прийнятті оспорюваних рішень, оскільки до заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, поданої КП "Тиса", не додавались відповідні графічні матеріали щодо місця розташування та розміру бажаної земельної ділянки. На переконання скаржників, оспорювані рішення безпосередньо порушують їх права та охоронювані законом інтереси.
6. Інші учасники справи заперечень (відзивів) на касаційну скаргу не подали.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
7. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), у відповідності до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
8. Відповідно до частини 3 статті 140 Конституції України, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
9. Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (надалі - Закон №280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
10. Частиною 3 статті 24 Закону №280/97-ВР визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.