Постанова
Іменем України
20 березня 2020 року
м. Київ
справа № 640/17847/17
провадження № 61-13439св19
Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Мартєва С. Ю., Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Сімоненко В. М.,
учасники справи:
позивач - Обласне комунальне виробничо-експлуатаційне підприємство "Держпром",
відповідач - ОСОБА_1,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Обласного комунального виробничо-експлуатаційного підприємства "Держпром" на заочне рішення Київського районного суду м. Харкова від 17 грудня 2018 року у складі судді Нев`ядомського Д. В. та постанову Харківського апеляційного суду від 03 червня 2019 року у складі колегії суддів: Котелевець А. В., Піддубного Р. М., Тичкової О. Ю.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2017 року Обласне комунальне виробничо-експлуатаційне підприємство "Держпром" (далі - ОК ВЕП "Держпром") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Позовна заява мотивована тим, що в період часу з 06 по 08 квітня 2014 року в адміністративній будівлі, яка перебуває на балансі ОК ВЕП "Держпром" за адресою: вул. Сумська, 64, м. Харків, сталася надзвичайна ситуація - захоплення будівлі, пошкодження майна, пожежа, яка згодом була кваліфікована за частиною першою статті 294 КК України. Вказані події призвели до величезних матеріальних збитків на загальну суму 3 496 602,02 грн.
08 квітня 2014 року за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 294 КК України в приміщенні Харківської обласної державної адміністрації було затримано більше 60 осіб, серед яких був і ОСОБА_1 .
Оскільки матеріальну шкоду було завдано ОК ВЕП "Держпром" в результаті спільних дій ОСОБА_1 та інших осіб, ОК ВЕП "Держпром" просило суд відшкодувати матеріальну шкоду, завдану кримінальним правопорушенням, з ОСОБА_1 у розмірі 3 496 602,02 грн.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Заочним рішенням Київського районного суду м. Харкова від 17 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного суду від 03 червня 2019 року, у задоволенні позову ОК ВЕП "Держпром" відмовлено.
Судові рішення мотивовано тим, що позивачем не доведено причинний зв`язок між спричиненою шкодою в повному обсязі та протиправною поведінкою заподіювача, інших належних та допустимих доказів на підтвердження доводів позивача в обґрунтування своєї позиції судам також не надані.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У липні 2019 року ОК ВЕП "Держпром" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на заочне рішення Київського районного суду м. Харкова від 17 грудня 2018 року та постанову Харківського апеляційного суду від 03 червня 2019 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду від 29 липня 2019 року відкрито касаційне провадження і витребувано цивільну справу.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційну скаргу мотивовано тим, що ОК ВЕП "Держпром" в результаті масових заворушень, які мали місце у період з 06 по 08 квітня 2014 року заподіяно матеріальну шкоду на суму 3 496 602,02 грн. Вироком Київського районного суду м. Харкова від 28 березня 2017 року, зміненого ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 26 жовтня 2017 року у справі № 640/9130/15-к, встановлено, що ОСОБА_1 здійснив дії, спрямовані на захоплення будівлі по АДРЕСА_1, що підтверджує спричинення матеріальної шкоди ОК ВЕП "Держпром" ОСОБА_1.
Проте, в порушення чинного процесуального законодавства України та у зв`язку з неправильним застосуванням норм матеріального права, судами попередніх інстанцій не було надано правову оцінку доказам, які надавалися позивачем та які підтверджують нанесення ОК ВЕП "Держпром" матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Відзив на касаційну скаргу до суду касаційної інстанції не надходив.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
В період з 06 по 08 квітня 2014 року в адміністративній будівлі АДРЕСА_1, яка перебуває на балансі ОК ВЕП "Держпром", сталася надзвичайна ситуація - захоплення будівлі, пошкодження майна, пожежа. 08 квітня 2014 року за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 294 КК України, було затримано 60 осіб, у тому числі ОСОБА_1 .
Вироком Київського районного суду м. Харкова від 28 березня 2017 року ОСОБА_1 визнаний винним у скоєнні злочину, передбаченого частиною першою статті 294 КК України, з призначенням покарання у виді 5 років позбавлення волі.
За цивільними позовами з ОСОБА_1 стягнуто: на користь Харківської обласної державної адміністрації - 186 369,11 грн, на користь Харківської обласної ради - 11 786,50 грн, на користь Академії внутрішніх військ МВС України - 21 133,86 грн, на користь ОК ВЕП "Держпром" - 3 776 490,02 грн.
Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 26 жовтня 2017 року вирок Київського районного суду м. Харкова від 28 березня 2017 року стосовно ОСОБА_1 змінено. Виключено з мотивувальної частини вироку та кваліфікації дій ОСОБА_1 висновки суду щодо вчинення ОСОБА_1 активних дій (участі) в масових заворушеннях, що супроводжувались насильством над особами, погромами, підпалами, знищенням майна, опором представникам влади із застосуванням зброї та інших предметів, які використовувались як зброя.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано як активну участь у масових заворушеннях, що супроводжувались захопленням будівлі за частиною першою статті 294 КК України та вважається, що його засуджено за цим кримінальним законом до покарання, призначеного судом першої інстанції у виді 5 років позбавлення волі.
Вирок суду в частині вирішення цивільних позовів скасовано та призначено новий розгляд цивільних позовів в порядку цивільного судочинства.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-ІХ установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тому в тексті цієї постанови норми ЦПК України наводяться в редакції, яка була чинною станом на 07 лютого 2020 року.
Відповідно до статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.