1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

Іменем України

18 березня 2020 року

м. Київ

справа № 466/2200/19

провадження № 51-532 км 20

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Іваненка І.В.,

суддів Анісімова Г.М., Булейко О.Л.,

за участю:

секретаря судового засідання Швидченко О.В.,

прокурора Чабанюк Т.В.,

адвоката (в режимі відеоконференції) Юхименко Р.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу адвоката Юхименко Р.І. в інтересах обвинуваченого ОСОБА_1 на ухвалу Львівського апеляційного суду від 17 грудня 2019 року про повернення апеляційної скарги.

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 23 жовтня 2019 року задоволено клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 ? адвоката Юхименко Р.І., кримінальне провадження стосовно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, закрито на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку з набранням чинності Закону України від 18 вересня 2019 року № 101-IX "Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес".

Ухвалою Львівського апеляційного суду від 17 грудня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 ? адвоката Юхименко Р.І. про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали Шевченківського районного суду м. Львова від 23 жовтня 2019 року щодо ОСОБА_1 та апеляційну скаргу повернуто апелянту.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Вважає висновки апеляційного суду про те, що строк на апеляційне оскарження пропущений без поважних причин, необґрунтованими. Вказує, що під час проголошення повного тексту ухвали від 23 жовтня 2019 року з поважних причин ні захисник, ні підзахисний ОСОБА_1 не були присутні в судовому засіданні й у зв`язку з тим, що копія повного судового рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 23 жовтня 2019 року всупереч вимогам закону ні захисникові, ні підзахисному, не надсилалась, не були відомі мотиви постановлення оскаржуваної ухвали до часу її отримання в суді та ознайомлення з відповідним текстом. Копію ухвали під розписку адвокат отримала лише 29 листопада 2019 року після того, як 12 листопада 2019 року подала заяву про надання копії ухвали. При цьому апеляційну скаргу було подано саме щодо мотивів оскаржуваної ухвали.

Позиції учасників судового провадження

Захисник підтримала касаційну скаргу.

Прокурор заперечував проти задоволення касаційної скарги.

Інші учасники судового провадження були належним чином повідомлені про дату, час та місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про його відкладення не надходило.

Мотиви Суду

Відповідно до ст. 438 КПК України предметом перегляду справи в касаційному порядку можуть бути істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК України підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є, крім іншого, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.

Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (ч. 1 ст. 412 КПК України).

Відповідно до ст. 370, ч. 2 ст. 418 КПК України ухвала суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги повинна бути законною, обґрунтованою та вмотивованою. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави для його ухвалення.

Апеляційна скарга повертається, якщо: особа не усунула недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, в установлений строк; апеляційну скаргу подала особа, яка не має права подавати апеляційну скаргу; апеляційна скарга не підлягає розгляду в цьому суді апеляційної інстанції; апеляційна скарга подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення (ч. 3 ст. 399 КПК України).

Мотивуючи своє рішення про повернення апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції послався на підставу для повернення, передбачену п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України, оскільки апеляційну скаргу подано після закінчення строку апеляційного оскарження і суд за заявою особи не знайшов підстав для його поновлення.


................
Перейти до повного тексту