1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


18 березня 2020 року

м. Київ


справа № 456/2946/17

провадження № 61-15217св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І. (суддя-доповідач),

суддів: Дундар І. О., Журавель В. І., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,


учасники справи:

позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) - приватне підприємство "Дуоком Плюс",

відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) - ОСОБА_1,

третя особа - ОСОБА_2,


розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу приватного підприємства "Дуоком Плюс", яка підписана представником Титаренком Віктором Степановичем, на постанову Львівського апеляційного суду від 08 липня 2019 року у складі колегії суддів: Мікуш Ю. Р., Приколоти Т. І., Савуляка Р. В.,


ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог


У вересні 2017 року ПП "Дуоком Плюс" звернулося із позовом до ОСОБА_1, третя особа - ОСОБА_2, про виконання зобов`язань за договором.


Позовні вимоги мотивовані тим, що 11 липня 2017 року між ПП "Дуоком Плюс", ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у приміщенні "Дуоком Плюс" по вул. Вітовського, 10 у м. Львів було укладено трьохсторонній договір з передачею авансових платежів (попередній договір) № 1107/1а для подальшого придбання відповідачем однокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 .


Згідно пункту 1 вказаного договору ОСОБА_2 зобов`язана була продати ОСОБА_1 належну їй зазначену однокімнатну квартиру, а ОСОБА_1 зобов`язана була купити цю квартиру. При цьому ПП "Дуоком Плюс" здійснювало інформаційне забезпечення та сприяння в підписанні (укладенні) між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 договору купівлі-продажу і за надані послуги повинно було одержати оплату від відповідача. За умовами пункту 2 вказаного договору таку оплату, яка за домовленістю сторін на день підписання договору купівлі-продажу має становити еквівалент 1 700 доларів США, що на день підписання попереднього договору № 1107/1а є еквівалентом суми 44 200 грн за офіційним курсом Національного банку України, відповідач повинен був здійснити при оформленні договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 .


У ході виконання попереднього договору № 1107/1а 07 серпня 2017 року на підставі договору купівлі-продажу, нотаріально посвідченого приватним нотаріусом Романчук-Василик В. Р. за адресою: АДРЕСА_3, відповідач ОСОБА_1 придбала зазначену у попередньому договорі квартиру. Незважаючи на те, що позивач виконав свої обов`язки перед відповідачем щодо інформаційного забезпечення та сприяння у придбанні відповідачем нерухомості, а відповідач придбала обумовлену у попередньому договорі квартиру, однак підписати акт здачі-прийняття послуг та оплатити їх ОСОБА_1 відмовилась.


ПП "Дуоком Плюс" просило стягнути з ОСОБА_1 суму боргу в розмірі 44 200 грн та судові витрати.


У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернулася із зустрічним позовом до ПП "Дуоком Плюс", третя особа - ОСОБА_2, про встановлення нікчемності правочину.


Зустрічні позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1, ПП "Дуоком Плюс", ОСОБА_3 укладено тристоронній договір № 1107/1а від 11 липня 2017 року (з передачею авансових платежів), який за своєю правовою природою є попереднім договором та повинен відповідати вимогам закону, а саме - статті 635 ЦК України. Предметом цього правочину було зобов`язання укласти у майбутньому у строк до 25 серпня 2017 року, на умовах та в порядку передбаченому попереднім договором - основний договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 . При цьому ПП "Дуоком Плюс" здійснює інформаційне забезпечення й сприяння у підписанні (укладенні) між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 - договору купівлі-продажу і відповідно одержує плату в розмірі 1 700 доларів США за ці послуги від ОСОБА_1 .


При цьому ПП "Дуоком Плюс" та ОСОБА_1 не домовились про істотні умови договору, а саме: про конкретний та дійсний обсяг інформаційних послуг та сприяння в укладенні основного договору, про що зокрема також свідчить відсутність у матеріалах справи відповідних підписаних сторонами трьохстороннього акту прийому передачі послуг, оскільки ОСОБА_3 також є стороною у договорі. Також відсутній проект тристороннього акту прийому-передачі наданих послуг за попереднім договором, відсутні докази його адресування на адресу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Не вбачається з якого дійсного правочину виникає зобов`язання ОСОБА_1 сплатити грошове зобов`язання в розмірі 1 700 доларів США, в які строки, з якого саме часу та коли боржник прострочив виконання грошового зобов`язання, не здобуто належних і допустимих доказів пред`явлення відповідної вимоги про виконання грошового зобов`язання.


ОСОБА_1 просила:

застосувати наслідки нікчемності попереднього договору № 1107/1а від 11 липня 2017 року (з передачею авансових платежів) у зв`язку з недотриманням нотаріальної форми договору;

визнати таким, що не відбувся попередній договір № 1107/1а від 11 липня 2017 року у зв`язку з тим, що сторони не досягнули згоди з усіх істотних умов договору.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 14 листопада 2018 року у складі судді Саса С. С., первісний позов ПП "Дуоком Плюс" задоволено.


Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПП "Дуоком Плюс" суму боргу в розмірі 44 200 грн та 1 600 грн сплаченого судового збору, а всього разом - 45 800 грн. Відмовлено у задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 .


Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що ПП "Дуоком Плюс" виконало свої зобов`язання перед ОСОБА_1 відповідно до договору № 1107/1а від 11 липня 2017 року щодо інформаційного забезпечення та сприяння в підписанні між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1, а ОСОБА_1 не виконала зобов`язання, передбачені вказаним договором, не оплатила виконавцеві за зазначену договором послугу, а тому необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь ПП "Дуоком Плюс" суму боргу в розмірі 44 200 грн за договором № 1107/1а від 11 липня 2017 року.


ОСОБА_1 при укладенні договору № 1107/1а від 11 липня 2017 року була ознайомлена з його умовами, погодилася з умовами договору та добровільно підписала договір. Тому вимоги за зустрічним позовом є безпідставними.


Короткий зміст рішень суду апеляційної інстанції


Ухвалою Львівського апеляційного суду від 08 липня 2019 рокуклопотання представників ОСОБА_1 - адвокатів Василькевич В. М. та Арутюнової Н. Ф. задоволено. Прийнято відмову ОСОБА_1 від позову в частині визнання нікчемним договору № 1107 від 11 липня 2017 року та провадження у справі в цій частині позовних вимог закрито. Роз`яснено учасникам справи наслідки, передбачені частиною другою статті 256 ЦПК України.


Постановою Львівського апеляційного суду від 08 липня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 14 листопада 2018 року скасовано та ухвалено нове рішення. Відмовлено у задоволенні позовних вимог ПП "Дуоком плюс". Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.


Визнано неукладеним попередній договір № 1107/1а від 11 липня 2017 року між ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ПП "Дуоком Плюс" в особі директора Онуфрієнко М. П. Вирішено питання про розподіл судових витрат.


Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що договір, укладений між сторонами, є попереднім, а тому до спірних відносин застосовуються статті 635, 637 ЦК України. Цей договір не було нотаріально посвідчено, а тому згідно статті 220 ЦК України він нікчемний. Згідно змісту договору сторони не досягли домовленості про зміст та обсяг інформаційних послуг (інформаційне забезпечення) наданню яких ПП "Дуоком плюс" мало відповідати ефективне, в цілях набуття права власності на квартиру, споживання їх ОСОБА_1 з відповідною оплатою цих послуг після укладення основного договору.


Аргументи учасників справи


У серпні 2019 року ПП "Дуоком Плюс" через представника Титаренка В. С. подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржену постанову апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції. При цьому посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та порушення норм процесуального права.


Касаційна скарга мотивована тим, що вимога про визнання правочину (договору) неукладеним не відповідає можливим способам захисту цивільних прав та інтересів, передбачених законом. Оспорюваний договір не є попереднім договором до договору купівлі-продажу, оскільки його предметом є надання послуг у забезпеченні укладення договору купівлі-продажу в майбутньому після підготовки всіх документів. Законом не передбачено нотаріальне посвідчення такого договору.


У жовтні 2019 року ОСОБА_1 через представників Арутюнову Н. Ф. та Василькевича В. М. надала відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову без змін.


Відзив мотивований тим, що оспорюваний договір є попереднім договором до договору купівлі-продажу, оскільки у ньому містяться умови, притаманні договору купівлі-продажу нерухомого майна. Тому такий договір є нікчемним згідно статті 220 ЦК України. Вказує, що апеляційний суд застосував ефективний спосіб захисту.


Рух справи


Ухвалою Верховного Суду від 30 вересня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі.


................
Перейти до повного тексту