1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


16 березня 2020 року

м. Київ


справа № 733/1600/17


провадження № 61-13423 св 18


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Осіяна О. М. (суддя-доповідач), Білоконь О. В., Сакари Н. Ю.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ;

відповідачі: приватно-орендне сільськогосподарське підприємство "Хлібороб", Ічнянська районна державна адміністрація Чернігівської області;

треті особи: Ічнянська міська рада Чернігівської області, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, відділ в Ічнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області;


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову апеляційного суду Чернігівської області від 17 січня 2018 року у складі колегії суддів: Страшного М. М., Бечка Є. М., Євстафіїва О. К.,


ВСТАНОВИВ :


1. Описова частина


Короткий зміст позовних вимог


У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Хлібороб" (далі - ПОСП "Хлібороб"), Ічнянської районної державної адміністрації Чернігівської області, треті особи: Ічнянська міська рада Чернігівської області, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, відділ в Ічнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, про скасування державного акту на право колективної власності на землю.


Позовна заява мотивована тим, що 21 червня 2017 року він звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Ічнянської міської ради Чернігівської області. В ході розроблення документації із землеустрою було встановлено, що ця земельна ділянка знаходиться в масиві земель, на які видано державний акт на право колективної власності на землю від 01 грудня 1995 року серії ЧН № 000026, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 26, та виданий Ічнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області колективному сільськогосподарському підприємству "Хлібороб" м. Ічня Чернігівської області (далі - КСП "Хлібороб"), якому в колективну власність передано землі площею 4155,5 га для сільськогосподарського використання, який на сьогоднішній день не скасований та право власності не припинено. Зазначав, що з 08 серпня 1992 року він був членом КСП "Хлібороб" та у списку громадян співвласників землі КСП "Хлібороб" зазначений під номером 442.

У 2000 році КСП "Хлібороб" припинило свою діяльність шляхом реорганізації у сільськогосподарський кооператив "Хлібороб" (далі - СГК "Хлібороб").

У 2001 році СГК "Хлібороб" трансформований в ПОСП "Хлібороб". Згідно з довідкою відділу в Ічнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 06 вересня 2017 року колишньому КСП "Хлібороб" передавалося у колективну власність всього земель 4136,40 га, із них 3845,10 га - сільськогосподарських угідь, що підлягали паюванню, та 291,30 га - несільськогосподарських угідь, які не підлягали паюванню. Відповідно до повідомлення ПОСП "Хлібороб" від 07 вересня 2017 року за № 166 на даний час ПОСП "Хлібороб" орендує 555 земельних ділянок (паїв) загальною площею 2406,7896 га, виділених із числа розпайованих сільськогосподарських угідь, що початково складали 3845,10 га.

Підставою відмови у наданні йому дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га стало те, що під час розгляду його звернення щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність було встановлено, що бажана земельна ділянка пропонується до відведення за рахунок земель колишньої колективної власності, а реєстрація державного акту на право колективної власності на землю не скасована. Відтак, чинність вказаного державного акту на право колективної власності на землю позбавляє його можливості отримати у власність земельну ділянку.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просив суд скасувати державний акт на право колективної власності колишнього КСП "Хлібороб", виданий за розпорядженням голови Ічнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 01 грудня 1995 року № 61; припинити право колективної власності на 4155,5 га, зазначені в державному акті на право колективної власності КСП "Хлібороб"; перевести вивільнені 4155,5 га до земель Ічнянської міської ради Чернігівської області.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Ічнянського районного суду Чернігівської області від 30 жовтня 2017 року у складі судді Карапиш Т. В. позов задоволено. Скасовано державний акт на право колективної власності на землю серії ЧН № 000026, виданий 01 грудня 1995 року Ічнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області на підставі розпорядження голови Ічнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 01 грудня 1995 року за № 61 КСП "Хлібороб", що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 26, та визнано його таким, що втратив чинність. Припинено право колективної власності на земельні ділянки площею 291,30 га - несільськогосподарські угіддя, які не були розпайованими та увійшли до складу земель, на які видано державний акт на право колективної власності на землю серії ЧН № 000026 від 01 грудня 1995 року, та переведено до земель Ічнянської міської ради Чернігівської області.


Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що перебування спірної земельної ділянки у колективній власності та відсутність правового механізму повернення земельної ділянки до державної форми власності порушує права та охоронювані законом інтереси ОСОБА_1, оскільки КСП "Хлібороб" ліквідовано, а право власності на належну йому землю ще досі документально значиться за останнім, в зв`язку з чим на даний час ні Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області не може належним чином реалізувати свої повноваження з розпорядження землею, ні позивач разом з іншими громадянами України не може скористатися своїм конституційним правом на отримання земельної ділянки.


Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції


Постановою апеляційного суду Чернігівської області від 17 січня 2018 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 .


Постанова апеляційного суду мотивована тим, що державний акт на право колективної власності на землю, виданий КСП "Хлібороб" 01 грудня 1995 року є чинним, оскільки відповідного рішення щодо долі нерозпайованої частини землі не прийнято загальними зборами власників земельних часток (паїв) колишнього КСП "Хлібороб" чи зборами уповноважених або створеного ним органу управління, якому передано функції по господарському управлінню колективним майном.

Жодного рішення загальних зборів членів колишнього КСП "Хлібороб", членом якого є і ОСОБА_1, щодо розпорядження землями колективної власності на час розгляду даної справи не прийнято. Скасування державного акту на право колективної власності на землі буде порушувати права інших співвласників земельних часток (паїв).


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У березні 2018 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просив оскаржуване судове рішення апеляційного суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, й залишити в силі рішення суду першої інстанції.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 08 травня 2019 року касаційне провадження у вказаній справі відкрито та витребувано цивільну справу № 733/1600/17 з Ічнянського районного суду Чернігівської області.


У липні 2018 року справа надійшла до Верховного Суду.


Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 жовтня 2019 року справу передано судді-доповідачеві Осіяну О. М.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції не дав належної правової оцінки тому факту, що на даний час не існує ні юридичної особи КСП "Хлібороб" як такої, ні уповноважених органів, створених загальними зборами співвласників земельних часток (паїв), не відшукати і самих пайовиків (спадкоємців) в загальній кількості для вирішення долі колективної власності на землі несільськогосподарського призначення чи прийняття взагалі будь-якого рішення. Вважав, що відсутність юридичної особи, автоматично скасовує і правосуб`єктність колишніх пайовиків та їх правонаступників (спадкоємців).


Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу


У червні 2018 року Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області подало відзив на касаційну скаргу, в якому зазначило, що оскаржуване судове рішення апеляційного суду є законним та обґрунтованим. Вважало висновки суду про відсутність порушень прав позивача такими, що відповідають вимогам закону та обставинам справи.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


21 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Ічнянської міської ради Чернігівської області (а.с. 6-7).


В ході розроблення документації із землеустрою було встановлено, що ця земельна ділянка входить до державного акту на право колективної власності на землю серії ЧН № 000026 від 01 грудня 1995 року, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 26 та виданий Ічнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області КСП "Хлібороб", якому в колективну власність передано землі площею 4155,5 га для сільськогосподарського використання (а.с. 9-12).


З 08 серпня 1992 року ОСОБА_1 був членом КСП "Хлібороб" та у списку громадян співвласників землі КСП "Хлібороб" зазначений під номером 442, що підтверджується копією списку громадян співвласників землі КСП "Хлібороб" (а.с. 13-28).


У 2000 році КСП "Хлібороб" припинило свою діяльність шляхом реорганізації у СГК "Хлібороб". У 2001 році СГК "Хлібороб" було перетворено в ПОСП "Хлібороб" (а.с. 35, 55).


Згідно з повідомленням відділу в Ічнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 06 вересня 2017 року колишньому КСП "Хлібороб" передавалося у колективну власність всього земель 4136,40 га, із них 3845,10 га - сільськогосподарських угідь, що підлягали паюванню та 291,30 га - несільськогосподарських угідь, які не підлягали паюванню (а.с. 33).


Відповідно до повідомлення ПОСП "Хлібороб" від 07 вересня 2017 року за № 166 на даний час ПОСП "Хлібороб" орендує 555 земельних ділянок (паїв) загальною площею 2406,7896 га, виділених із числа розпайованих сільськогосподарських угідь, що початково складали 3845,10 га (а.с. 34).


Листом від 25 липня 2017 року Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність правових підстав для надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою, оскільки обрана ним земельна ділянка включена до державного акту на право колективної власності колишнього КСП "Хлібороб" (а.с. 9).


Судом встановлено, що паювання сільськогосподарських угідь колишнього КСП "Хлібороб" відбулось; члени КСП "Хлібороб" отримали сертифікати на право на земельну частку (пай); ОСОБА_1 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку площею 3,81 га взамін сертифікату та передав зазначену земельну ділянку в оренду ПОСП "Хлібороб".


2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду


Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" передбачено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.


................
Перейти до повного тексту