ПОСТАНОВА
Іменем України
19 березня 2020 року
Київ
справа №826/23876/15
адміністративне провадження №К/9901/28613/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А., суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (правонаступником якої є Головне управління ДФС у м. Києві)
на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року (суддя Іщук І.О.)
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2016 року (судді: Василенко Я.М. (головуючий), Кузьменко В.В., Шурко О.І.)
у справі № 826/23876/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРДЖІ СЕРВІС"
до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання протиправними та скасування рішень,
У С Т А Н О В И В:
У жовтні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРДЖІ СЕРВІС" (далі - ТОВ "ЕНЕРДЖІ СЕРВІС") звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ДПІ, контролюючий орган), в якому просило визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20 травня 2015 року №№ 0012881705, 0012921705, 0012931705, 0013011705, 0012961705.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржувані рішення прийняті контролюючим органом із порушенням чинного законодавства України, а тому підлягають скасуванню. Позивач зазначив, що своєчасно сплатив суми грошового зобов`язання з єдиного внеску, натомість відповідач безпідставно відобразив звіт ТОВ "ЕНЕРДЖІ СЕРВІС" за лютий 2013 року серед зобов`язань позивача повторно.
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 29 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2016 року, адміністративний позов ТОВ "ЕНЕРДЖІ СЕРВІС" задовольнив повністю.
Судові рішення мотивовані тим, що позивачем дотримано вимоги статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" в частині самостійного нарахування та сплати єдиного внеску за період 2013-2014 років, а так звана "недоїмка" виникла лише з причини повторного подання і обліковування звіту за лютий 2013 року, у зв`язку з чим відповідачем протиправно нараховані позивачу штрафні санкції та пеня.
Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ДПІ звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просила їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ "ЕНЕРДЖІ СЕРВІС" повністю з огляду на правомірність прийняття спірних рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 30 листопада 2016 року відкрив касаційне провадження за скаргою контролюючого органу.
У своїх запереченнях на касаційну скаргу позивач просив залишити її без задоволення з огляду на необґрунтованість наведених відповідачем доводів, а судові рішення - без змін.
26 лютого 2018 року справу в порядку, передбаченому підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року; далі - КАС України) передано до Верховного Суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
26 листопада 2019 року на адресу Суду надійшло клопотання про заміну Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві її правонаступником - Головним управлінням ДФС у м. Києві.
Враховуючи положення статті 52 КАС України, колегія суддів вважає за можливе здійснити процесуальне правонаступництво, замінивши відповідача - Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві її правонаступником Головним управлінням ДФС у м. Києві.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Суди попередніх інстанцій встановили, що 20 травня 2015 року ДПІ прийняла рішення про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме:
- № 0012881705 про сплату штрафу 9734,25 грн та пені 97,34 грн за період 31.10.2013 - 31.10.2013;
- № 0012921705 про сплату штрафу 8655,91 грн та пені 603,30 грн за період 21.11.2013-22.11.2013;
- № 0012931705 про сплату штрафу 5410,26 грн та пені 245,66 грн за період 23.12.2013-27.12.2013;
- № 0013011705 про сплату штрафу 9278,39 грн та пені 1020,63 грн за період 21.01.2014-31.01.2014;
- № 0012961705 про сплату штрафу 9587,37 грн та пені 766,99 грн за період 21.02.2014-28.02.2014.
Підставою для прийняття вказаних рішень стало те, що позивач допустив несвоєчасну сплату самостійно визначених зобов`язань із єдиного внеску.
Так, як встановлено судами попередніх інстанцій, 30 жовтня 2013 року ДПІ провела нарахування на суму 197 859,59 грн згідно з поданою звітністю "Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за лютий 2013 року №1301235221 від 30 жовтня 2013 року, внаслідок чого у позивача виникла заборгованість у сумі 97 342,47 грн.
20 листопада 2013 року ТОВ "ЕНЕРДЖІ СЕРВІС" подало звітність "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за жовтень 2013 року №1302416206, в якому відображено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті в розмірі 360 253,50 грн, в результаті виникла заборгованість у сумі 86 559,06 грн.
20 грудня 2013 року контролюючим органом проведено нарахування на суму 440 207,46 грн згідно з поданою звітністю "Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за листопад 2013 року №1303027196 від 16 грудня 2013 року, внаслідок чого у позивача виникла заборгованість у сумі 54 102,53 грн.
20 січня 2014 року ДПІ провела нарахування на суму 512 144,96 грн згідно з поданим "Звітом про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за грудень 2013 року № 1400571590 від 14 січня 2014 року, внаслідок чого у позивача виникла заборгованість у сумі 92 783,93 грн.
20 лютого 2014 року контролюючим органом проведено нарахування на суму 432 228,41 грн згідно з поданим "Звітом про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за січень 2014 року № 1403454698 від 17 лютого 2014 року.