1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



18 березня 2020 року

Київ

справа №826/17607/15

адміністративне провадження №К/9901/13638/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,

суддів - Єресько Л.О., Соколова В.М.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу факультету № 2 - підготовки фахівців для Національної гвардії України навчально-наукового інституту № 3 Національної академії внутрішніх справ на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2016 року (судді: Парінов А.Б., Грибан І.О., Губська О.А.) у справі № 826/17607/15 за позовом Державної фінансової інспекції в м. Києві до факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ про стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

Державна фінансова інспекція в м. Києві звернулась до суду з адміністративним позовом до факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ, в якому просила:

- стягнути з Факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ до резервного фонду бюджету України 19 997,76 грн.;

- стягнути з Факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ до спеціального фонду бюджету України 73 048,71 грн.

Позов мотивований тим, що проведеною ревізією встановлені порушення підконтрольною установою правил фінансової дисципліни, у зв`язку з чим Інспекцією направлена вимога про їх усунення, що не виконана у добровільному порядку.

Обґрунтовуючи вимоги про стягнення з факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ до резервного фонду бюджету України 19 997,76 грн., позивач посилається на те, що відповідач всупереч вимог пункту 32 підрозділу 2 "Особливості справляння податку на додану вартість" розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України від 01.12.2010 року №2755-VІ помилково перерахував податок на додану вартість за придбання захисних окулярів в кількості 96 одиниць у розмірі 19997, 76 грн., оскільки тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України:

- групи 90 (тільки для біноклів, приладів нічного бачення, тепловізорів, захисних окулярів та аналогічних оптичних виробів, телескопічних прицілів та інших оптичних пристроїв для військової зброї, якщо вони не поставлені разом із військовою зброєю, для якої вони призначені, інші оптичні, навігаційні та топографічні прилади та інструменти, що використовуються в оборонних цілях).

Обґрунтовуючи вимоги про стягнення з Факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ до спеціального фонду бюджету України 73 048,71 грн. позивач вказує, що внаслідок невиконання колишніми курсантами Факультету ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 вимог щодо добровільного відшкодування витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі, а також відсутність доказів стягнення коштів на підставі рішень судів, спеціальному фонду державного майна нанесено матеріальну шкоду (збитки) на суму 73 048,7 гривень, через відображення суми дебіторської заборгованості в розмірі 73048,70 грн. на позабалансовому рахунку 07 "Списані активи та зобов`язання" та неправомірної бездіяльності відповідача, що виразилась у непроведенні, або проведенні претензійно-позовної щодо стягнення дебіторської заборгованості на вказану суму в межах терміну позовної давності.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій.

Постановою окружного адміністративного суду від 04 березня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Стягнуто з факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ до спеціального фонду бюджету України 73 048,71 грн. В іншій частині позову відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги в частині стягнення до спеціального фонду бюджету України 73 048,71 грн. суд першої інстанції зазначив, що встановлена в рамках ревізії наявність на позабалансовому рахунку 07 "Списані активи та зобов`язання" сума дебіторської заборгованості в розмірі 73 048,70 грн., термін позовної давності на стягнення якої сплив, є належним доказом завдання відповідачем спеціальному фонду державного бюджету матеріальної шкоди (збитків) на зазначену суму.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні вимог адміністративного позову про стягнення з факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ до резервного фонду бюджету України 19 997,76 грн., суд першої інстанції виходив з того, що договір про закупівлю товару № 102 від 02 грудня 2014 року, укладений між відповідачем і ТОВ "ІБІС", не містить посилань на те, що "Окуляри STS-1" підлягають використанню в оборонних цілях при проведенні антитерористичної операції та/або при запровадженні воєнного стану, що є обов`язковим в силу положень п. 32 підрозділу 2 "Особливості справляння податку на додану вартість" розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України від 01 рудня 2010 року № 2755-VІ для звільнення від оподаткування податком на додану вартість.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2016 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 березня 2016 року в частині про відмову у задоволення вимог адміністративного позову про стягнення з факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ до резервного фонду бюджету України 19 997,76 грн. У скасованій частині прийнято нову постанову, якою стягнуто з факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ до резервного фонду бюджету України 19 997,76 грн. (дев`ятнадцять тисяч дев`ятсот дев`яносто сім гривень76 коп.). В іншій частині постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 березня 2016 року залишена без змін.

Задовольняючи позовні вимоги в частині стягнення 19 997,76 грн. суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що поставка захисних окулярів підпадає під дію пункту 32, підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України та звільняється від оподаткування ПДВ.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що відсутність у договорі про закупівлю товару № 102 від 02 грудня 2014 року посилань на те, що окуляри "STS-1" підлягають використанню в оборонних цілях при проведенні антитерористичної операції не є підставою для перерахування ПДВ за придбання захисних окулярів в кількості 96 одиниць у розмірі 19997, 76 грн, оскільки оплата на виконання вказаного договору була здійснена відповідачем по КЕКВ - 2260 (заходи індивідуального бронезахисту та активної оборони), КПКВ 1001760 (проведення невідкладних заходів щодо забезпечення національної безпеки).

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що підконтрольна установа при використанні коштів державного бюджету, виділених на оборонні цілі, та виборі контрагента повинна була врахувати наявність пільг щодо сплати ПДВ враховуючи положення пункту 32, підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Погоджуючись з висновком суду першої інстанції в іншій частині, апеляційний суд зазначив, що наявність на позабалансовому рахунку 07 "Списані активи та зобов`язання" суми дебіторської заборгованості в розмірі 73 048,70 грн., термін позовної давності на стягнення якої сплив, є належним доказом завдання відповідачем спеціальному фонду державного бюджету матеріальної шкоди (збитків) на зазначену суму.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційних скарг.

У касаційній скарзі факультет № 2 - підготовки фахівців для Національної гвардії України навчально-наукового інституту № 3 Національної академії внутрішніх справ, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2016 року і прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог касаційної скарги вказує на те, що факультет не міг завдати збитки держави у розмірі 73 048,71 грн. у зв`язку з непроведенням відповідної претензійно-позовної роботи, оскільки повноваженнями щодо стягнення з курсантів витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі, за законом наділено лише МВС.

На переконання скаржника рахунок 07 "Списані активи та зобов`язання" призначений для узагальнення інформації про стан дебіторської заборгованості, списаної з балансу внаслідок неплатоспроможності боржників, та про суми невідшкодованих нестач і втрат від псування цінностей, у тому числі цінностей, не повернених учнями і студентами, відрахованими згідно з наказом, тощо. На цьому рахунку обліковується заборгованість протягом трьох років з моменту списання для нагляду за можливістю її стягнення у разі змін майнового стану неплатоспроможних дебіторів.

Таким чином, з огляду на положення згаданого нормативно-правового акту, необхідною умовою для віднесення дебіторської заборгованості на рахунок 07 "Списані активи та зобов`язання" є перебування такої заборгованості на балансі підприємства та неможливості її стягнення в примусовому порядку.

Однак факультетом у порушення вимог така дебіторська заборгованість у розмірі 73 048,70 грн. одразу була відображена на Рахунку 07 "Списані активи та зобов`язання" без попереднього перебування на балансі факультету, що виключає можливість такого доказу відповідати критеріям достовірності та належності.

Скаржник зазначає, що в межах спірних правовідносин суду належить встановити факт завдання збитків підконтрольною установою та правильність їх розрахунків. Однак в матеріалах справи відсутній розрахунок Державної фінансової інспекції у м. Києві щодо стягнення з факультету завданих ним збитків державі у розмірі 73 048,70 грн., що свідчить про недотримання Окружним адміністративним судом м. Києва та Київським апеляційним адміністративним судом порядку встановлення такого факту.

Щодо помилкового перерахування відповідачем ПДВ за придбання захисних окулярів в кількості 96 одиниць у розмірі 19997, 76 грн. скаржник вказує на те, що захисні окуляри не були завезені ТОВ "ІБІС" на митну територію України, а було здійснено постачання лише в межах України; захисні окуляри не відповідають визначенню "продукція оборонного призначення", визначеної такої згідно з пунктом 9 статті 1 Закону України "Про державне оборонне замовлення"; в матеріалах справи відсутні докази відповідності захисних окулярів за договором групі 90 УКТ ЗЕД.

При цьому, на думку факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ належним відповідачем у даній справі є ТОВ "ІБІС", а не до факультет.

Позиція інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу позивач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.

Рух касаційної скарги

Суддя-доповідач Вищого адміністративного суду України ухвалою від 30 травня 2016 року відкрив касаційне провадження на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2016 року.

За результатом автоматизованого розподілу справи між суддями справу передано для розгляду колегії суддів у складі: (суддя-доповідач) Шипуліна Т.М. (судді) Бившева Л.І., Хохуляк В.В.

За результатом повторного автоматизованого розподілу справи між суддями справу передано для розгляду колегії суддів у складі: (суддя-доповідач) Загороднюк А.Г. (судді), Єресько Л.О., Соколов В.М.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 березня 2020 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи

Державною фінансовою інспекцією в м. Києві відповідно до пп. 1.1.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в м. Києві на І квартал 2015 року проведено планову ревізію окремих напрямів фінансово-господарської діяльності факультету Національної гвардії України навчально-наукового інституту підготовки кадрів громадської безпеки та психологічної служби Національної академії внутрішніх справ за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2014 року, в тому числі щодо використання коштів, виділених з резервного фонду державного бюджету у зв`язку з оголошеною мобілізацією.

Результати ревізії відображено в акті від 21 травня 2015 року № 07-30/852.

Ревізією законності списання коштів з рахунків, в тому числі щодо їх цільового використання, проведеною за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2014 року, шляхом співставлення казначейських виписок та відповідних додатків до платіжних документів, що засвідчують достовірність проведених операцій, даних меморіальних ордерів, книги "Журнал-Головна" встановлено наступне.

Між факультетом та товариством з обмеженою відповідальністю "ІБІС" укладено договір від 02 грудня 2014 року № 102 на загальну суму 119 986,56 грн. (в т.ч. ПДВ - 19997,76 гривень).

До ревізії надано видаткову накладну від 23 грудня 2014 року № BUH-000067, відповідно до якої товариство з обмеженою відповідальністю "ІБІС" поставило факультету окуляри захисні STS-1 (далі - товар) в кількості 96 одиниць на загальну суму 119 986,56 грн.

Пунктом 4.2 договору передбачено, що розрахунок проводиться шляхом попередньої оплати в розмірі 100%.

Згідно з платіжним дорученням від 04 грудня 2014 року № 904 факультетом перераховано кошти ТОВ "ІБІС" за товар в сумі 119 986,56 грн. з ПДВ.

Ревізією встановлено, що факультетом в порушення вимог п. 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податковго кодексу України, проведено касові видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету ТОВ "ІБІС" за товар, з врахуванням суми податку на додану вартість у розмірі 19997, 76 грн. чим нанесено матеріальну шкоду (збитки) факультету на зазначену суму.

Також ревізією встановлено, що внаслідок невиконання колишніми курсантами факультету ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 вимог щодо добровільного відшкодування витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі, вказаними особами порушені вимоги частини 10 статті 25 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та непроведення (проведення не у повному обсязі) претензійно - позовної роботи щодо стягнення дебіторської заборгованості на загальну суму 73048, 87 грн. в межах терміну позовної давності порушено вимоги частини 10 статті 25 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", пункт 7 Порядку вдшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року N 964 та нанесено матеріальну шкоду (збитки) спеціального фонду державного майна на суму 73048, 87 грн.

Зважаючи на виявлені порушення, фінансовою інспекцією було направлено відповідачу вимогу від 17 червня 2015 року щодо усунення порушень законодавства, в якій відповідачу було запропоновано:

- стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ІБІС" збитки в сумі 19997,76 грн., завдані факультету внаслідок оплати завищеної вартості товарів на суму податку на додану вартість. В іншому випадку стягнути з винних осіб в порядку, встановленому ст.ст. 133-136 КЗпП України або Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженим постановою ВРУ від 23.06.1995 № 243/95-ВР, матеріальну шкоду в розмірі 19997,76 грн.

- стягнути збитки з колишніх курсантів факультету ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в сумі 29776, 35 грн., 9035,12 грн., 11259,34 грн., 11468,66 грн., 11509,23 грн. відповідно, завдані внаслідок невиконання зазначеними фізичними особами вимог щодо добровільного відшкодування витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі. В іншому випадку стягнути з винних осіб в порядку, встановленому ст.ст. 133-136 КЗпП України або Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженим постановою ВРУ від 23.06.1995 № 243/95-ВР, матеріальну шкоду в розмірі 73048,70 грн.

- інформацію про вжиті заходи надати до 20.07.2015.

Вказані обставини викладені у вимозі не заперечувались відповідачем.

Посилаючись на те, що вимога органу державного фінансового контролю виконана у добровільному порядку не була, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Релевантні джерела права й акти їх застосування.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 № 499/2011 (далі по тексту - Положення), Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.


................
Перейти до повного тексту