Постанова
Іменем України
16 березня 2020 року
м. Київ
справа № 644/5098/17
провадження № 61-20806св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Червинської М. Є. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю., Коротуна В. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
представник позивача - ОСОБА_2,
відповідач - ОСОБА_3, правонаступником якого є ОСОБА_4,
представник відповідача - ОСОБА_5,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Орджонікідзевського районного суду міста Харкова в складі судді Матвієвської Г. В. від 02 липня 2019 року та постанову Харківського апеляційного суду в складі колегії суддів: Хорошевського О. М., Кіся П. В., Яцини В. Б. від 15 жовтня 2019 року,
ВСТАНОВИВ:
1.Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_6, після смерті якої залишилося спадкове майно, спадкоємцями якого за законом є вона та чоловік її матері ОСОБА_4 . На час смерті ОСОБА_6 була зареєстрована і проживала зі своїм чоловіком ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначала, що строк для подання заяви про прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин, оскільки смерть її матері негативно відобразилася на її здоров`ю, поганим психоневрологічним станом. Крім того, позивач не наважувалася вирішувати питання оформлення спадщини після смерті матері у зв`язку із тяжким захворюванням чоловіка померлої ОСОБА_4 . Всі ці обставини в сукупності позбавили її можливості вчасно подати заяву про прийняття спадщини.
Посилаючись на вказані обставини, просила суд надати їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті її матері ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, тривалістю в один місяць.
Після смерті ОСОБА_4 до участі у справі як правонаступника було залучено його спадкоємицю ОСОБА_4 .
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Орджонікідзевського районного суду міста Харкова від 02 липня 2019 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Судове рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що наведені позивачем причини не є об`єктивними, непереборними та істотними труднощами, які відповідно до положень частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути визнані поважними для визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті її матері ОСОБА_6 .
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Харківського апеляційного суду від 15 жовтня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Орджонікідзевського районного суду міста Харкова від 02 липня 2019 року залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції, дослідивши докази у справі й надавши їм належну правову оцінку, встановивши характер відносин між сторонами, та врахувавши, що позивачем пропущено строк для подачі заяви про прийняття спадщини без поважних причин, дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову.
Узагальнені доводи вимог касаційної скарги
ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Орджонікідзевського районного суду міста Харкова від 02 липня 2019 року та постанову Харківського апеляційного суду від 15 жовтня 2019, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати зазначені судові рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не з`ясували всі обставини у справі, які підлягали встановленню, і не надали їм належної правової оцінки; суди безпідставно відмовили у задоволенні клопотань позивача про виклик свідків, витребування довідок, виписок та інших документів з медичних установ, які б підтвердили наведені нею у позовній заяві доводи; належної оцінки об`єктивним, істотним труднощам для подання позивачем заяви про прийняття спадщини не надали.
Узагальнені доводи відзиву на касаційну скаргу
ОСОБА_4 подала до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, у якому, посилаючись на безпідставність доводів касаційної скарги та законність і обґрунтованість ухвалених у справі судових рішень судів попередніх інстанцій, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення судів попередніх інстанцій без змін.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 02 грудня 2019 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано цивільну справу № 644/5098/17 з Орджонікідзевського районного суду міста Харкова.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Суд установив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина за законом, спадкоємцями першої черги якої є ОСОБА_1 (дочка) та ОСОБА_4 (чоловік).
22 квітня 2016 року до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Калініченко С. О. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 звернувся ОСОБА_4
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер.
Відповідно до спадкової справи № 24/2017, заведеної після смерті ОСОБА_4, із заявою про прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом звернулася ОСОБА_1, а із заявою про прийняття спадщини в порядку спадкування за законом звернулася рідна сестра померлого - ОСОБА_4 . Заповіти, складені від імені ОСОБА_4 в спадковому реєстрі не зареєстровані, що підтверджується копією спадкової справи.
2.Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 на рішення Орджонікідзевського районного суду міста Харкова від 02 липня 2019 року та постанову Харківського апеляційного суду від 15 жовтня 2019 року здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.