ПОСТАНОВА
Іменем України
17 березня 2020 року
м. Київ
справа №456/2467/16-а
адміністративне провадження №К/9901/23512/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2017 (колегія у складі суддів Качмара В.Я., Курильця А.Р., Мікули О.І.)
у справі № 456/2467/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Стрийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області
про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Стрийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому просив:
- визнати неправомірними дій відповідача щодо відмови в призначені позивачу пільгової пенсії за віком;
- зобов`язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах згідно зі Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список № 2) відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) з моменту звернення із заявою до відповідача, тобто з 25.04.2016;
2. Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 17.01.2017 адміністративний позов задоволено.
3. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2017 скасовано рішення суду першої інстанції, прийнято у справі нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.
4. У касаційній скарзі позивач, із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
5. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.06.2017 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача.
6. У зв`язку із ліквідацією зазначеного суду справу передано Верховному Суду.
7. Відповідач надав заперечення на касаційну скаргу, у якому просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
8. 18.04.2018 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшло клопотання про заміну відповідача правонаступником, а саме Стрийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
9. 15.01.2020 від позивача на адресу суду надійшла заява про залишення касаційної скарги без розгляду, у зв`язку із відмовою від позову.
10. Ухвалою Верховного Суду від 19.02.2020 призначено справу до розгляду у судовому засіданні з викликом учасників справи на 11.03.2020 о 11:30 год.
11. Ухвалою Верховного Суду від 03.03.2020 задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
12. В судовому засіданні ухвалою суду замінено Стрийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
13. Під час судового засідання, що відбулося 11.03.2020, позивач відкликав заяву про залишення касаційної скарги без розгляду, просив розглядати справу по суті.
14. Колегія суддів задовольнила це клопотання і за згодою сторін продовжила розгляд справи у порядку письмового провадження.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
15. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у зв`язку із досягненням 57-ти річного віку позивач у квітні 2016 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив призначити йому пенсію на пільгових умовах за Списком № 2, до якої подав трудову книжку та уточнюючі довідки.
16. 05.05.2016 рішенням № 5 пенсійний орган відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з посиланням на те, що ним не надано всіх необхідних документів, які підтверджують стаж роботи в шкідливих умовах протягом повного робочого дня за Списком № 2 та документів про атестацію робочих місць. За умови надання таких документів питання про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку може розглядатися позивачем повторно.
17. Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом.
IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
18. Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку.
19. Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що у позивача відсутній стаж для призначення пільгової пенсії за віком.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
20. Позивач у касаційній скарзі наголошує на тому, що на момент звернення до відповідача мав право на призначення пільгової пенсії, що підтверджується поданими ним документами, а не проведення атестації робочих місць не залежить від позивача.
21. Відповідач подав заперечення на касаційну скаргу. Зазначає, що позивачем не підтверджено пільгового стажу, оскільки надано лише частину уточнюючих довідок щодо підтвердження пільгового стажу, крім того, з 20.08.1992 періоди роботи за Списком № 2 зараховуються до стажу роботи в шкідливих умовах тільки за умови проведення атестації робочих місць.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
22. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права та дійшов таких висновків.
23. Пунктом "б" ч.1 ст.13 Закону №1788-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
24. Статтею 100 цього Закону передбачено, що особам, які на день введення в дію цього Закону мають стаж на роботах із шкідливими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, мають право на пенсію на пільгових умовах, яка призначається відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом 1 цього пункту, у період до 1.04.2024 пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1.04.2016 по 31.03.2017 - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок. Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом 1 цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом 1 ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
25. Відповідно до п.10 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 "Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" (далі - Порядок №383) для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку.
26. Згідно із ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
27. Пунктом 3 Порядку №383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.