1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



16 березня 2020 року

Київ

справа №361/6432/16-а

адміністративне провадження №К/9901/17770/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Стеценка С.Г.,

суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,



розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 361/6432/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області

про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року (колегія у складі: головуючого судді Кузьмишиної О.М., суддів: Глущенко Я.Б., Шелест С.Б.)

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив: - визнати неправомірними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з розміру фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження у 1986 році, зазначеної у довідці № 106 від 01.09.2016 з урахуванням одноразової винагороди за отриману гранично допустиму дозу радіації у розмірі 500 крб.; - зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 01.09.2016 перерахунок пенсії із урахуванням відомостей про заробітну плату, викладених у довідці Броварського МВ з обслуговування м. Бровари та Броварського району ГУ МВС України в Київській області від 01.09.2016 під час виконання ним службових обов`язків у зоні небезпечності (зоні відчуження м. Прип`ять, м. Чорнобиль) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 26 по 29 квітня 1986 року про одноразову винагороду за отриману гранично допустиму дозу радіації в розмірі 500 крб. та виплатити недосплачену суму пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.

2. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, інвалідом ІІ групи, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно з ч. 1 ст. 54 вказаного Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. 06.10.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги у розмірі 500 крб. за гранично допустиму дозу радіації, отриману ним при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Однак, листом від 19.10.2016 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з посиланням на ті обставини, що довідка про заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 01 вересня 2016 року №106 може бути врахована лише за умови визнання інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його право на належний соціальний захист.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Броварський міськрайонний суд Київської області постановою від 01 грудня 2016 року позов задовольнив. Визнав неправомірними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи із розміру фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження у 1986 році, яка зазначена у довідці Броварського МВ з обслуговування м. Бровари та Броварського району ГУ МВС України в Київській області від 01.09.2016 № 106 із урахуванням одноразової винагороди за отриману гранично допустиму дозу радіації у розмірі 500 крб. Зобов`язав Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 01.09.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням відомостей про заробітну плату, викладених у довідці Броварського МВ з обслуговування м. Бровари та Броварського району ГУ МВС України в Київській області від 01.09.2016 під час виконання ним службових обов`язків у зоні небезпечності (зоні відчуження м. Прип`ять, м. Чорнобиль) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 26 по 29 квітня 1986 року про одноразову винагороду за отриману гранично допустиму дозу радіації в розмірі 500 крб. й виплатити недосплачену суму пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з даних, які містяться у довідці від 01.09.2016 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 08.04.2016 у справі № 361/471/16-а. При цьому, суд виходив з того, що дії позивача направлені на реалізацію встановленого законом права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та узгоджуються з положеннями Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210.

5. Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 01 березня 2017 року скасував постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 грудня 2016 року та прийняв нову постанову, якою відмовив у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

6. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, апеляційний суд виходив з того, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію по інвалідності, згідно із законодавством, яке регулює питання перерахунку пенсії військовослужбовцям. Крім цього, судом апеляційної інстанції не встановлений зв`язок позивача з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, а травма отримана у 1989 році та її наслідки, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. 20 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 грудня 2016 року.

8. В обґрунтування своїх вимог, скаржник зазначив про те, що апеляційним судом не було враховано, що він відноситься до тих осіб, які отримали у 1986-1987 роках дозу опромінення в 25 бер і більше за період роботи в зоні відчуження, що підтверджується відомостями з маршрутного листа та відповідною карткою дозиметричного контролю, а відтак позивач має право на перерахунок пенсії згідно чинного законодавства.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 22 березня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .

10. 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

11. Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС України, касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

12. На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

13. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 червня 2019 року, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стеценко С.Г., судді: Рибачук А.І., Тацій Л.В., справу передано головуючому судді.

14. Ухвалою Верховного Суду від 13.03.2020 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 16.03.2020.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

15. ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, інвалідом ІІ групи, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи".

16. Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 08 квітня 2016 року, яка набрала законної сили, визнано неправомірними дії Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках з включенням відомостей про отримання ним винагороди за отриману максимально допустиму дозу радіації в сумі 500 крб., оформлену листом від 14 грудня 2015 року № Х-124; зобов`язано Броварський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Київській області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану ним за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках з включенням відомостей про отримання ним винагороди за отриману максимально допустиму дозу радіації в сумі 500 крб.

17. На підставі вищевказаної постанови суду позивачу 01 вересня 2016 року видано довідку № 106 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

18. Довідка про заробітну плату (грошове забезпечення), одержана за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 106 від 01 вересня 2016 року, яку позивач надав відповідачу для перерахунку пенсії, за формою і змістом відповідає наказу Міністерства соціальної політики України від 03 вересня 2012 року № 536, видана уповноваженим на те органом та не визнана недійсною в судовому порядку.

19. З матеріалів справи вбачається, що 06 жовтня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги у розмірі 500 крб. за гранично допустиму дозу радіації, отриману ним при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

20. Листом від 19 жовтня 2016 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з посиланням на ті обставини, що довідка про заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 01 вересня 2016 року № 106 може бути врахована лише за умови визнання інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи.


................
Перейти до повного тексту