ПОСТАНОВА
Іменем України
13 березня 2020 року
Київ
справа № 755/12148/18
адміністративне провадження № К/9901/65607/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Єресько Л.О.,
суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 755/12148/18
за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві до громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України
за касаційною скаргою адвоката Хомича Івана Олександровича, який діє в інтересах відповідача громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1
на рішення Дніпровського районного суду міста Києва від 14 серпня 2018 року, ухвалене суддею Яровенко Н.О.
та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року, ухвалену колегією у складі суддів: головуючого судді Василенка Я.М., суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
1. У серпні 2018 року Головне управління Державної міграційної служби України в місті Києві (далі - позивач, ГУ ДМС в місті Києві) звернулося до Дніпровського районного суду міста Києва з позовом до громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просило:
1.1. прийняти рішення про примусове видворення з території України громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
1.2. затримати з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на шість місяців.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11 серпня 2018 року у ході проведення профілактичних заходів з виявлення іноземців та осіб без громадянства, які нелегально перебувають на території України співробітниками Національної поліції за адресою: м. Київ, вул. Червоноткацька, 22 (хостел) був виявлений громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який знаходиться в Україні без наявних законних підстав та документів, які б надавали право законного перебування його на території України. Громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пояснив, що на територію України він прибув в липні 2018 року в пошуках притулку. Кордон України перетнув на ділянці з Російською Федерацією поза пунктом пропуску через державний кордон. Паспортного документа немає. В результаті проведеної перевірки встановлено, що громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на території України без будь яких документів та законних підстав, які б надавали право останньому знаходитись в Україні. Тому представник позивача просить суд видворити з території України громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та затримати його з метою ідентифікації та забезпечення видворення його за межі України строком на шість місяців, звернувши рішення до негайного виконання.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Дніпровського районного суду міста Києва від 14 серпня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року, позовну заяву ГУ ДМС України в місті Києві до громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2, про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України задоволено.
3.1. Примусово видворено з України громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3.2. Затримано з метою ідентифікації громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на шість місяців.
4. Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2 грубо порушив встановлений порядок перебування іноземних громадян на території України, а саме - проживання без документів на право проживання в Україні, то він має бути видворений за межі України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції
5. 06 листопада 2018 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга адвоката Хомича Івана Олександровича, який діє в інтересах відповідача громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 про скасування рішення Дніпровського районного суду міста Києва від 14 серпня 2018 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 755/12148/18, в якій скаржник просить скасувати оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
6. Касаційна скарга скаржника обґрунтована тим, що відповідно до приписів статті 26 та статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22 вересня 2011 року № 3773-VI обов`язковою передумовою для звернення до суду з позовом щодо примусового видворення є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення. Суди вирішуючи справу по суті, не встановили, що при прийнятті рішення про примусове повернення відповідача в країну походження не було залучено перекладача, відповідачу не роз`яснено його права та не було надано можливості звернутися за правовою допомогою. Оскільки відповідач знаходився у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, то лише 25 жовтня 2018 року зміг звернутися за правничою допомогою, що унеможливило оскарження ним цього рішення у порядку та строки, передбачені законодавством.
6.1. Крім того, рішення про примусове повернення відповідача в країну походження було винесено 11 серпня 2018 року, тобто в день його виявлення та затримання. Вказане рішення зобов`язано відповідача виконати у строк до 12 серпня 2018 року, проте з 11 серпня 2018 року по 14 серпня 2018 року відповідач утримувався працівниками поліції та міграційної служби, а тому був позбавлений можливості виконати рішення про примусове його повернення в країну походження самостійно та у встановлений строк. Також, відповідач посилається на те, що працівниками ГУ ДМС у м. Києві неналежним чином виконано покладені на них обов`язки, оскільки, в порушення Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22 вересня 2011 року № 3773-VI ними не було протягом 24-х годин з моменту прийняття рішення про примусове повернення відповідача повідомлено прокурора про прийняття вказаного рішення. Також, скаржник зазначає про порушення судом першої інстанції норм процесуального права в частині участі відповідача в судовому засіданні, можливості користуватися послугами перекладача та адвоката тощо.
7. 06 листопада 2018 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя - доповідач) Шарапа В.М., суддів Бевзенко В.М., Данилевич Н.А.
8. Ухвалою Верховного Суду від 15 листопада 2018 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною касаційною скаргою.
9. Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 червня 2019 року, який здійснено на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 12 червня 2019 року № 722/0/78-19 у зв`язку із зміною спеціалізації та введенням до іншої палати судді - доповідача Шарапи В.М. (Рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20.05.2019 № 14), що унеможливлює його участь у розгляді касаційних скарг, визначено новий склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя-доповідач) Єресько Л.О., судді Загороднюк А.Г., Соколов В.М.
10. Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О. від 12 березня 2020 року дана касаційна скарга була прийнята до провадження, закінчено підготовчі дії та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження у відповідності до вимог пункту 5 частини 1 статті 340 та статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Позиція інших учасників справи
11. 05 грудня 2018 року від ГУ ДМС України в місті Києві надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому позивач просить касаційну скаргу скаржника залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення суду першої та апеляційної інстанції - без змін. Вказує на те, що при оформленні рішення про примусове повернення був присутній перекладач ОСОБА_3, вказане рішення було вручено відповідачу в той же день про що свідчить його підпис. Твердження представника відповідача щодо незаконного утримання працівниками ГУ ДМС України в місті Києві після винесення рішення про примусове повернення від 11 серпня 2018 року не підтверджується жодними письмовими або якимись іншими доказами, які свідчили б про неправомірні дії по відношенню до відповідача. 14 серпня 2018 року співробітниками ГУ ДМС України в місті Києві було виявлено та доставлено позивача групу іноземців. Під час з`ясування обставин було встановлено, що серед виявлених іноземців присутній громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2, який не виконав без поважних причин, рішення про примусове повернення від 11 серпня 2018 року та не виїхав в установлений рішенням строк за межі території України. Тому, 14 серпня 2018 року позивачем було складено протокол про адміністративне затримання громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2 та було повідомлено центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також запрошено представника.
11.1. Також зазначають, що 11 серпня 2018 року (субота), дата прийняття рішення про примусове повернення відповідача припало на вихідний день, в суботу та неділю Прокуратура міста Києва не працює, тому їх було повідомлено в перший робочий день, а саме 13 серпня 2018 року (понеділок).
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
12. ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року та є громадянином Народної Республіки Бангладеш.
13. 11 серпня 2018 року в ході проведення заходів направлених на виявлення фактів порушення міграційного законодавства, співробітниками Національної поліції за адресою: м. Київ, вул. Червоноткацька, 22 був виявлений громадян Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який знаходиться в Україні без наявних законних підстав та документів, які б надавали право законного перебування його на території України.
14. За порушення правил перебування іноземців в Україні, 11 серпня 2018 року відносно зазначеного громадянина Народної Республіки Бангладеш, було складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, у вигляді штрафу в розмірі 1 700, 00 грн.
15. Того ж дня, з метою забезпечення вимог законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інтересів національної безпеки України чи охорони громадського порядку, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні, на підставі положень статті 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22 вересня 2011 року № 3773-VI відносно громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 позивачем було прийнято рішення про примусове повернення за межі України та зобов`язано покинути територію України у термін до 12 серпня 2018 року. Зазначене рішення було вручене відповідачу в день його прийняття.
16. Правом оскаржити рішення про примусове повернення від 11 серпня 2018 року відповідач не скористався.
17. Позивачем встановлено, що громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2 рішення про примусове повернення з території України не виконав, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Позиція Верховного Суду
Релевантні джерела права й акти їх застосування
18. За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
19. Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" №3773-VI від 22 вересня 2011 року (далі - Закон №3773-VI).
20. За приписами частини 1 статті 26 Закону №3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
21. Іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (частина 5 статті 26 Закону №3773-VI).
22. Статтею 30 Закону визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.