ПОСТАНОВА
Іменем України
12 березня 2020 року
Київ
справа №554/1664/17
адміністративне провадження №К/9901/23709/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Єзерова А.А., Рибачука А.І.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 554/1664/17
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України,
третя особа: Полтавський обласний військовий комісаріат
про визнання протиправними дій, зобов`язання виплатити одноразову грошову компенсацію
за касаційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Київського районного суду міста Полтави від 24 травня 2017 року (головуючий суддя Васильєва Л.М.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року (колегія у складі: головуючого судді Тацій Л.В., суддів: Григорова А.М., Подобайло З.Г.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду міста Полтави з позовом до Міністерства оборони України, третя особа: Полтавський обласний військовий комісаріат, в якому просив: - визнати протиправним та скасувати пункт 11 протоколу № 41 від 27.05.2016 Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби про відмову у призначенні йому одноразової грошової допомоги, у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності (15.05.2014) відповідно до підпункту 4 пункту 2 статті 16, підпункту б) п. 1 ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та підпункту 1) пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", - зобов`язати Міністерство оборони України призначити йому одноразову грошову допомогу, у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності (15.05.2014), як інваліду II групи, відповідно до підпункту 4 пункту 2 статті 16, підпункту б) п. 1 ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", підпункту 1 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
2. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначав, що на виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2016 по справі № 816/33/16 та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2016 за його адміністративним позовом про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, Полтавським обласним військовим комісаріатом вчинено дії по направленню висновку до Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги. Листом № 10/1111/ВОЗ від 29.12.2016 Полтавський обласний військовий комісаріат повідомив його про те, що відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 08.12.2016 № 248/3/6/4664 його документи, які були направлені на розгляд для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2016 (справа №816/33/16), повернуті без реалізації, оскільки питання про призначення йому відповідно до вказаної постанови суду вже розглядалося комісією з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності осіб, звільнених з військової служби. За результатами розгляду документів комісією прийнято рішення про повернення їх на доопрацювання, оскільки ним не наданий документ про встановлення інвалідності протягом трьох місяців з часу звільнення зі служби, яка пов`язана з виконанням обов`язків військової служби.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Київський районний суд міста Полтави постановою від 24 травня 2017 року позов задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував пункт 11 протоколу № 41 від 27.05.2016 Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв`язку з встановленням 2 групи інвалідності у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності (15.05.2014) відповідно до підпункту 4 пункту 2 статті 16, підпункту б) п. 1 ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та підпункту 1) пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві". Зобов`язав Міністерство оборони України в особі постійно діючої комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби розглянути документи, які надійшли з Полтавського обласного військового комісаріату відносно рядового строкової служби у запасі ОСОБА_1 з приводу призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв`язку з встановленням 2 групи інвалідності у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності (15.05.2014) відповідно до підпункту 4 пункту 2 статті 16, підпункту б) п. 1 ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та підпункту 1) пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
4. Харківський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 10 жовтня 2017 року залишив без змін постанову Київського районного суду міста Полтави від 24 травня 2017 року.
5. Суди виходили з того, що право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, що настала після звільнення з військової служби внаслідок захворювання, пов`язаного з її проходженням, виникає саме з моменту настання підстав для отримання цієї допомоги, в даному випадку, саме з моменту встановлення інвалідності - 15.05.2014, тому позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно зі статтею 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975. А оскільки, звернення позивача Міноборони не розглянуло по суті та відповідного рішення не прийнято, то в даному випадку наявні підстави зобов`язати Міноборони розглянути заяву позивача з прийняттям відповідного рішення в порядку, передбаченому Порядком № 975.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. 02 листопада 2017 року Міністерство оборони України звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Київського районного суду міста Полтави від 24 травня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
7. В обґрунтування своїх вимог, відповідач зазначив про те, що позивачем не надано документа про встановлення інвалідності протягом трьох місяців з часу звільнення зі служби, яка пов`язана з виконанням обов`язків військової служби, а також документи позивача вже були предметом розгляду. До того ж, позивачу було встановленого вищу (ІІ) групу інвалідності в понад дворічний термін з часу первинного встановлення (ІІІ) групи інвалідності, тому немає правових підстав для виплати одноразової грошової допомоги.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 11 грудня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Міністерства оборони України.
9. 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
10. Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС України, касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
11. На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
12. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30 серпня 2019 року, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стеценко С.Г., судді: Єзеров А.А., Рибачук А.І., справу передано головуючому судді.
13. Ухвалою Верховного Суду від 11.03.2020 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 12.03.2020.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Позивач ОСОБА_1 з 08 травня 1981 року по 16 грудня 1982 року в складі радянських військ був направлений до Демократичної Республіки Афганістан.
15. У червні 1982 року під час виконання інтернаціонального обов`язку на території Демократичної республіки Афганістан у м. Гірішк під час обстрілу з міномету ОСОБА_1 отримав поранення верхньої лівої кінцівки, нижньої правої кінцівки та ділянки обличчя.
16. Згідно довідки МСЕК від 27 травня 2008 року № 0004220, позивачу в зв`язку з пораненням, отриманим при виконанні інтернаціонального обов`язку в період бойових дій на території Демократичної республіки Афганістан, з 27 травня 2008 року встановлено III групу інвалідності.
17. Відповідно до довідки Полтавської обласної МСЕК від 15 травня 2014 року №198704 позивачу встановлено II групу інвалідності з 15 травня 2014 року в зв`язку з пораненням, отриманим при виконанні інтернаціонального обов`язку в період бойових дій на території Демократичної республіки Афганістан.
18. У зв`язку з встановленням II групи інвалідності позивач 05 листопада 2015 року звернувся до Полтавського ОВК з вимогою про виплату одноразової грошової допомоги.
19. Листом від 09 листопада 2015 року № 10/655 Полтавський обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1 про відсутність правових підстав для виплати йому одноразової грошової допомоги, на підставі того, що на момент встановлення позивачу групи інвалідності він не був військовослужбовцем, а тому на нього не поширюються гарантії, встановлені статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб", від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
20. Позивач оскаржив вказані дії відповідача до суду.
21. Постановою Полтавського окружного адміністративною суду від 16.02.2016 зобов`язано Полтавський обласний військовий комісаріат скласти та надіслати Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги, визначеної частиною другою статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
22. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2016 вказана постанова залишена без змін.
23. На виконання вказаного судового рішення, Полтавський обласний військовий комісаріат направив до Міністерства оборони України пакет документів ОСОБА_1 для призначення одноразової грошової допомоги, які відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 08.12.2016 № 248/3/6/4664 повернуті без реалізації для доопрацювання, оскільки позивачем не надано документа про встановлення інвалідності протягом трьох місяців з часу звільнення зі служби, яка пов`язана з виконанням обов`язків військової служби, а також, що вказані документи вже були предметом розгляду.
24. Вважаючи такі дії Міноборони щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги протиправними, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
25. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
26. Статтею 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (в редакції на час звернення позивача за отриманням допомоги) встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
27. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ.
28. Так, відповідно до частини першої статті 16 Закону № 2011-ХІ (в редакції, чинній на час звернення до відповідача за призначенням одноразової грошової допомоги), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
29. Відповідно до частини другої статті 16 Закону № 2011-ХІІ (в редакції, чинній на час звернення до відповідача за призначенням одноразової грошової допомоги) така допомога призначалась і виплачувалась у разі: