ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2020 року
Київ
справа №1240/2162/18
адміністративне провадження №К/9901/10373/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів - Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року (суддя Смішлива Т.В.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року (судді: Геращенко І.В., Арабей Т.Г., Міронова Г.М.) у справі №1240/2162/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про стягнення грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - ГУНП в Луганській області, відповідач), в якому просив стягнути середнє грошове забезпечення за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 15 березня 2018 року до 26 квітня 2018 року в сумі 28884,39 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 12 березня 2018 року № 102 о/с позивача звільнено зі служби в поліції з 14 березня 2018 року за пунктом 7 частини першої статті 77 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" за власним бажанням. Вважає, що відповідачем порушено строки виплат всіх сум, що належать позивачу при звільненні, тому як остаточний розрахунок при звільненні з позивачем проведений 27 квітня 2018 року, що підтверджується банківською випискою по картковому рахунку позивача.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби передбачена пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України № 393 та статтею 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і проводиться Національною поліцією України після звільнення особи зі служби. При цьому, одноразова грошова допомога при звільненні зі служби не входить до складу грошового забезпечення поліцейських, діюче законодавство не містить приписів щодо обов`язкової виплати вказаної допомоги у день звільнення особи зі служби. Оскільки належна позивачу виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби здійснюється Національною поліцією України, чинним законодавством не встановлено конкретних строків її виплати (одночасно з виплатою належних при звільненні сум), суди дійшли висновку про неможливість застосування до спірних відносин положень статті 117 КЗпП України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги.
У касаційній скарзі скаржник вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
На переконання скаржника, судами попередніх інстанцій безпідставно не включено до складової заробітної плати та до поняття "виплата всіх сум, які належать працівнику при звільненні" саме одноразову грошову допомогу та винагороду за участь в АТО.
Скаржник не заявляв клопотання про розгляд справи за його участю.
Позиція інших учасників справи.
Від відповідача до суду надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить відмовити у задоволенні касаційної скарги позивача, а рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.
Відповідач не заявляв клопотання про розгляд справи за його участю.
Рух касаційної скарги.
Ухвалою Верховного Суду від 19 квітня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року у справі №1240/2162/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про стягнення грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду, касаційне провадження №К/9901/10373/19 (адміністративна справа №1240/2162/18) визначено колегію суддів Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду для розгляду даної касаційної скарги у наступному складі: судді - доповідача - Шарапи В.М., суддів: Бевзенка В.М., Данилевич Н.А.
Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 24 червня 2019 року № 821/0/78-19 призначено повторний автоматизований розподіл, у зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача Шарапи В.М.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено наступний склад суду: судді - доповідача Загороднюка А. Г., суддів: Єресько Л. О., Соколова В. М.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 05 березня 2020 року зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи.
Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 07 листопада 2015 року до 14 березня 2018 року продовжив службу в підрозділах ГУНП в Луганській області.
Наказом ГУНП в Луганській області від 12 березня 2018 року № 102 о/с звільнено зі служби в поліції підполковника поліції ОСОБА_1, начальника Станично-Луганського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області відповідно до пункту 7 частини першої статті 77 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію", з 14 березня 2018 року, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції.
Згідно довідки ГУНП в Луганській області від 03 серпня 2018 року № 460/14/22-2018, одноразова грошова допомога при звільненні з ГУНП в Луганській області нарахована та виплачена позивачеві 27 квітня 2018 року при надходженні фінансування за відповідний місяць. Відповідно до виписки з карткового рахунку ОСОБА_1 одноразова грошова допомога при звільненні зарахована на рахунок позивача 27 квітня 2018 року.
Позивач вважає, що у цьому випадку наявні правові підстави для стягнення середнього грошового забезпечення за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 15 березня 2018 року до 26 квітня 2018 року в сумі 28884,39 грн, у зв`язку з цим звернувся до суду із цим позовом.
Релевантні джерела права та акти їх застосування.
Згідно із статтею 102 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров`я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п`яти років і до 07 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно з частиною четвертою статті 9 цього Закону виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
Відповідно до частини п`ятої статті 9 Закону № 2262-XII поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.