1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


27 лютого 2020 року

м. Київ

справа № 310/3362/17

провадження № 61-31463св18


Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач), Жданової В. С., Ігнатенка В. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Міністерство оборони України,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 13 жовтня 2017 року у складі судді Вірченко О. М. та постанову Апеляційного суду Запорізької області від 27 березня 2018 року у складі колегії суддів: Онищенка Е. А., Бєлки В. Ю., Воробйової І. А.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони Українипро відшкодування моральної шкоди.

Позовна заява мотивована тим, що у період з 26 січня 1987 року до 15 червня 1987 року в ході виконання службового обов`язку у складі в/ч 51559 Збройних Сил брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі - ЧАЕС). При виконанні службового обов`язку отримав дозу радіоактивного опромінення, у зв`язку з чим у нього розвинулися численні захворювання.

Внаслідок ушкоджень здоров`я, отриманих під час виконання обов`язків військової служби він змушений тривалий час знаходитись на лікарняному, проходити чисельні медичні огляди та обстеження, відновлювальні процедури, оскільки отримав чисельні хвороби, серед яких: гіпертонічна хвороба, аритмія, остеохондроз, цукровий діабет, холецистит тощо. Ці захворювання є результатом виконання обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також захворювання, які у нього додатково розвинулись, такі як: стенокардія, гіпертрофія лівого шлуночка, дисциркуляторна енцефалопатія ІІ ступеню, розповсюджений псоріаз, позивач вважає наслідками захворювань, які були ним отримані через ліквідацію аварії на ЧАЕС.

У зв`язку з отриманням захворювань йому встановлена друга група інвалідності з 75% стійкою втратою професійної працездатності, у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з виконанням ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, при виконанні обов`язків військової служби. У зв`язку з цим, він позбавлений можливості вести повноцінний спосіб життя, постійно відчуває страждання, психологічний дискомфорт, багато коштів витрачає на лікування.

Вважає, що у зв`язку з отриманими ушкодженнями здоров`я під час проходження військової служби та отриманням інвалідності внаслідок захворювання, яке пов`язане з проходженням військової служби, йому завдана моральна шкода.

Оцінюючи завдану йому моральну шкоду, позивач виходив з тривалості й глибини своїх душевних страждань, чисельності негативних наслідків для нього, що викликані внаслідок захворювань, а також фізичного та фактичного значного погіршення стану здоров`я.

Посилаючись на зазначені обставини позивач просив стягнути з Міністерства оборони України 320 000,00 грн на відшкодування моральної шкоди.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 13 жовтня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач не довів належними та допустимими доказами факту протиправних дій або бездіяльності Міністерства оборони України, наявний причинний зв`язок між шкодою і протиправним діями завдавача шкоди та вини відповідача в її завданні.

Суд першої інстанції виходив з того, що відшкодування моральної шкоди завданої ушкодженням здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено чинним законодавством у формі медичного обслуговування, гарантій, компенсацій та пільг.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Апеляційного суду Запорізької області від 27 березня 2018 року рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 13 жовтня 2017 року залишено без змін.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції врахував всі вимоги закону, належним чином дослідив, чи доведено позивачем факт протиправних дій або бездіяльності Міністерства оборони України, чи наявний причинний зв`язок між шкодою і протиправними діями завдавача шкоди та вини відповідача в її завданні.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права і порушення норм процесуального права, і ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Касаційна скарга мотивована доводами, наведеними у позовній заяві, а також посиланням на те, що обов`язок держави відшкодувати позивачеві завдану моральну шкоду покладається на Міністерство оборони України, як на уповноважений орган державного управління.

Ухвалою Верховного Суду від 08 червня 2018 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі за касаційною скаргою ОСОБА_1 та надано строк для надання відзиву.

Інші учасники справи не скористались своїм правом на надання відзиву на касаційну скаргу.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX передбачено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Частинами першою та другою статті 400 ЦПК України в редакції, чинній на час подання касаційної скарги, визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України в редакції, чинній на час подання касаційної скарги підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).

Встановлено, і це вбачається з матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з правильним застосуванням норм матеріального права та додержанням норм процесуального права, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.

Фактичні обставини справи встановлені судами

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 у період з 26 січня 1987 року до 15 червня 1987 року під час виконання службового обов`язку у складі в/ч 51559 Збройних Сил брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується записом у військовому квитку серії НУ № НОМЕР_2.

З посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 02 липня 2012 року та вкладки до нього № НОМЕР_4 від 19 березня 2004 року вбачається, що ОСОБА_1 має статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).

Позивач є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії МСЕ № НОМЕР_3, виданим 26 лютого 2004 року.

Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії на засіданні № 166 від 13 січня 2004 року у ОСОБА_1 встановлено низку захворювань, які пов`язані з впливом факторів аварії на Чорнобильській АЕС (тобто є наслідком впливу факторів аварії на організм людини).


................
Перейти до повного тексту