ПОСТАНОВА
Іменем України
05 березня 2020 року
Київ
справа №495/8898/16-а
адміністративне провадження №К/9901/42851/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "МК Мега-Інвест" на постанову Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 22 березня 2017 року у складі судді Заверюхи В.О. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2017 року у складі колегії суддів: Кравця О.О., Домусчі С.Д., Коваля М.П. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МК Мега-Інвест" до Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, третя особа - Релігійна громада Свято-Покровської парафії Української православної церкви Київського патріархату м.Білгород-Дністровський Одеської області, про визнання неправомірним та скасування рішення,
УСТАНОВИВ:
ТОВ "МК Мега-Інвест" (надалі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Білгород-Дністровської міської ради Одеської області (надалі по тексту - відповідач), в якому просило визнати незаконним та скасувати рішення № 183-VІІ від 15.09.2016 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Релігійній громаді Свято-Покровської парафії Української православної церкви Київського патріархату м. Білгород-Дністровський Одеської області, площею 0,1795 га., яка розташована на розі вулиць Олімпійської та Єврейської у постійне користування для будівництва та обслуговування культових споруд".
Постановою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 22.03.2017, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2017 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що надання Релігійній громаді Свято-Дніпровської парафії Української православної церкви Київського патріархату м. Білгород-Дністровський дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для будівництва та обслуговування споруд перешкоджає ТОВ "МК Мега-Інвест" в реалізації права оформлення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування залу урочистих споруд.
Відзиву на касаційну скаргу учасниками справи до суду не подано.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У ході розгляду справи судами встановлено, що 25.01.2008 виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради було прийнято рішення №42, яким затверджено результати конкурсу з відбору замовника інвестора на участь у дольовому будівництві будинку урочистих подій, розташованого по вул. Комсомольській, 29 у м. Білгород-Дністровському та визнано переможцем конкурсу ТОВ МК "Мега-Інвст".
18.07.2008 між ТОВ МК "Мега-Інвст" та територіальною громадою м. Білгород-Дністровського в особі Білгород-Дністровської міської ради укладений договір про передачу функцій замовника - інвестора на участь у дольовому будівництві будинку урочистих подій розташованого по вул. Комсомольській, 29 у м. Білгород-Дністровському, який затверджений рішенням Білгород-Дністровської міської ради №536-V від 18.07.2008.
Рішенням Білгород-Дністровської міської ради №580-V від 17.09.2008 ТОВ "Мега-Інвст" затверджені містобудівне обґрунтування та надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки по вул. Комсомольській, 29 у м. Білгород-Дністровському на земельній ділянці, площею 0,2156 га.
На виконання зазначеного рішення позивачем замовлено та розроблено проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду строком на 5 років, яка розташована по вул. Комсомольській, 29 у м. Білгород-Дністровський Одеської області.
Судами вказано, що на час розгляд справи, вказаний вище проект землеустрою не затверджено в установлений законом порядку.
Також судами встановлено, що 15.09.2016 Білгород-Дністровська міська рада Одеської області прийняла рішення № 183-VІІ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Релігійній громаді Свято-Покровської парафії Української православної церкви Київського патріархату м. Білгород-Дністровський Одеської області, площею 0,1795 га., яка розташована на розі вулиць Олімпійської та Єврейської у постійне користування для будівництва та обслуговування культових споруд".
Не погоджуючись з наведеним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що системний аналіз норм права, встановлених ст.ст. 116, 122, 123, 124, 134 ЗК України, дає підстави вважати, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність чи оренду, що фактично вказує про відсутність обтяжень земельної ділянки у такому випадку, у звʼязку із чим воно не порушує прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам. колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст.116 ЗК України (тут і надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно зі ст.12 ЗК України, п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (тут і надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) розпорядження землями територіальної громади, у тому числі передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян, є виключною компетенцією сільських, селищних та міських рад.
Відповідно до ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
формування нової земельної ділянки (крім поділу та обʼєднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші обʼєкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.