Постанова
Іменем України
27 лютого 2020 року
м. Київ
справа № 280/1575/17
провадження № 51-5536 км 19
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Маринича В.К.,
суддів Марчук Н.О., Огурецького В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Андрієнко М.В.,
прокурора Піх Ю.Г.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на вирок Житомирського апеляційного суду від 09 серпня 2019 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017060190000775, за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця с. Паволочка Романівського (Дзержинського) району Житомирської області, жителя АДРЕСА_1 ),
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Коростишівського районного суду Житомирської області від 17 травня 2019 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 286 КК України до покарання у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 грн, без позбавлення права керувати транспортними засобами.
Цивільний позов потерпілого ОСОБА_2 задоволено частково. Постановлено стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 510 грн у рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 40 000 грн у рахунок відшкодування моральної шкоди.
За вироком суду ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він 10 листопада 2017 року близько 19:30, керуючи технічно справним автомобілем ВАЗ-21213, д.н.з. НОМЕР_1, рухаючись по вул. Потєхіна зі сторони вул. Гелевея у напрямку вул. Броневицького у м. Коростишеві Житомирської області, порушуючи вимоги пунктів 10.1, 10.4 Правил дорожнього руху, перед зміною напрямку руху не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам дорожнього руху, розпочав маневр повороту ліворуч у напрямку автомобільної стоянки поблизу будинку № 99-А на вул. Гелевея, виїхав на смугу руху мопеда "Ямаха", без д.н.з., під керуванням ОСОБА_2, який рухався у зустрічному напрямку, у результаті чого здійснив зіткнення із вказаним мопедом. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди водій мопеда "Ямаха" ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження середньої тяжкості.
Вироком Житомирського апеляційного суду від 09 серпня 2019 року апеляційні скарги засудженого ОСОБА_1 та потерпілого ОСОБА_2 задоволено частково. Вирок Коростишівського районного суду Житомирської області від 17 травня 2019 року в частині призначеного покарання та вирішення цивільного позову скасовано. Призначено ОСОБА_1 покарання за ч. 1 ст. 286 КК України у виді штрафу в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 грн, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки. У частині вирішення цивільного позову потерпілого ОСОБА_2 призначено новий розгляд у суді першої інстанції в порядку цивільного судочинства.
У решті вирок суду першої інстанції залишено без зміни.
Вимоги, викладені у касаційній скарзі, та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_1 ставить питання про скасування вироку апеляційного суду у зв`язку з невідповідністю призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та його особі через суворість, просить призначити новий розгляд кримінального провадження у суді апеляційної інстанції. Вважає, що апеляційний суд належним чином не врахував усіх обставин, які пом`якшують його покарання, та безпідставно призначив додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами на максимальний строк. Зазначає, що у зв`язку з інвалідністю та численними хворобами йому необхідно регулярно відвідувати медичні заклади для отримання відповідної допомоги, а тому він потребує постійного користування транспортним засобом. Крім того, вказує, що на регулярній основі протягом двох років здійснює вантажні перевезення, чим заробляє на життя, тобто керування автомобілем дає йому можливість утримувати себе та свою непрацездатну матір, яка є також інвалідом.
Позиції інших учасників судового провадження
Потерпілий ОСОБА_2 у письмових запереченнях просить відмовити в задоволенні касаційної скарги засудженого ОСОБА_1 .
У судовому засіданні прокурор Піх Ю.Г. заперечувала щодо задоволення касаційної скарги, просила вирок апеляційного суду залишити без зміни.
Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позиції учасників судового провадження, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Мотиви суду
Згідно з ч. 1 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Під час перевірки матеріалів кримінального провадження встановлено, що висновки про доведеність винуватості засудженого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, місцевий суд належним чином вмотивував дослідженими та оціненими під час судового розгляду доказами і правильно визнав достатніми та взаємозв`язаними для ухвалення обвинувального вироку щодо ОСОБА_1 .
Такі висновки суду, а також кваліфікація дій ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 286 КК України з урахуванням обсягу пред`явленого обвинувачення є правильними, у касаційній скарзі не оспорюються, а тому в касаційному порядку не перевіряються.
Доводи касаційної скарги засудженого про порушення апеляційним судом загальних засад призначення покарання та безпідставне застосування додаткового покарання, на думку колегії суддів, є непереконливими з огляду на наступне.