ПОСТАНОВА
Іменем України
03 березня 2020 року
Київ
справа №826/12118/15
адміністративне провадження №К/9901/4907/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року (головуючий суддя Глущенко Я.Б., судді: Пилипенко О.Є., Шелест С.Б.) у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Керамет" до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
В червні 2015 року Приватне акціонерне товариство "Керамет" (далі - Товариство, позивач) звернулось до суду з позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Міністерство, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо прийняття рішення про реєстрацію, оформлення та видачу картки реєстрації-обліку зовнішньоекономічних контрактів (договорів) №20032015 від 20 березня 2015 року та №23032015 від 23 березня 2015 року, зобов`язання прийняти рішення щодо їх реєстрації, оформлення та видачі карток реєстрації-обліку на підставі пакету документів, поданого 23 квітня 2015 року.
Обґрунтовуючи позовну заяву, вказувало, що воно зверталось до Міністерства з листами №КМ-08/17-11659 від 27 березня 2015 року та №КМ-09/17-11668 від 31 березня 2015 року щодо реєстрації зовнішньоекономічних контрактів на поставку (експорт) брухту чорних металів разом з усіма необхідними для цього документами, проте останній безпідставно відклав розгляд питання щодо їх реєстрації, а відтак не розглянув його у встановлений пунктом 4 Порядку реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з металобрухтом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №155 (далі - Порядок №155), строк (протягом десяти робочих днів з дати подання документів), чим допустив протиправну бездіяльність.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 19 листопада 2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача були підстави для відкладення розгляду питання щодо реєстрації поданих позивачем зовнішньоекономічних договорів (контрактів), зважаючи на наявність у нього інформації Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області про здійснення кримінального провадження щодо невстановлених службових осіб, у тому числі Товариства; крім того, після закінчення розгляду кримінального провадження право позивача може бути відновлене шляхом розгляду поданих ним документів та прийняття Міністерством рішення щодо реєстрації/нереєстрації зовнішньоекономічних контрактів.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 19 листопада 2015 року скасовано та прийнято нове рішення, яким адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Керамет" задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо прийняття рішення стосовно реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) №20032015 від 20 березня 2015 року та №23032015 від 23 березня 2015 року згідно звернень Приватного акціонерного товариства "Керамет" №КМ-08/17-11659 від 27 березня 2015 року та №КМ-09/17-11668 від 31 березня 2015 року; зобов`язано Міністерство економічного розвитку і торгівлі України розглянути, з урахуванням висновків суду, подані Приватним акціонерним товариством "Керамет" 23 квітня 2015 року документи для реєстрації зовнішньоекономічних контрактів на поставку (експорт) брухту чорних металів №20032015 від 20 березня 2015 року та №23032015 від 23 березня 2015 року протягом десяти робочих днів з дня набрання цим судовим рішенням законної сили та прийняти рішення відповідно до Порядку №155; в задоволенні решти позову відмовлено.
Приймаючи таке рішення, суд, дослідивши обставини справи, прийшов до висновку, що приписами Порядку №155 не передбачено вчинення такої дії як відкладення розгляду документів для реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів), натомість установлено обов`язок Міністерства розглянути протягом десяти робочих днів пакет документів та прийняти рішення про реєстрацію чи мотивоване рішення про відмову в реєстрації такого контракту; в той же час висновки Комісії з питань ліцензування господарської діяльності із заготівлі, переробки, металургійної переробки металобрухту чорних і кольорових металів, брухту легованих чорних металів та розгляду заявок на видачу ліцензій на експорт товарів та розподілу квот, яка на своєму засіданні дійшла висновку про необхідність відкладення розгляду питання реєстрації поданих Товариством зовнішньоекономічних контрактів (договорів), носять суто рекомендаційний характер та не могли бути підставою для прийняття відповідачем рішення про відкладення; крім того наявні у справі листи Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області свідчать, що підстави для будь-якого обмеження для проведення реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) для здійснення експортних операцій з металобрухтом Товариства у кримінальному провадженні відсутні.
Не погоджуючись з прийнятим апеляційним судом рішенням, Міністерство звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просило його скасувати і залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Мотивуючи касаційну скаргу, відповідач зазначав, що ним не було допущено протиправної бездіяльності у зв`язку із відкладенням розгляду звернень Товариства про реєстрацію зовнішньоекономічних контрактів на поставку (експорт) брухту чорних металів до отримання від органів Служби безпеки України додаткової інформації по кримінальному провадженню, оскільки в разі встановлення порушення суб`єктом зовнішньоекономічної діяльності України або його іноземним контрагентом законодавства в сфері зовнішньоекономічної діяльності, підтвердженого відповідними доказами, це у відповідності до підпункту 5 пункту 6 Порядку №155 може бути підставою для відмови у реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору).
Позивач своїм правом на подання письмових заперечень (відзиву) на касаційну скаргу не скористався.
В подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Переглянувши судові рішення та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд приходить до наступного висновку.
Судами встановлено, що Товариство здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі металобрухтом та відновлення відсортованих відходів, діючи на підставі ліцензій Міністерства промислової політики України серії АВ №580886 (щодо заготівлі, переробки металобрухту чорних металів) з необмеженим строком дії та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України серії АВ №611151 (щодо заготівлі, переробки металобрухту кольорових металів) строком дії з 21 березня 2012 року по 21 березня 2017 року.
Товариство зверталось до Міністерства з листами №КМ-08/17-11659 від 27 березня 2015 року та №КМ-09/17-11668 від 31 березня 2015 року щодо реєстрації зовнішньоекономічних контрактів на поставку (експорт) брухту чорних металів №20032015 від 20 березня 2015 року (укладеного з Ferrum Inc. (Об`єднані Арабські Емірати) та №23032015 від 23 березня 2015 року (укладеного з Keramet Polska LLC (Республіка Польща)).
Листом за вих.№4101-13/16310-07 від 22 травня 2015 року Міністерство повідомило позивача про те, що відповідно до рекомендацій Комісії з питань ліцензування господарської діяльності із заготівлі, переробки, металургійної переробки металобрухту чорних і кольорових металів, брухту легованих чорних металів та розгляду заявок на видачу ліцензій на експорт товарів та розподілу квот, протокол засідання якої затверджений наказом Міністерства від 06 травня 2015 року №450, рішення щодо реєстрації зовнішньоекономічних контрактів позивача на експорт металобрухту відкладено до моменту отримання додаткової інформації від Служби безпеки України за результатами здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні.
При цьому у вказаному протоколі засідання комісії зазначено про надходження від Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області листа від 20 квітня 2015 року №55/8-1770 щодо здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні за ознаками злочину, до якого причетні невстановлені службові особи, зокрема, Товариства.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність відносно реєстрації зовнішньоекономічних контрактів, Товариство звернулось до суду з позовом у даній справі.
В частині 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про металобрухт" від 05 травня 1999 року №619-XIV контракти (договори, угоди) на експорт металобрухту підлягають реєстрації в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з брухтом чорних металів, брухтом легованих чорних металів та брухтом кольорових металів визначена Порядком №155.
Згідно з пунктом 2 Порядку №155 для реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) на експорт брухту чорних металів, брухту легованих чорних металів та брухту кольорових металів суб`єкт зовнішньоекономічної діяльності України подає Мінекономрозвитку такі документи: супровідний лист; інформаційну картку зовнішньоекономічного контракту (договору) за формою, встановленою Мінекономрозвитку; оригінал зовнішньоекономічного контракту (договору) з усіма діючими на дату подання додатками, специфікаціями, додатковими угодами та іншими документами, які є невід`ємними частинами контракту (договору), та його завірену копію; копію витягу з торговельного, банківського або судового реєстру про реєстрацію іноземного суб`єкта господарської діяльності або копію його реєстраційного посвідчення, виданого компетентним органом іноземної держави; документ, що підтверджує оплату послуг з реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору); експортний сертифікат якості експортованого брухту легованих чорних металів або брухту кольорових металів; завірену в установленому порядку копію сертифіката відповідності системи управління якістю суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності вимогам стандартів ISO 9000-2001, що здійснюють експорт брухту легованих чорних металів або брухту кольорових металів. Відповідальність за достовірність інформації, що міститься у поданих для реєстрації документах, несе суб`єкт зовнішньоекономічної діяльності України.
Рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) на здійснення експортних операцій з металобрухтом приймається Мінекономрозвитку в межах граничних обсягів експорту брухту на відповідний рік (пункт 3 Порядку №155).
Пунктом 4 Порядку №155 передбачено, що Мінекономрозвитку протягом десяти робочих днів з дати подання документів, передбачених пунктом 2 цього Порядку, проводить їх реєстрацію, оформлення та видачу карток реєстрації-обліку зовнішньоекономічного контракту (договору). Документом, що підтверджує реєстрацію зовнішньоекономічного контракту (договору), є картка реєстрації-обліку зовнішньоекономічного контракту (договору). Форма картки встановлюється Мінекономрозвитку. Датою подання документів на реєстрацію зовнішньоекономічного контракту (договору) є день реєстрації заяви (супровідного листа) в Мінекономрозвитку у журналі встановленої форми.
За змістом пункту 6 Порядку №155 у реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору) може бути відмовлено у разі: подання не всіх документів, передбачених пунктом 2 цього Порядку; невідповідності умов зовнішньоекономічного контракту (договору) законодавству у сфері зовнішньоекономічної діяльності та кон`юнктурі світового ринку; застосування до суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності України або до його іноземного контрагента спеціальних санкцій згідно із статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", що діють на момент звернення щодо реєстрації зовнішньоекономічного контракту (договору); заборони з боку іноземних держав на ввезення на їх митну територію відходів та брухту чорних металів, брухту легованих чорних металів та брухту кольорових металів походженням з України; існування доказів порушення суб`єктом зовнішньоекономічної діяльності України або його іноземним контрагентом законодавства в сфері зовнішньоекономічної діяльності; невідповідності даних інформаційної картки зовнішньоекономічного контракту (договору) даним такого контракту (договору).