ПОСТАНОВА
Іменем України
28 лютого 2020 року
м. Київ
справа №825/2363/16
касаційні провадження №К/9901/40750/18
№ К/9901/40751/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Хохуляка В.В.
розглянув у порядку письмового провадження касаційні скарги Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області та Чернігівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 (суддя Кашпур О.В.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017 (головуючий суддя - Твердохліб В.А.; судді: Бужак Н.П., Костюк Л.О.) у справі № 825/2363/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" до Чернігівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області про стягнення пені,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" звернулось до адміністративного суду з позовом до Чернігівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області та Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області про стягнення на його користь з Державного бюджету України пені в сумі 30479,76 грн. за період з 04.11.2016 по 30.11.2016 на суму заборгованості бюджету за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість.
Чернігівський окружний адміністративний суд постановою від 11.01.2017 позов задовольнив у повному обсязі.
Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 21.03.2017 постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 залишив без змін.
Управління Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області та Чернігівська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області звернулись до суду касаційної інстанції з касаційними скаргами, в яких просять скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.01.2017, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог відповідачі посилаються на порушення судами норм матеріального та процесуального права, а саме: статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пунктів 8, 9 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 № 39 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), частини першої статті 9, статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на час вирішення спору в судах попередніх інстанцій).
Зокрема, зазначають, що вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" щодо стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість є безпідставними.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційних скарг, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційні скарги задоволенню не підлягають з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 14.09.2016 Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Насіння Чернігівщини" подано до Чернігівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області податкову декларацію з податку на додану вартість а серпень 2016 року, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню, склала 2459346,00 грн.
За відсутності будь-яких заперечень органу доходів і зборів щодо правомірності формування позивачем зазначеної суми бюджетного відшкодування фактично останнім її отримано на розрахунковий рахунок 30.11.2016, що підтверджується копією банківської виписки № НОМЕР_1 .
Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) бюджетне відшкодування - це відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
За правилами пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. У такій заяві платник податку зазначає про його відповідність або невідповідність критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті.
Згідно з пунктами 200.10, 200.12, 200.13 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.