Постанова
Іменем України
26 лютого 2020 року
м. Київ
справа № 739/248/18
провадження № 51-4580км19
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Іваненка І.В.,
суддів Анісімова Г.М., Булейко О.Л.,
за участю:
секретаря судового засідання Швидченко О.В.,
прокурора Чабанюк Т.В.,
засудженого (в режимі відеоконференції) ОСОБА_1,
захисника (в режимі відеоконференції) Костюченка В.К.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника Костюченка В.К. в інтересах засудженого ОСОБА_1 на ухвалу судді Чернігівського апеляційного суду від 09 вересня 2019 року про повернення апеляційної скарги.
Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою судді Семенівського районного суду Чернігівської області від 09 серпня 2019 року відмовлено у задоволенні заяви засудженого ОСОБА_1 про звільнення від відбування покарання у зв`язку із закінченням строку давності виконання обвинувального вироку та перевищенням граничних строків тримання під вартою.
Захисник Костюченко В.К. в інтересах ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на це судове рішення.
Ухвалою судді Чернігівського апеляційного суду від 09 вересня 2019 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження на підставі ч. 4 ст. 399 КПК України, оскільки апеляційну скаргу подано на судове рішення, яке не підлягає оскарженню.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник ставить питання про скасування ухвали апеляційного судуі призначення нового розгляд у суді апеляційної інстанції у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону.
Свої вимоги мотивує тим, що рішення районного суду було ухвалено судом у порядку Розділу VIII КПК України "Виконання судових рішень", а не слідчим суддею за правилами ст. 206 КПК України, і відповідно до положень ч. 6 ст. 539 цього Кодексу таке рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку. Тому апеляційний суд, відмовивши у відкритті провадження, істотно порушив вимоги кримінального процесуального закону.
Позиції учасників судового провадження
Засуджений та захисник підтримали касаційну скаргу і просили її задовольнити.
Прокурор також вважає, що подана касаційна скарга підлягає задоволенню.
Інші учасники судового провадження були належним чином повідомлені про дату, час та місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про його відкладення не надходило.
Мотиви Суду
Відповідно до ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин.
У пункті 1 ч. 1 і ч. 2 ст. 438 КПК України передбачено, що підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. При вирішенні питання про наявність зазначених у частині першій цієї статті підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412 -414 цього Кодексу.
Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог КПК України, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (ч. 1 ст. 412 КПК).
Відповідно до ст. 370 і ч. 2 ст. 418 КПК України ухвала суду апеляційної інстанції повинна бути законною, обґрунтованою і вмотивованою. При цьому законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. А вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.