1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду





ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 лютого 2020 року

м. Київ

справа № 761/7179/17

провадження № 51-9409км18

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Голубицького С. С.,

суддів Бущенка А. П., Шевченко Т. В.,

за участю:

секретаря судового засідання Зайчишина В. В.,

представника скаржника адвоката Руденка С. О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представника ТОВ "Енергія Новий Розділ" адвоката Ярошенка С. М. на ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 29 серпня 2018 року про відмову в поновленні строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 6 березня 2017 року.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини.

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 06 березня 2017 року задоволено клопотання слідчого Головного слідчого управління Служби безпеки України Самолюка Т. В. у кримінальному провадженні № 22016000000000243 та надано дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ "НАК "Нафтогаз України", доручено провести зустрічну звірку в ТОВ "Енергія Новий Розділ".

На цю ухвалу слідчого судді представник товариства адвокат Ярошенко С. М. подав апеляційну скаргу.

Апеляційний суд м. Києва ухвалою від 29 серпня 2018 року відмовив у задоволенні клопотання адвоката про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення слідчого судді та повернув апеляційну скаргу на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі представник ТОВ "Енергія Новий Розділ" адвокат Ярошенко С. М., та в доповненнях до неї представник цього товариства адвокат Руденко С. О., просять скасувати ухвалу апеляційного суду через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Скаржники стверджують, що строк на апеляційне оскарження рішення слідчого судді був пропущений ТОВ "Енергія Новий Розділ" з поважних причин, а тому, на їхню думку, суд апеляційної інстанції зобов`язаний був його поновити на підставі положень ст. 117 КПК. Вважають, що ухвалу апеляційного суду було прийнято без урахування цих вимог закону.

Останні також звертають увагу на те, що товариство не було повідомлено про розгляд клопотання слідчого і ухвала слідчого судді їм не направлялась. Зазначають, що судом першої інстанції безпідставно було відмовлено у ознайомленні їх з матеріалами справи.

Посилаючись на постанову Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року (№ 13-16сво18) скаржники вважають, що апеляційний суд безпричинно відмовив у клопотанні представника товариства про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді, а тому оскаржуване рішення не можна визнати законним та обґрунтованим.

Позиція учасників судового провадження в суді касаційної інстанції

Адвокат Руденко С. О. в судовому засіданні касаційну скаргу представника ТОВ "Енергія Новий Розділ" разом із своїми доповненнями підтримав.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення представника скаржника, перевіривши матеріали провадження та доводи, наведені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до вимог ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє законність та обґрунтованість судових рішень у межах касаційної скарги.

За правилами ч. 1 ст. 438 КПК підставою для скасування або зміни судових рішень судом касаційної інстанції є, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.

Відповідно до положень ст. 395 КПК апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається протягом 5 днів з дня її оголошення, а у випадку, якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Згідно ч. 1 ст. 117 КПК пропущений із поважних причин строк повинен бути поновлений за клопотанням заінтересованої особи ухвалою слідчого судді, суду.

Під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов`язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали своєчасне звернення до суду у визначений законом строк.


................
Перейти до повного тексту