Постанова
Іменем України
27 лютого 2020 року
місто Київ
справа № 456/3896/16-ц
провадження № 61-7715св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Погрібного С. О. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Яремка В. В.,
учасники справи:
позивач - Комунальне підприємство "Стрийтеплоенерго",
відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Комунального підприємства "Стрийтеплоенерго" на рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 25 квітня 2017 року у складі судді Бораковського В. М. та ухвалу Апеляційного суду Львівської області від 09 жовтня 2017 року у складі колегії суддів: Ванівського О. М., Цяцяка Р. П., Шеремети Н. О.,
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Стислий виклад позиції позивача
Комунальне підприємство "Стрийтеплоенерго" (далі - КП "Стрийтеплоенерго") у грудні 2016 року звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надану теплову енергію за період з 01 жовтня 2012 року до 01 червня 2015 року у розмірі 5 290, 82 грн.
Позивач обґрунтовував заявлені вимоги тим, що відповідачі проживають в квартирі АДРЕСА_1 та відповідно до вимог статей 67, 68 ЖК Української РСР зобов`язані своєчасно вносити плату за отримані комунальні послуги щомісячно за встановленими тарифами, а повнолітні члени сім`ї несуть солідарну з наймачем відповідальність за зобов`язаннями, що випливають з договору житлового найму. Відповідачі не здійснюють оплату цих комунальних послуг, чим допустили заборгованість перед КП "Стрийтеплоенерго" за період з 01 жовтня 2012 року до 01 червня 2015 року на суму 5 290, 82 грн, яка в добровільному порядку не сплачена.
Стислий виклад заперечень відповідача
ОСОБА_1 позов не визнав, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки у нього в квартирі встановлено автономне опалення згідно з дозволом міської ради, послугами КП "Стрийтеплоенерго" він не користується, а тому вважав, що нарахована заборгованість за послуги теплопостачання є неправомірною.
Стислий виклад змісту рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 25 квітня 2017 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 09 жовтня 2017 року, у задоволенні позову КП "Стрийтеплоенерго" відмовлено.
Рішення суду першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, обґрунтовувалося тим, що відповідачем вживалися необхідні заходи щодо законного від`єднання від центрального опалення, ОСОБА_1 отримав дозволи на відключення квартири, такі дії відповідача за своїм змістом та характером не були самовільними, послугами позивача відповідачі не користуються, а відтак відсутні підстави для солідарного стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за послуги теплопостачання.
ІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій засобами поштового зв`язку у листопаді 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, КП "Стрийтеплоенерго" просить скасувати рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 25 квітня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Львівської області від 09 жовтня 2017 року, справу направити на новий розгляд до суду першої або апеляційної інстанції.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга обґрунтовується порушенням судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права. Заявник зазначає, що судами необґрунтовано не враховано рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 22 червня 2010 року у справі № 2-634/10 про солідарне стягнення із ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 заборгованості за послуги центрального теплопостачання. Також зазначає, що апеляційний суд розглянув справу за відсутності позивача, який не був сповіщений про розгляд справи у апеляційному суді. Вважає, що висновки судів про те, що від`єднання відповідачів від теплопостачання здійснено за наявності та дотримання технічних умов, а також, що відключення не призвело до розбалансування внутрішньобудинкової системи опалення, не погіршило роботу системи загалом та права мешканців будинку не порушені, ґрунтуються на припущеннях та не відповідають встановленим фактичним обставинам справи.
На переконання КП "Стрийтеплоенерго", судами помилково застосовано до спірних правовідносин Правила надання населенню послуг з водо-, теплопостачання та водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 1997 року № 1497 (далі - Правила № 1497), коли до спірних правовідносин підлягають застосуванню Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630
(далі - Правила № 630), а також Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за № 1478/11758
(далі - Порядок). Також вважає, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню правовий висновок, викладений Верховним Судом України у постанові від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1706цс15.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
Відповідачі просили касаційну скаргу КП "Стрийтеплоенерго" відхилити, оскаржувані судові рішення залишити без змін. Вважають, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню Правила № 1497, а не Правила № 630, на які посилається заявник.
ІІІ. ВІДОМОСТІ ПРО РУХ СПРАВИ У СУДАХ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ ТА МЕЖІ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ СУДОМ
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 08 грудня 2017 року касаційну скаргу КП "Стрийтеплоенерго" залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Згідно зі статтею 388 ЦПК України (в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що набрав чинності 15 грудня 2017 року, далі - ЦПК України) судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Відповідно до підпункту 11 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цієї редакції Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Матеріали касаційного провадження передано до Верховного Суду у лютому 2018 року.
Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX
(далі - Закон № 460-IX) касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи, що касаційна скарга у справі, що переглядається, подана у листопаді 2017 року, вона підлягає розгляду в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 460-IX.
З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом застосовані правила статті 400 ЦПК України, відповідно до яких під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Критерії оцінки правомірності оскаржуваних судових рішень визначені в статті 213 ЦПК України (в редакції Закону України від 18 березня 2004 року № 1618-IV, далі - ЦПК України 2004 року), відповідно до яких рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом; обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги та матеріали цивільної справи, за результатами чого зробив такі висновки.
Обставини, встановлені в рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 зареєстровані у квартирі АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою Комунального підприємства "Мрія" від 23 грудня 2013 року № 934.
Відповідно до свідоцтва про право власності на квартиру від 21 квітня 1995 року квартира АДРЕСА_1 на праві спільної часткової власності належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Згідно з довідкою про нарахування та оплату, наданою КП "Стрийтеплоенерго", заборгованість відповідачів за послуги теплопостачання за період з 01 жовтня 2012 року до 01 червня 2015 року становить 5 290, 82 грн.
Також судами встановлено, що висновком-рекомендацією щодо відключення від централізованої системи теплопостачання від 02 березня 2005 року № 01/234 КП "Стрийтеплоенерго" рекомендувало ОСОБА_1 звернутися до органу місцевого самоврядування для отримання дозволу на влаштування автономних систем теплопостачання та відключення від систем централізованого теплозабезпечення.
Відповідно до повідомлення Виконавчого комітету Стрийської міської ради від 21 квітня 2005 року № С-260/322 ОСОБА_1 надано дозвіл на влаштування індивідуального автономного опалення в приміщенні квартири та відключення від системи центрального опалення з обов`язковим дотриманням вимог первинних висновків та технічних умов, виданих спеціалізованими організаціями.
Відповіддю від 09 вересня 2005 року № 01/983 на заяву про зафіксування відключення від центрального опалення та встановлення автономного опалення КП "Стрийтеплоенерго" рекомендувало ОСОБА_1 розібрати незаконно встановлене автономне опалення або надати відповідну проектно-технічну документацію.
Згідно з повідомленням КП "Стрийтеплоенерго", адресованим ОСОБА_1, від 13 січня 2006 року про видачу технічних умов, його повідомлено, що такі умови будуть видані після закінчення опалювального сезону 2005-2006 року, оскільки необхідно перекривати сусідні квартири, які опалюються від спільних стояків системи опалення, однак після закінчення опалювального сезону такі умови позивач відповідачу не надав.