1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



28 лютого 2020 року

Київ

справа №826/15385/16

адміністративне провадження №К/9901/37114/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,

у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №826/15385/16

за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича про зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" Білої Ірини Володимирівни на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Аблова Є.В., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 1 серпня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Файдюка В.В., суддів: Мєзєнцева Є.І., Чаку Є.В.,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича, в якому просила зобов`язання відповідача подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо неї як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Банк "Київська Русь" відповідно договору банківського рахунку №25783-44-16 в національній валюті від 19 березня 2015 року за рахунок Фонду.

Свої вимоги обґрунтовувала тим, що є вкладником грошових коштів за договором банківського рахунку, укладеним з ПАТ "Банк "Київська Русь". На підставі постанови Правління Національного банку України ПАТ "Банк "Київська Русь" віднесено до категорії неплатоспроможних, відкликано банківську ліцензію, розпочато процедуру ліквідації банківської установи з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами. Проте, в порушення чинного законодавства, що регулює порядок гарантування вкладів фізичних осіб, її не включено до реєстру осіб, які мають право на гарантовані суми за вкладом.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 1 серпня 2017 року, позов задоволено.

Суди встановили, що між позивачкою та ПАТ "Банк "Київська Русь" укладено договір банківського рахунку №25783-44-16 від 19 березня 2015 року в національній валюті, згідно з умовами якого Банк відкрив Клієнту поточний рахунок № НОМЕР_1 в національній валюті України та зобов`язався здійснювати його розрахунково-касове обслуговування, а Клієнт зобов`язується оплатити послуги Банку, в розмірі, встановленому Тарифами на операції та послуги Банку, що діють на дату надання послуги або проведення операції (далі - Тарифи).

19 березня 2015 року на поточний рахунок позивачки № НОМЕР_1 від Переяслав-Хмельницького районного споживчого товариства надійшли грошові кошти у сумі 195000,00 грн в якості поворотної фінансової допомоги згідно договору від 18 березня 2015 року, яку позивачка отримала як працівник РСТ.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 19 березня 2015 року №190 "Про віднесення ПАТ "Банк "Київська Русь" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 19 березня 2015 року № 61 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк "Київська Русь", відповідно до якого з 20 березня 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у Банку Волкова Олександра Юрійовича. Тимчасова адміністрація була запроваджена строком на три місяці з 20 березня 2015 року по 19 червня 2015 року включно.

15 червня 2015 року виконавча дирекція Фонду прийняла рішення № 116 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у Банку до 19 липня 2015 року включно та продовження повноважень відповідача до 19 липня 2015 року включно.

23 липня 2015 року на офіційному сайті Фонду опубліковано оголошення про те, що у зв`язку із прийняттям виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення від 17 липня 2015 року №138 "Про початок ліквідації ПАТ "Банк "Київська Русь" та призначення Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку" Фонд розпочинає виплати коштів з 24 липня 2015 року. Для отримання коштів вкладники ПАТ "Банк "Київська Русь" з 24 липня 2015 року до 03 вересня 2015 року включно можуть звернутися до установи банків-агентів Фонду.

З метою отримання коштів, які знаходяться на поточному рахунку, позивачка звернулася до Уповноваженої особи із заявою про включення до її переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами.

Листами від 16 грудня 2015 року та від 8 червня 2016 року позивачку повідомлено, що за фактом переказу службовими особами Переяслав-Хмельницького районного споживчого товариства на рахунок позивачки 195000,00 грн прокуратурою Подільського району міста Києва порушено кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 190 КК України. Зазначено, що операції за рахунками будуть поновлені після отримання Банком від правоохоронних органів інформації про відсутність шахрайських дій при здійсненні вищевказаного переказу коштів.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо невключення її до переліку вкладників, а свої права порушеними, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивачка є вкладником у розумінні статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" і на неї поширюються гарантії вкладника неплатоспроможного банку.

Уповноважена не погодилась із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій і подала касаційну скаргу з вимогами про їх скасування та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Вказує, що в розумінні Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", частини 1 статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", позивач не є владником, оскільки грошові кошти не залучені банком від позивачки, а є такими, що надані як позика від юридичної особи. Відповідно, немає банківського вкладу. Тому позивачка не підпадає під дію статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" в частині визначення особи як вкладника банку.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Верховний Суд переглянув судові рішення у межах касаційної скарги, з`ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон № 4452-VI).

Пунктом 3 та 4 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI визначено, що:

вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.


................
Перейти до повного тексту