ПОСТАНОВА
Іменем України
28 лютого 2020 року
Київ
справа №372/1259/16-а
провадження №К/9901/15390/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Київського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Обухівського районного суду Київської області у складі судді Зінченка О.М. від 27 травня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Коротких А.Ю., Ганечко О.М., Літвіної Н.М. від 22 травня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною дії Міністерства оборони України щодо відмови у нарахуванні та виплаті йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії;
- зобов`язати Міністерство оборони України здійснити нарахування та виплатити йому одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІ групи, інвалідність якого пов`язана з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Обухівського районного суду Київської області від 27 травня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2017 року, позов задоволено.
Визнано неправомірною відмову Міністерства оборони України у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії.
Зобов`язано Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як військовослужбовцю, який отримав ІІ групу інвалідності в наслідок виконання обов`язків військової служби в порядку, встановленому Постановою Кабінетів Міністрів України №499 від 28 травня 2008 року.
3. Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій, виходили з того, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій Міністерство оборони України, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, звернулося із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами встановлено, що ОСОБА_1 в період з 04.05.1979 по 10.05.1981 проходив строкову військову службу в лавах збройних сил і приймав участь в бойових діях на території республіки Афганістан з 20.04.1980 по 10.05.1981.
6. Відповідно до акту судово-медичного обстеження № 231 від 10.08.2007 рубці на лобній ділянці у ОСОБА_1 є наслідком заживлення поранень, які мали місце раніше. За давністю утворення дані ушкодження можуть відповідати періоду його участі в бойових діях в Афганістані в 1980 році.
7. Згідно з витягом із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку № 658 від 28.08.2007 множинні вогнепальні осколкові поранення голови (контузія) ОСОБА_1, наслідком яких стали три лінійні рубці в лобній ділянці - це поранення, контузія, захворювання, яке, пов`язано з виконанням обов`язків військової служби при виконання інтернаціонального обов`язку.
8. Довідкою МСЕК серія КИО-1 № 291285 від 20.09.2007 ОСОБА_1 довічно встановлено ІІ групу інвалідності з 20.09.2007 у зв`язку з отриманням поранення, контузії, захворювання, що пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов`язку.
9. Використовуючи своє право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, ОСОБА_1 звернувся до військового комісара Київського ОВК із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії, до якої були додані документи згідно з переліком наведеним в заяві.
10. 29.02.2016 Київський обласний військовий комісаріат направив Департаменту фінансів Міністерства оборони України заяву позивача та документи для призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги.
11. Відповідно до протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби № 20 від 01.04.2016, комісія дійшла висновку про необхідність повернення на доопрацювання документів, в тому числі (п. 45) ОСОБА_1, оскільки в наданих документах немає підтвердження настання інвалідності під час проходження військової служби або не пізніше, ніж через три місяці після звільнення з такої служби, як це передбачено пп. 4 п. 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 499.
12. Вважаючи зазначене рішення відповідача незаконним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
13. В обґрунтування касаційної скарги Міністерство оборони України вказує на те, що позивачем до заяви про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги не подано документу, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва). Подані позивачем документи піддаються сумніву, оскільки з них не вбачається, що травма (поранення, контузія) отримана саме під час участі в бойових діях в ДР Афганістан (країні, де велись бойові дії).
14. Відзиву на касаційну скаргу Міністерства оборони України учасники справи не надіслали.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
15. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
16. Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
17. Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.