ПОСТАНОВА
Іменем України
27 лютого 2020 року
Київ
справа №120/1491/19-а
адміністративне провадження №К/9901/30251/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стрелець Т.Г.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу №120/1491/19-а
за позовом ОСОБА_1 до Вінницької міської ради про визнання додатку до рішення протиправним та зобов`язання повторно розглянути заяву, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Вінницької міської ради на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року (суд у складі головуючого судді - Бошкової Ю.М.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року (суд у складі колегії: головуючого судді - Гонтарука В. М., суддів: Курка О. П. Білої Л.М.)
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вінницької міської ради, в якому просив:
1.1. визнати протиправними та скасувати п.2 додатку №2 до рішення 40 сесії 7 скликання Вінницької міської ради від 26.04.2019 року №1740;
1.2. зобов`язати Вінницьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої у АДРЕСА_1 площею 0,0093га, за рахунок земель будинковолодіння АДРЕСА_1 ) не переданих у власність та користування для розширення території для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд для передачі в оренду.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року, адміністративний позов задоволено. Суд вирішив визнати протиправними та скасувати п.2 додатку №2 до рішення 40 сесії 7 скликання Вінницької міської ради від 26.04.2019 року №1740. Зобов`язати Вінницьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої у АДРЕСА_1 площею 0,0093га, за рахунок земель будинковолодіння АДРЕСА_1 ) не переданих у власність та користування для розширення території для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд для передачі в оренду.
3. Рішення судів мотивовані тим, що відмова відповідача у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не містить передбачених статтею 118 Земельного кодексу України підстав для такої відмови.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Вінницька міська рада звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та
5. Касаційна скарга аргументована тим, що судом І та II інстанції не було враховано, що у даному випадку існує невідповідність обраної позивачем земельної ділянки вимогам прийнятих нормативних актів органом місцевого самоврядування оскільки на бажану позивачем земельну ділянку Радою уже було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою іншій особі. Дана відмова, на думку касатора, повністю узгоджується із приписами статті 118 Земельного кодексу України.
Касатор також зазначив, що ненадання відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні у встановлений строк не перешкоджає розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки особа має право замовити розробку такого проекту самостійно. Відповідно, рішенням відповідача ніяким чином не порушено права позивача, а тому суди дійшли помилкового висновку про задоволення позову.
6. Верховний Суд ухвалою від 06 листопада 2019 року відкрив провадження у справі за касаційною скаргою Вінницької міської ради на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року.
7. Позивач надав відзив на касаційну скаргу, в якому просив залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. Відповідно до договорів купівлі-продажу від - 07.06.2018 року ОСОБА_1 придбано будинковолодіння по АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,0409 га кадастровий номер 0510137000:03:043:0148 також по вказаній адресі, що підтверджується витягами з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.06.2018 року.
9. Проте, за вказаним будинковолодінням проінвентаризована по фактичному користуванню з 2003 року земельна ділянка площею 508 кв.м., що підтверджується викопіюванням з технічних паспортів на будинковолодіння від 16.07.2003 року, від 23.07.2014 року.
10. У березні 2019 році ОСОБА_1 звернувся до Вінницької міської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої у АДРЕСА_1, за рахунок земель будинковолодіння
АДРЕСА_2 . Вінницькою міською радою 26.04.2019 року на 40 сесії 7 скликання прийнято рішення №1740, яким відповідно до п.2 додатку №2 відмовлено у наданні такого дозволу, у зв`язку із тим, що п. 1.3. рішення Вінницької міської ради від 30.03.2018 року №1132 було надано дозвіл на виготовлення, складання проекту землеустрою на вказану земельну ділянку ОСОБА_2 по
АДРЕСА_3 . Позивач, вважаючи п.2 додатку №2 до рішення 40 сесії 7 скликання Вінницької міської ради від 26.04.2019 року протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
13. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
14. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
15. 8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
16. За правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
17. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.
18. Аналізуючи доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.
19. Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.