ПОСТАНОВА
Іменем України
27 лютого 2020 року
Київ
справа №804/16124/15
адміністративне провадження №К/9901/11927, К/9901/11930/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача - Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Шевцової Н.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції
адміністративну справу № 804/16124/15
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області
про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,
за касаційними скаргами Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області,
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2016, постановлену у складі судді: Ляшко О.Б.
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2016, постановлену у складі колегії суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В., Поплавського В.Ю.
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській област (далі - відповідач-1, ГУ МВС України у Дніпропетровській області), Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області (далі - відповідач-2, ГУ НП у Дніпропетровській області), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУ МВС України у Дніпропетровській області № 46 о/с від 06 листопада 2015 року, щодо його звільнення з 06 листопада 2015 року за п. 64 "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991. № 114 (далі - Положення №114) (через скорочення штатів);
- зобов`язати ГУ МВС України у Дніпропетровській області прийняти ОСОБА_1 на рівнозначну посаду (заступника начальника відділу управління ГУ МВС України у Дніпропетровській області) до Національної поліції;
- стягнути з ГУ МВС України у Дніпропетровській області заробітну плату за час вимушеного прогулу.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 31 жовтня 2015 року направив до Головного управління МВС України в Дніпропетровській області рапорт про виявлення бажання проходити службу в поліції, який повернувся через відмову адресата від одержання. На момент винесення оскаржуваного наказу позивач перебував у щорічній черговій відпустці за межами території України. Отже, з огляду на те, що позивач виявив бажання проходити службу в поліції, а також повністю відповідає вимогам до поліцейського, він вважає протиправним рішення суб`єкта владних повноважень про його звільнення.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2016, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2016 позов задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано наказ ГУ МВС України у Дніпропетровській області № 46 о/с від 06 листопада 2015 року щодо звільнення ОСОБА_1 (М-058677) з 06 листопада 2015 року за п. 64 "г" Положення №114 (через скорочення штатів);
- поновлено ОСОБА_1 (М-058677) на посаді заступника начальника 8-го відділу УОС ГУ МВС України в Дніпропетровській області з 06 листопада 2015 року;
- зобов`язано ГУ МВС України у Дніпропетровській області розглянути рапорт, направлений 31 жовтня 2015 року ОСОБА_1 (М-058677) про виявлення бажання проходити службу в поліції відповідно щодо звільнення за п. 64 "з" у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) згідно до Положення №114;
- зобов`язано ГУ НП у Дніпропетровській області розглянути кандидатуру ОСОБА_1 (М-058677) для зайняття посади у відповідності до пункту 9 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) у ГУ НП у Дніпропетровській області та видати відповідний наказ з цього приводу.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Постанову суду в частині поновлення ОСОБА_1 (М-058677) на посаді заступника начальника 8-го відділу УОС ГУ МВС України у Дніпропетровській області у ГУ МВС України в Дніпропетровській області з 06 листопада 2015 року- допущено до негайного виконання.
Вказані рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що позивач у строк, відведений законом, виявив згоду на проходження служби в поліції, однак, його рапорт з незалежних від позивача причин за належністю не надійшов, та не був розглянутий у встановленому порядку. Судами також зазначено, що відповідач-1 в порушення вимог пункту 9 Розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 580-VIII, з моменту опублікування даного Закону (з 06.08.2015 року) та до прийняття спірного наказу (06.11.2015 року) про звільнення позивача за пунктом 64 "г" (через скорочення штату), не запропонував позивачу жодної посади (рівнозначної, вищої чи нижчої) в органах поліції, не перевірив можливості його подальшого використання на службі, а також чи відповідає позивач вимогам до поліцейського, не з`ясував чи бажає позивач продовжити службу в органах Національної поліції та не вирішив питання про переведення позивача до ГУ НП у Дніпропетровській області. Окрім того для забезпечення дотримання прав та свобод позивача, зобов`язав ГУ МВС України У Дніпропетровській області розглянути рапорт від 31 жовтня 2015 року, який був направлений позивачем щодо звільнення за пунктом 64 "з" у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) згідно до Положення № 114. Також з метою повного поновлення прав особи, яка звернулась за судовим захистом, на підставі частин 2, 3 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній до 15.12.2017) зобов`язав ГУ НП у Дніпропетровській області розглянути кандидатуру позивача для зайняття посади у відповідності до пункту 9 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII у Головному управлінні Національної поліції в Дніпропетровській області та видати відповідний наказ з цього приводу.
Короткий зміст вимог касаційних скарг
30.05.2016 року ГУ МВС України у Дніпропетровській області та ГУ НП у Дніпропетровській області звернулися з касаційними скаргами до Вищого адміністративного суду України, які 30 січня 2018 року були передані на розгляд до Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
У касаційних скаргах відповідачі не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить скасувати зазначені судові рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Аргументи сторін, які подали касаційні скарги.
Касаційна скарга ГУ МВС у Дніпропетровській області вмотивована, зокрема тим, що працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Також зазначає, що вжиття роботодавцем заходів для працевлаштування працівника в новоутвореній установі відповідно до Закону № 580-VIII не є обов`язком роботодавця. Окрім того вказує про те, що в момент формування та видання оспорюваного наказу про звільнення, заява від позивача про прийом на роботу (службу) до підрозділів Національної Поліції та до ГУ МВС у Дніпропетровській області не надходила та відсутнє погодження керівництва, де працює працівник та куди він бажає працевлаштуватись. В зв`язку із зазначеним вважає, що порушення процедури звільнення позивача не відбулось.
На обґрунтування касаційної скарги ГУ НП у Дніпропетровській області вказує, що ГУ НП у Дніпропетровській області як юридичну особу публічного права було створено о 00 год. 01 хв. 07.11.2015 року, а постановою Кабінету Міністрів України Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" від 16.09.2015 № 730 та Законом № 580-VIII на ГУ НП у Дніпропетровській області не покладено повноваження (завдання) ліквідованої юридичної особи - ГУ МВС України у Дніпропетровській області, тому ГУ НП у Дніпропетровській області, як новостворена юридична особа не є правонаступником ГУ МВС України у Дніпропетровській області. Крім того, відповідач вказує на неврахування судом того, що ОСОБА_1 07.11.2015 року до органів Національної поліції в тому числі до ГУ НП у Дніпропетровській області із заявою щодо прийому на службу до підрозділів Національної поліції не звертався, і оскільки законодавець не передбачив автоматичного переходу працівників міліції до органів та підрозділів Національної поліції, а визначив, що у проміжок часу з 07.08.2015 по 06.11.2015 року працівники міліції могли бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції, і цей строк у відповідності із Законом подовженню не підлягає, то з часу набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто з 07.11.2015 та по теперішній час, згідно вимог розділу VI "Добір на посаду поліцейського" зазначеного Закону прийом на службу до поліції здійснюється виключно шляхом проведення конкурсу на відповідну вакантну посаду.
Позивачем подано заперечення на касаційні скарги відповідачів, в якому просить залишити касаційні скарги без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
На обґрунтування заперечень, позивач зазначає, що оскаржувані відповідачами судові рішення, прийняті на основі правильного застосування судами норм матеріального права та з дотриманням норм процесуального права і підстави для їх скасування відсутні.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Позивач з 01.12.1995 прийнятий на службу до органів внутрішніх справ.
ОСОБА_1 31 жовтня 2015 року направив до ГУ МВС України в Дніпропетровській області рапорт про виявлення бажання проходити службу в поліції. Даний рапорт повернувся на адресу відправника у конверті з відміткою "за відмовою адресата від одержання". Зі змісту рапорту від 31 жовтня 2015 року судом встановлено, що ОСОБА_1 просить прийняти його на службу до поліції та призначити на відповідну посаду (заступника начальника відділу) управління кримінальної поліції (оперативної служби) Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Згідно змісту Довідок, які складені членом ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області Шестаченко В.В. 11 січня 2016 року, до Управління кадрового забезпечення Головного управління МВС України в Дніпропетровській області рапорт ОСОБА_1 щодо звільнення його з ОВС за п. 64 "з" (у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, а також рапорт щодо призначення позивача на відповідну посаду в Головному управлінні Національної Поліції в Дніпропетровській області від 31 жовтня 2015 року, не надходили.