УХВАЛА
17 лютого 2020 року
м. Київ
Справа № 555/872/17
Провадження № 11-1042апп19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Гриціва М. І.,
суддів: Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
перевірила наявність підстав для прийняття до розгляду справи за касаційною скаргою Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області на постанову Березнівського районного суду Рівненської області від 06 вересня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року. у справі за позовом ОСОБА_1 до Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, і
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2017 року позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просила:
визнати протиправною відмову виконавчого комітету Прислуцької сільської Ради винести на розгляд сесії Прислуцької сільської Ради та ухвалити рішення за її заявою про безоплатну передачу у власність земельних ділянок загальною площею 0,35 га для ведення особистого селянського господарства: земельних ділянок межах села Хотин площею 0,15 га та дві по 0,10 га у урочищах "Кінця", "За школою" (натепер) "За церквою") і "Мички відповідно, а також надати дозвіл на виготовлення технічної документації стосовно відведення цих земельних ділянок;
зобов`язати відповідача розглянути на пленарному засіданні з прийняттям рішення питання про надання їй у власність земельних ділянок загальною площею 0,35 га для ведення особистого селянського господарства:земельних ділянок межах села Хотин площею 0,15 га та дві по 0,10 га у урочищах "Кінця", "За школою" (натепер називається "За церквою") і "Мички відповідно та надати дозвіл на виготовлення технічної документації стосовно відведення вказаних земельних ділянок.
Березнівський районний суд Рівненської області постановою від 06 вересня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року, позов задовольнив.
У цій справі суди виходили з таких обставин. Позивачка є ветераном праці, учасником війни, нагороджена почесним званням "Мати-героїня", майже 40 років пропрацювала у колишньому місцевому господарстві. Упродовж останніх п`яти років намагається відповідно до Земельного Кодексу України реалізувати своє право на безоплатну передачу у власність земельних ділянок, які надані їй для ведення особистого селянського господарства. Згідно з кадастровою книгою Прислуцької сільської ради Березнівського району Рівненської області під №53 за нею обліковано 0,50 га земель, із них: 0,15 га для будівництва та обслуговування господарських будівель та споруд та 0,35 га для ведення особистого селянського господарства. Земельні ділянки площею 0,35 га знаходяться на території Прислуцької сільської ради: земельна ділянка, яку використовує з 1982 року, площею 0,15 га знаходиться в межах села Хотин в урочищі "Кінця"; земельна ділянка площею 0,10 га, якою вона користується з 1989 року, знаходиться в тому самому селі в урочищі "За школою" (або натепер "За церквою"); земельна ділянка площею 0,10 га, якою користується з 1982 року, знаходиться там же в урочищі "Мички". Позивачка не раз зверталась до Прислуцької сільської ради із заявою безоплатно передати їй у власність ці земельних ділянок з означеною ціллю та надати дозвіл на виготовлення технічної документації на них. Однак жодне її звернення Прислуцька сільська рада не розглянула, а лише її виконавчий комітет надсилав листи з відмовами у безоплатній передачі земельних ділянок.
Прислуцька сільська рада Березнівського району Рівненської області не погодилася із зазначеними рішеннями і подала касаційну скаргу, в якій послалася на порушення судами першої й апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права і просить скасувати оскаржені судові рішення та ухвали нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
У касаційній скарзі серед іншого зазначає, що оскаржувані рішення ухвалені з порушенням норм процесуального права, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, адже індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов`язки, не належать до правових актів управління. Спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер й підвідомчі судам загальної (цивільної) юрисдикції.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 07 грудня 2017 року відкрив касаційне провадження у цій справі.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та інших законодавчих актів", яким КАС України викладено в новій редакції.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII Перехідних положень КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Касаційний адміністративний суду у складі Верховного Суду ухвалою від 19 вересня 2019 року передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 346 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини шостої статті 346 КАС України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
На час вирішення Великою Палатою Верховного Суду питання про наявність підстав для прийняття до розгляду цієї справи набрав чинності Закон України від 02 жовтня 2019 року № 142-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення справи" (дата набрання чинності 19 жовтня 2019 року; далі - Закон № 142-IX).
Згідно з частиною шостою статті 346 КАС України в редакції цього Закону справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції, крім випадків, якщо: 1) учасник справи, який оскаржує судове рішення, брав участь у розгляді справи в судах першої чи апеляційної інстанції і не заявляв про порушення правил предметної юрисдикції; 2) учасник справи, який оскаржує судове рішення, не обґрунтував порушення судом правил предметної юрисдикції наявністю судових рішень Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду у справі з подібною підставою та предметом позову у подібних правовідносинах; 3) Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.